Peterburis tähistati sajandi möödumist eestlaste meeleavaldusest

Peterburi Jaani kirikus tähistatakse 100 aasta möödumist eestlaste meeleavaldusest. FOTO: Mihkel Maripuu

Eesti vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud ürituste proloogina avati laupäeval Peterburi Jaani kirikus mälestustahvel 1917. aastal toimunud eestlaste meeleavaldusele, millega nõuti Eestile autonoomiat. 

Tellijale Tellijale

Põhjus, miks mälestustahvel pandi just Jaani kirikusse, seisneb selles, et täna sada aastat ja kaks päeva tagasi kogunes 40 000 eestlast kiriku juurde ja marssis siis sinimustvalgete lippude lehvides ning orkestrite ja laulukooride saatel Tauria palee esisele väljakule, kus esitas oma nõudmised Venemaa Ajutisele Valitsusele. Tänu viimase otsusele sai Eesti autonoomia ning tekkis Eesti rahvuskubermang, sest Eestimaa kubermanguga liideti Liivimaa kubermangu põhjaosa.

Et ajaloolist sündmust Peterburis elavate eestlaste ja konsulaarkorpusega vääriliselt tähistada, korraldati Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskopi Urmas Viilma juhatusel pärast mälestuskivi avamist jumalateenistus. Sellele järgnes Eesti Rahvusmeeskoori kontsert, kus dirigent Mikk Üleoja juhatamisel esitati Arvo Pärdi, Cyrillus Kreegi, Mart Saare, Artur Kapi, Eduard Tubina, Gustav Ernesaksa, Konstantin Türnpu ja Rudolf Tobiase loomingut.

08.04.2017 11.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto