N, 30.06.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti Muusika Päevade heliloojapreemia pälvis Toivo Tulev

Janar Ala
Eesti Muusika Päevade heliloojapreemia pälvis Toivo Tulev
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Peeter Langovits

Eesti Muusika Päevade raames anti Estonia kontserdisaalis üle Eesti Heliloojate Liidu ja LHV uue heliloomingu Au-tasu Toivo Tulevile. Autasu andis üle andis heliloojate liidu esimees Märt-Matis Lill (vasakul).

LHV uue heliloomingu Au-tasu antakse heliloojale, kelle 2016. aastal maailmaesiettekandena kõlanud heliteos pälvib komisjoni üksmeelse tunnustuse kui kunstiliselt kõrgel tasemel ja rahvusvahelist kõlapinda vääriv teos. Autasuks on 5000 eurot ja klaasikunstnik Mare Saare taies, millele lisandub teose tellimus festivalilt Eesti Muusika Päevad vastavalt kokkuleppele laureaadiga. Kokku esitati LHV uue heliloomingu Au-tasule tänavu 27 teost, millest 8-liikmeline žürii valis kümme nominenti ning arutelude käigus lõpliku laureaadi.

«Toivo Tulevi «Black Mirror» on väljapaistev loominguline saavutus, milles peen rafineeritus ühendatakse halastamatu jõulisusega» kommenteeris võiduteost üksmeelselt LHV uue heliloomingu Au-tasu žürii.

Katkeva ja murduva ning «koolitamata» hääle kaudu näib selles kõnelevat tänapäeva illusioonide ja unistusteta maailm, mis end instrumentaalsel taustal lahtirulluvasse aega justkui sobitada püüaks. Sellise võttega saavutatakse võimas vahetuse illusioon, muusika pea füüsiline kohalolek. Kompromissitult ausana avab teos end kui bioloogiliselt haavatav organism, olles sellisena kehalisuse unikaalne väljendus eesti uues muusikas.

«See, et tänavu läks preemia just Toivo Tulevile, avardab ka LHV uue heliloomingu Au-tasu signaali, et tegemist ei ole noore helilooja preemiaga, ning et uudisteose uudsus ei sõltu generatsioonist. Pilootaastal pälvis autasu Toivo Tulevi õpilane Liisa Hirsch oma teose eest «Ascending…Descending» ning üldsusele võis tunduda, et auhind on suunatud noorele heliloojale. Tänavune tõestas, et see pole valiku tegemisel määrav,» märkis Lill.

Märksõnad
Tagasi üles