P, 29.01.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Turbasõda Kodasoos

Nils Niitra
, reporter
Turbasõda Kodasoos
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rummu Külade Seltsi üks vedajaid Reet Romet peab võitlust siin, Kodasoo turbarabas kaevandamise alustamise vastu. Ehkki esimene kohtulahing kaotati, kaebab selts edasi.
Rummu Külade Seltsi üks vedajaid Reet Romet peab võitlust siin, Kodasoo turbarabas kaevandamise alustamise vastu. Ehkki esimene kohtulahing kaotati, kaebab selts edasi. Foto: Tairo Lutter

Kodasoo serva külade rahvas tunneb end kaitsetuna tulevase turbakaevanduse vastu, mis võib solkida nende kaevuvee. Kaevanduse keskkonnamõju hindajat nad ei usalda, sest see firma kuulub mehele, kes juhib üksiti turbatootjate lobiorganisatsiooni.

Harjumaal Kuusalu vallas võitlevad inimesed lootusetult turbakaevanduse vastu ja sama teevad juba mõnda aega Läänemaa Lääne-Nigula valla Salajõe küla inimesed. Esmapilgul võib kogu lugu tunduda tüüpiline juhtum, kuidas keegi ei taha kaevandust oma aia taha ja teeb selle vastu mida tahes.

Ent kaht raba ühendab inseneribüroo Steiger OÜ, kes on koostanud mõlemas kohas kaevandamise keskkonnamõju hinnangu. See ettevõte astub mängu peaaegu alati, kui kuskil Eestis tahetakse rajada uut turbakaevandust või laiendada vana. Enne loa andmist tuleb hinnata, millised tagajärjed oleksid sel keskkonnale. Tõtt-öelda on Steiger teinud veidi rohkem kui kümne aastaga läbi peadpööritava eduloo.

Ehkki keskkonnamõju hindamise tellib see, kes kaevandada tahab, peab töö tegija tulemuse usaldusväärsuse huvides olema sõltumatu. Eesti Turbaliitu kuuluvad turbatootjad ja vaid üks keskkonnamõju hindamisega tegelev firma, seesama Steiger.

Märksõnad
Tagasi üles