Sisukord
Arvamus
Tänane leht
07.04.2017
Eesti Horoskoop Dilbert Mälumäng Male Palju õnne Pööre poolkutselisele päästele tuleb. Aga millal? Tagakülg Tallinn ütleb BWMile ühe prügilepingu üles Viljandi tulistaja mõisteti 14 aastaks vangi Vabaduse väljakul avati sinilille kampaania Toimetuse vahva juht tõi Eestile palju kasu Kummalised käärid tervisetõendites Majandus Investor Mari: minu isiklik osturalli Robotitega toiduvedu Tallinnas läheb hästi Toidutööstused muudavad tooteid tervislikumateks (7) Nordeconi juht: buumi märgid on nähtavad Amazoni juht panustab kosmoseturismile Välismaa Obama punane joon ehk keemiarünnakud Süüria sõjas Venemaa eitab Assadi süüd Süüria keemiarünnakus (1) Uurijate hinnangul oli Peterburi ründajal kaasosalisi Arvamus Margus Tsahkna: avatud Isamaa (7) Hanno Pevkur: miks peaks Eesti juubelipidu algama Venemaal? (12) Katrin Rehemaa: õige arstiabi õigel ajal õigest kohast Juhtkiri: Assadi võit inimkonna üle (24) Edasi 1968. aastal: kohtusaalist: kallaletung taksos Neeme Korv: IRLi aheldatud pealik ja vajuv vesi (8) Andrus Karnau: sideäri kahe suure haardes Kultuur Hetk ja kõiksus. Kultuurimälu GPS Sport Spordi lühiuudised Tartu kaitses edu ja võitis pronksi Kiusamisest pole pääsu ka sportlastel Itaallased külvasid segadust, kuid Kelly on ikka maailma parim (2) Kaks jalutuskäiku ja magus lohutusauhind Tarbija Nouvelle Vague: pärast igat albumit mõtleme, et nüüd on kõik Tartu Lärmajad riskivad eest tõstetud ukse ja ära viidud muusikakeskusega (1) Arena Tartu: 4000-5000 pealtvaatajat, 32 – 46 miljonit eurot Kaua veel? Kevad käes, aga tänavad ootavad ikka joonimist Nukud juhatavad sisse poola kultuuri päevad Talgulised päästavad teede ääres elusid (1) Matimehed võistlevad Palusalu mälestuseks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Korv: IRLi aheldatud pealik ja vajuv vesi

2 min lugemist
Neeme Korv FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

Olukord Isamaa ja Res Publica Liidus meenutab üha enam episoodi filmist «Arabella, mereröövli tütar». Laeval valitseb kaos. Pealik on masti külge seotud. Tähelepanu ja kuulsust ihkav Halleluuja ning koguni paks laevakokk on asunud tegutsema sihiga saada Skorpioni kapteniks.

Meeskonnaliikmed käituvad erinevalt: kes vedeleb kois, puhub suupilli ja vaatab  kaptenisillal käivat võimuvõitlust irvitades pealt, kes nühib apaatselt oma kuldmünte, kes kisendab hullunult, et soovib olla uue juhi parem käsi...

Ometi on seesama meeskond suutnud pikka aega ajada ühist asja. Heakene küll, rahvuslikke väärtusi kandva konservatiivse erakonna ja piraatide eesmärgid pole muidugi võrreldavad, meeskond organisatsioonina aga küll. Siinsamas varitseb vajuv vesi ja veel ei ole laevuke selleni loksunud.

Veel on aeg kuulata mõnda mõistlikku häält, mida «Arabellas» kehastab Meremõrtsukas, ning siduda pealik lahti. Ma ei pea siin niivõrd silmas erakonna esimeest Margus Tsahknat, vaid hoopis midagi abstraktsemat. Vaateid, mille ümber erakond on koondunud. Identiteeti. Väärtusi. Poliitikat, mida kõige selle nimel on iseseisvuse taastamise ajast aetud.

Öeldakse, et musta pesu ei peaks avalikult pesema. Aga mõnikord aitab just avalikkuse luubi all olek tupikust välja. IRLil on eeskätt tänu oma erakonna eelkäijatele suuri teeneid, et Eesti on arenenud selliste vabadustega riigiks, nagu ta praegu on. Et meie poliitiline süsteem pole kulgenud sama rada nagu mõnes postkommunistlikus riigis. Ja veel – kuivõrd saab ühe erakonna käekäik üldse olla nende siseasi, kui see erakond kannab valitsusvastutust?

Põhimõtteliselt on IRLil niisiis valida, kas viia senise esimehe käe all läbi organisatsiooni reform või siis leida endi seast uus juht. Viimasel juhul hargneb tee omakorda kaheks: kas uus pealik viib pragmaatiliselt edasi IRLi senist suunda valitsuses võibolla senisest isegi vähem tõrkudes või vastupidi, tõmbab selge piiri, millest IRL üle ei lähe.

Kas see võib kaasa tuua valitsuskriisi? Võimalik. Kas täispangale minek oleks sel juhul riigimehelik? Tõsi, Eestil seisab ees Euroopa Liidu eesistumine, kuid esiteks on see suuresti administratiivne üritus – ma ei kahtle, et Piret Lilleväli, Matti Maasikas ja kümned teised tublid inimesed teevad oma tööd nii, et see rong seisma ei jää. Ja teiseks, igasuguse koosluse hoidmine on partnerite kokkulepe – valitsuses on kolm osalist.

Kindlasti arvestab iga erakond praegu, kuidas mõjutab üks või teine otsus tulemust kohalikel valimistel. Isamaa DNAs on loosungi «Plats puhtaks!» aegadest olnud väärtused oportunismist kõrgemal. Vastupidine viib laevukest vääramatult vajuva vee poole ning revanšistlikke taganttõukajaid leidub piisavalt.

Seotud lood
06.04.2017 08.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto