Sisukord
Arvamus
Postimees
07.04.2017
Eesti Horoskoop Dilbert Mälumäng Male Palju õnne Pööre poolkutselisele päästele tuleb. Aga millal? Tagakülg Tallinn ütleb BWMile ühe prügilepingu üles Viljandi tulistaja mõisteti 14 aastaks vangi Vabaduse väljakul avati sinilille kampaania Toimetuse vahva juht tõi Eestile palju kasu Kummalised käärid tervisetõendites Majandus Investor Mari: minu isiklik osturalli Robotitega toiduvedu Tallinnas läheb hästi Toidutööstused muudavad tooteid tervislikumateks (7) Nordeconi juht: buumi märgid on nähtavad Amazoni juht panustab kosmoseturismile Välismaa Obama punane joon ehk keemiarünnakud Süüria sõjas Venemaa eitab Assadi süüd Süüria keemiarünnakus (1) Uurijate hinnangul oli Peterburi ründajal kaasosalisi Arvamus Margus Tsahkna: avatud Isamaa (7) Hanno Pevkur: miks peaks Eesti juubelipidu algama Venemaal? (12) Katrin Rehemaa: õige arstiabi õigel ajal õigest kohast Juhtkiri: Assadi võit inimkonna üle (24) Edasi 1968. aastal: kohtusaalist: kallaletung taksos Neeme Korv: IRLi aheldatud pealik ja vajuv vesi (8) Andrus Karnau: sideäri kahe suure haardes Kultuur Hetk ja kõiksus. Kultuurimälu GPS Sport Spordi lühiuudised Tartu kaitses edu ja võitis pronksi Kiusamisest pole pääsu ka sportlastel Itaallased külvasid segadust, kuid Kelly on ikka maailma parim (2) Kaks jalutuskäiku ja magus lohutusauhind Tarbija Nouvelle Vague: pärast igat albumit mõtleme, et nüüd on kõik Tartu Lärmajad riskivad eest tõstetud ukse ja ära viidud muusikakeskusega (1) Arena Tartu: 4000-5000 pealtvaatajat, 32 – 46 miljonit eurot Kaua veel? Kevad käes, aga tänavad ootavad ikka joonimist Nukud juhatavad sisse poola kultuuri päevad Talgulised päästavad teede ääres elusid (1) Matimehed võistlevad Palusalu mälestuseks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Assadi võit inimkonna üle

2 min lugemist
Süüria arstid üleeilses rünnakus viga saanud poissi ravimas. FOTO: AP/Scanpix

Kõigepealt tekivad hingamisraskused ja iiveldus, järgneb organismi talituse lakkamine ühes kontrollimatu urineerimise ning defekatsiooni ja pidevate krampidega, tekib kooma, lämbumine ning viimasena lakkab töötamast süda. Umbes sellised nägid välja mürkgaasi ohvrite – kelle hulgas oli ka palju lapsi – viimased minutid Süürias Khān Shaykhūni linnas. Kaadrid piinlevatest või juba elututest täiskasvanutest ning alaealistest, kel suu vahus ja pilk tardunud, on õõvastavaim vaatepilt, millele maailm viimasel ajal tunnistajaks on olnud.

Midagi sellist ei oleks pidanud juhtuma, kuna Süürias lihtsalt ei peakski keemiarelvi olema. 2013. aastal, pärast Bashar al-Assadi vägede gaasirünnakut Ghouta linnale, andis Venemaa president Vladimir Putin vastutasuks sellele, et Ameerika Süürias sõjaliselt ei sekku, oma isikliku garantii, et kõik keemiarelvad Süüria territooriumil kas hävitatakse või toimetatakse sealt minema. Putin lubas ühtlasi, et Assad täidab kokkulepet ega ürita mürkgaase peita. Ametlikult kuulutati Süüria keemiarelvavabaks 23. juunil 2014, kui sealt olevat välja viidud viimased mürkgaasid.

Sellele vaatamata on 2013–2016 Assadi režiim korduvalt kasutanud gaasi Süüria rahva vastu. Ainuüksi 17. novembrist 13. detsembrini 2016 fikseeris Human Rights Watch vähemalt kaheksa juhtu, kui Assadi helikopterid viskasid Aleppo elurajoonidele klooripomme. Venemaal peetakse Süüria keemiarelvakokkulepet suurimaks välispoliitiliseks võiduks, kuna sellega õnnestus päästa Assad halvemal juhul Gaddafi, paremal juhul Janukovõtši saatusest. Omamoodi meeldiv boonus Kremlile on see, et õnnestus naeruvääristada läänt ja president Barack Obamat, kes selle häbiväärse kokkuleppega nõustus ning vaatmata jätkunud gaasirünnakutele vaatamata eelistas teha nägu, et keemiarelvad Süürias on hävitatud. Kangekaelne vigade tunnistamata jätmine on süürlaste kannatusi vaid pikendanud.

Khān Shaykhūnis toimunu oli Assadi ja Putini järjekordne sõjaline ja diplomaatiline võit kõige inimliku ning kogu inimkonna üle. Juhtus see vaid mõni päev pärast seda, kui Ameerika esindaja ÜROs teatas, et Ühendriigid ei nõua enam Assadi lahkumist. Paraku saab rahu Süürias ja kohalike elanike kannatuste lõppemine võimalikuks vaid siis, kui välisriikide väed, st Iraani ja Venemaa omad, viiakse Süüriast välja ning Assad oma lähikondlastega lahkub.

Korduvalt Assadil külas käinud keskerakondlasest europarlamendi liige Yana Toom on kuulutanud, et tema Süüria-käikude taga on soov teada saada, mis seal toimub ja mida kohalikud läbi elavad. Kuid viimast ei saa näha Damaskuse viietärnihotellis, vaid kohtades nagu Khān Shaykhūn või Assadi ning tema liitlaste vaakum-, fosfor-, tünni- ja kõikvõimalike muude pommide saju all.

Seotud lood
06.04.2017 08.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto