Sisukord
Maailm
Postimees
10.04.2017
Eesti Tippjuhil Sven Pertensil lasub süüdistus kelmusekatsele kaasaaitamises Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Koolinoorte üritusel vallandus nakkuspuhang Emad viiakse mägedele Vallavanem: inimesi ei saa kergekäeliselt minema lasta Esikülg 10. aprill Volikogu juht: isiklikult leian, et külade soovi peab arvestama Riik: varasema investeeringu hüvitamine pole põhjendatud Peterburis tähistati sajandi möödumist eestlaste meeleavaldusest (1) IRLi bändipoisid uue juhi otsinguil (2) Kahe küla vabaks andmise hind – 30 000 eurot (1) Majandus Eesti majanduse lühiuudised Kaja Kallas: me ei saa riskida Balti riikide stabiilsusega mõnele Lääne-Euroopa riigile vajamineva gaasitarne pärast (3) Kas kogenud juhil on vahet, mis valdkonda juhtida? (13) GRAAFIK JA FOTOD Gazprom hoiab kinni hästi maksvast Euroopast (2) Spotifyl on omapärane börsiplaan Keskkonnakaitsjad seisavad kindlalt Nord Stream 2 vastu (1) Välismaa Süüria režiimi liitlased ähvardasid USAd Rünnak muutis rootslased valvsamaks, kuid mitte kartlikumaks KOHALIK VAADE: tagasihoidlik leedu professor tegi sajandi leiu Stockholmi ründaja oli usbekk (2) Välismaa lühid Kahes Egiptuse kopti kirikus kärgatasid pommid Arvamus Risto Lehiste: Ojakäär, levimuusika ja Kuulsuste Koda Juhtkiri: konservatiivse valija valu (4) Postimees 1938. aastal: kuidas hoida maailmas rahu? Karl-Eduard Salumäe: elementaarne loomingulisus Vladimir Juškin: Venemaal puudub kontroll al-Assadi üle (13) Liisa Pakosta esitleb: naisvõimlemiskava palgalõhepäevaks, taustamuusika ja mobiilihelinaga (1) Kätlin Konstabel: kuidas rääkida lastele terrorismist? (1) Kultuur Tiit Helimets: olen Eesti patrioot Sport Noored tennisemehed tõid kastanid tulest välja Spordi lühiuudised Kriitika tagajärjel teelt eksinud Seim õigel rajal tagasi Tänakule Korsikalt tühjad pihud ja tühi tunne Hamilton ja Vettel: duo, kelle vastu teistel rohtu pole Selveril ja Tartul trumbid taskus Tarbija Tõeline tapjagaas USA võimas sõjamasin (1) Maa-tüüpi eksoplaneedil avastati vesine atmosfäär Tartu Volga kuulus vitraažlagi kadunud, kuhu ööklubi selle pani? (7) Kes rüüstas Sõpruse ringi männituka? Aardeküti argipäev: pommid, karu ja kamaluga prahti (1) Pardimamma haub mune kesk linnadžunglit Tüütu kasvuhoonemajandus andis noortele nutika idee Näituste ülespanekut toetab kokakunst Meelelahutus Koomiks Sudoku

KOHALIK VAADE: tagasihoidlik leedu professor tegi sajandi leiu

4 min lugemist
Kuigi Berliini pidi professor Liudas Mažylis minema öö otsa sõitva bussiga, ostis leiu järel Leedu riik talle tagasipileti ning ta võeti Vilniuse lennuväljas vastu tõelise rahvakangelasena FOTO: Žygimantas Gedvila/15min.lt/Scanpix

See oli väike samm inimesele, kuid suur riigile, mis varsti tähistab sajandat sünnipäeva. Neid USA astronaudi Neil Armstrongi kuulsaid sõnu võib mugandatult kasutada ka sajandi leiu tähistamiseks – kaua kadunud olnud Leedu iseseisvusdeklaratsiooni originaal ilmus päevavalgele.

Tellijale Tellijale

Kahest, saksa- ja leedukeelsest lehest koosnev dokument avastati 29. märtsil Saksa diplomaatilise arhiivi sügavustest. Mõneti on irooniline, et varandus leiti üles kohast, kus see tõenäoliselt olla võiski. Dokument on aja jooksul ja oma salapärase kadumisloo tõttu omandanud peaaegu Leedu püha graali tähenduse.

Seda otsiti kaevudest, haudadest, kodudest, isegi mesipuudest. Osa eksperte ja vandenõuteoreetikuid arvas, et dokument on ära põletatud, maha maetud, salapaika peidetud või igaveseks kaotsi läinud. Sellest on kirjutatud raamatuid ning leedulaste silmis on iseseisvusdeklaratsioon omandanud samasuguses väärtuse kui 1776. aastast pärit ja ilukirjanduseski sageli mainitud USA iseseisvusdeklaratsioon ameeriklastele.

08.04.2017 11.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto