Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.04.2017
Eesti Tippjuhil Sven Pertensil lasub süüdistus kelmusekatsele kaasaaitamises Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Koolinoorte üritusel vallandus nakkuspuhang Emad viiakse mägedele Vallavanem: inimesi ei saa kergekäeliselt minema lasta Esikülg 10. aprill Volikogu juht: isiklikult leian, et külade soovi peab arvestama Riik: varasema investeeringu hüvitamine pole põhjendatud Peterburis tähistati sajandi möödumist eestlaste meeleavaldusest (1) IRLi bändipoisid uue juhi otsinguil (2) Kahe küla vabaks andmise hind – 30 000 eurot (1) Majandus Eesti majanduse lühiuudised Kaja Kallas: me ei saa riskida Balti riikide stabiilsusega mõnele Lääne-Euroopa riigile vajamineva gaasitarne pärast (3) Kas kogenud juhil on vahet, mis valdkonda juhtida? (13) GRAAFIK JA FOTOD Gazprom hoiab kinni hästi maksvast Euroopast (2) Spotifyl on omapärane börsiplaan Keskkonnakaitsjad seisavad kindlalt Nord Stream 2 vastu (1) Välismaa Süüria režiimi liitlased ähvardasid USAd Rünnak muutis rootslased valvsamaks, kuid mitte kartlikumaks KOHALIK VAADE: tagasihoidlik leedu professor tegi sajandi leiu Stockholmi ründaja oli usbekk (2) Välismaa lühid Kahes Egiptuse kopti kirikus kärgatasid pommid Arvamus Risto Lehiste: Ojakäär, levimuusika ja Kuulsuste Koda Juhtkiri: konservatiivse valija valu (4) Postimees 1938. aastal: kuidas hoida maailmas rahu? Karl-Eduard Salumäe: elementaarne loomingulisus Vladimir Juškin: Venemaal puudub kontroll al-Assadi üle (13) Liisa Pakosta esitleb: naisvõimlemiskava palgalõhepäevaks, taustamuusika ja mobiilihelinaga (1) Kätlin Konstabel: kuidas rääkida lastele terrorismist? (1) Kultuur Tiit Helimets: olen Eesti patrioot Sport Noored tennisemehed tõid kastanid tulest välja Spordi lühiuudised Kriitika tagajärjel teelt eksinud Seim õigel rajal tagasi Tänakule Korsikalt tühjad pihud ja tühi tunne Hamilton ja Vettel: duo, kelle vastu teistel rohtu pole Selveril ja Tartul trumbid taskus Tarbija Tõeline tapjagaas USA võimas sõjamasin (1) Maa-tüüpi eksoplaneedil avastati vesine atmosfäär Tartu Volga kuulus vitraažlagi kadunud, kuhu ööklubi selle pani? (7) Kes rüüstas Sõpruse ringi männituka? Aardeküti argipäev: pommid, karu ja kamaluga prahti (1) Pardimamma haub mune kesk linnadžunglit Tüütu kasvuhoonemajandus andis noortele nutika idee Näituste ülespanekut toetab kokakunst Meelelahutus Koomiks Sudoku

Liisa Pakosta esitleb: naisvõimlemiskava palgalõhepäevaks, taustamuusika ja mobiilihelinaga

3 min lugemist
Võimlemine. FOTO: Vida Press

Täna, 10. aprillil, tähistatakse Eestis võrdse palga päeva. Alles tänaseks on naiste keskmine palk jõudnud sinnamaani, kus meeste keskmine aastapalk oli mullu 31. detsembril. Te ei pea seda normaalseks? Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Liisa Pakosta pakub palgalõhepäeva puhul välja temaatiline naisevõimlemise kava, koos allalaetava mobiilihelinaga (lingid Postimehe arvamusportaalis).

1. Sirutused

Suuna pilk kaugemale ja pööra pead igas suunas. Kiika ja vaata, kui palju teenivad teised sama töö tegijad. Kas sinuga samas suurusjärgus või sinust rohkem? Näolihaste soojendus – harjuta peegli ees vestlust personalijuhi või ülemusega või koos mõne rahuliku kolleegiga, kellega arutad oma palga õigluse üle. Kui on palgaerinevused, aga kõrgema palga saajad on samuti naised, jätka lõdvestusharjutusega.

Taustamuusika: «Ära piina mind» (Blacky)

2. Aeroobne osa

Kiire hüplemine. Põiki- ja eemalehüpped. Kui sama tööd tehes saab rohkem palka su meeskolleeg, ja see tundub sulle ebaõiglane, siis läbi kontrollküsimused. Liigu edasi isegi siis, kui pistma hakkab. Kas sama tööd tegeval kõrgema palgaga kolleegil on paremad töötulemused? Suurem vastutus? Mõjusamad meeskonnatöö- või esinemisoskused? Andekamad probleemilahendused? Parem keeleoskus? Kõrgem teaduslik kraad? Ta ei hiline? Peab sõna? Ühesõnaga, kas ta annab tööandjale kuidagi suuremat lisandväärtust? Või oled see hoopis sina? Sest mees «tugevama töömurdjana» arvutiklahvide taga on pelgalt seksistliku tööandja pettekujutelm?

Taustamuusika: «Sein on ees» (Raul Sepper)

3. Lihastreening

Kangi surumine rinnalt, poksikott. Jõuline eksiarvamuste ümberlükkamine. Naised ei ole rumalamad. Ega emotsionaalsemad. Mehed ei ole paremad töötajad kui naised. Mehed ei tee rohkem tööd kui naised. Lastel on nii ema kui ka isa. Eakatel, hooldamist vajavatel pereliikmetel on sündinud nii poegi kui ka tütreid. Naised ei taha vähem palka saada. Mehed ei pea naisi üleval. Naised sõidavad autoga ja oskavad kasutada arvutit. Mehed jaksavad vajutada nii pesumasina kui ka tolmuimeja nuppu.

Meeste haridustase ei ole kõrgem ega oskused paremad kui naistel. Nii naised kui ka mehed tahavad edutamist ja majanduslikku kindlustatust. Nii naised kui ka mehed armastavad oma tööd, on lojaalsed ja tahavad, et ametiasutusel või ettevõttel hästi läheks.

Riik võiks ka loobuda eksiarvamusest, et naistele kuni miinimumpalga suuruse sissetulekulae seadmine lapse kõrvalt aitab paremini last kasvatada – ei aita. Või et riik on parem otsustaja, kui palju tohib naine arvutiklahve klõbistada Näoraamatus ja kui palju rahateenimiseks – ei ole.

Taustamuusika: «Ühiselu» («Kui naine armastab meest», Kukerpillid)

4. Venitused

Treeningu kõige suuremat täpsust ja süvenemist nõudev osa. Iga valeliigutus võib viia vigastuseni. Kui teoorias on kõigil võrdsed võimalused, siis praktikas on palgalõhe Eestis nii avalikus kui erasektoris ikka lastega emade nägu.

Vallandati töölt raseduse tõttu? Raseduse ajal tikub nutt peale? Lapsele sobiva lasteaiakoha leidmine õigeks päevaks ei õnnestunudki? Pärast lapsega kodus olemist väiksem palk? Sellal kui sa pikalt kodus olid, on kolleegid uutele jahimaadele liikunud? Keegi peab jooksma keset tööpäeva eelkooli või kutsutakse teid järele lõhkikukkunud põlvega lapsele? Enne olulisimat lähetust tõuseb lapsel palavik? Vahetult enne projektiesitlust tuleb tormata lasteaeda oksendavale lapsele järele?

Keset koosolekut kiirustad lahkuma, sest lasteaed pannakse kinni? Ja pead ära ütlema edutamisest, sest uues kohas pole lapsele sobivat kooli? Sul pole ühtegi last, aga tööandja vaatab ikka imelikult, et noh, «see võib ju juhtuda, ja kuidas me siiiiis projektiga valmis saame, ah?».

Kõik need palgalõhe tõenduspõhised põhjustajad on ühiskonnas lahendamata muredest tingitud. Isegi avalik sektor ei eelda oma eelarvepoliitikates, et riigiasutused kõik sellised tööandjale tekkivad kulud kinni maksaks. Mu arvates võiks riik ja omavalitsused palju julgemalt ise eeskuju näidata.

Taustamuusika: «Naised, naised» (Naised Köögis)

5. Lõdvestumine

Oled ära teeninud enesekiituse ja hea enesetunde terveks päevaks, et motiveeritult ja heatujuliselt täita kõige paremini oma tööülesandeid! Laadi aadressilt www.volinik.ee alla uus tasuta mobiilihelin «Teeme lärmi!» Jarek Kasarilt.

Kutsu mehed ka seda tegema, sest tegemist pole mingi naisteemaga ega 10. aprilliga piirduvaga. Motiveeri mobiilihelinaga töökaaslasi ja kaasreisijaid ühistranspordis. Sportlikku kevadet!

Seotud lood
08.04.2017 11.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto