Sisukord
Tarbija
Postimees
10.04.2017
Eesti Tippjuhil Sven Pertensil lasub süüdistus kelmusekatsele kaasaaitamises Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Koolinoorte üritusel vallandus nakkuspuhang Emad viiakse mägedele Vallavanem: inimesi ei saa kergekäeliselt minema lasta Esikülg 10. aprill Volikogu juht: isiklikult leian, et külade soovi peab arvestama Riik: varasema investeeringu hüvitamine pole põhjendatud Peterburis tähistati sajandi möödumist eestlaste meeleavaldusest (1) IRLi bändipoisid uue juhi otsinguil (2) Kahe küla vabaks andmise hind – 30 000 eurot (1) Majandus Eesti majanduse lühiuudised Kaja Kallas: me ei saa riskida Balti riikide stabiilsusega mõnele Lääne-Euroopa riigile vajamineva gaasitarne pärast (3) Kas kogenud juhil on vahet, mis valdkonda juhtida? (13) GRAAFIK JA FOTOD Gazprom hoiab kinni hästi maksvast Euroopast (2) Spotifyl on omapärane börsiplaan Keskkonnakaitsjad seisavad kindlalt Nord Stream 2 vastu (1) Välismaa Süüria režiimi liitlased ähvardasid USAd Rünnak muutis rootslased valvsamaks, kuid mitte kartlikumaks KOHALIK VAADE: tagasihoidlik leedu professor tegi sajandi leiu Stockholmi ründaja oli usbekk (2) Välismaa lühid Kahes Egiptuse kopti kirikus kärgatasid pommid Arvamus Risto Lehiste: Ojakäär, levimuusika ja Kuulsuste Koda Juhtkiri: konservatiivse valija valu (4) Postimees 1938. aastal: kuidas hoida maailmas rahu? Karl-Eduard Salumäe: elementaarne loomingulisus Vladimir Juškin: Venemaal puudub kontroll al-Assadi üle (13) Liisa Pakosta esitleb: naisvõimlemiskava palgalõhepäevaks, taustamuusika ja mobiilihelinaga (1) Kätlin Konstabel: kuidas rääkida lastele terrorismist? (1) Kultuur Tiit Helimets: olen Eesti patrioot Sport Noored tennisemehed tõid kastanid tulest välja Spordi lühiuudised Kriitika tagajärjel teelt eksinud Seim õigel rajal tagasi Tänakule Korsikalt tühjad pihud ja tühi tunne Hamilton ja Vettel: duo, kelle vastu teistel rohtu pole Selveril ja Tartul trumbid taskus Tarbija Tõeline tapjagaas USA võimas sõjamasin (1) Maa-tüüpi eksoplaneedil avastati vesine atmosfäär Tartu Volga kuulus vitraažlagi kadunud, kuhu ööklubi selle pani? (7) Kes rüüstas Sõpruse ringi männituka? Aardeküti argipäev: pommid, karu ja kamaluga prahti (1) Pardimamma haub mune kesk linnadžunglit Tüütu kasvuhoonemajandus andis noortele nutika idee Näituste ülespanekut toetab kokakunst Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maa-tüüpi eksoplaneedil avastati vesine atmosfäär

1 min lugemist
Kunstniku kujutis planeedist GJ 1132 b, mida peetakse nüüd esimeseks teadaolevaks paksu atmosfääriga eksoplaneediks. FOTO: Dana Berry/AP/Scanpix

Vaatlusandmed näitavad, et Maast ligi 39 valgusaasta kaugust planeeti GJ 1132 b peab ümbritsema paks atmosfäär, mis oletatavalt koosneb kas metaanist, veeaurust või nende kahe segust, vahendas BBC.

Maavälise elu entusiastidel ei tasu selle uudise peale üleliia endast välja minna: võimalus leida sellelt taevakehalt elu on siiski nullilähedane, kuni planeedi pinnatemperatuur 370 ºC-ni ulatub. Samas pole varem suudetud tõestada eksoplaneeti (planeet, mis ei tiirle ümber Päikese, vaid ümber mõne teise tähe, tähe jäänuki või pruuni kääbuse – toim) ümbritseva atmosfääri olemasolu.

Vela tähtkujus asuv GJ 1132 b avastati 2015. aastal. Kuigi ta on oma mõõtmetelt Maaga üsnagi sarnane – ligi 1,4 korda suurem –, on täht, mille ümber ta tiirleb, Päikesest palju väiksem, jahedam ja nõrgem.

Tähe olemasolu tehti kindlaks nn möödalennu-fotomeetria meetodiga, mille käigus jälgiti tähelt Maale jõudvat valgust. Kui planeet tähe eest mööda lendab, siis vähendab see hetkeks siia jõudvat valgust ja nende muutuste täpne analüüs võimaldabki hinnata nii planeedi orbiiti kui ka selle massi.

«Planeedi möödalennu ajal [tähe ja Maa vahelt] muutub siit nähtav tähevalgus nõrgemaks ja see on väga hea meetod nende planeetide kohta uute teadmiste saamiseks. Nii avastati ka GJ 1132 b,» rääkis uuringu juhtivautor, Suurbritannias Keele’i ülikoolis tegutsev John Southworth BBCile.

Kui planeet aga tähe eest mööda lendab, jätavad tema atmosfääris olevad molekulid valguskiirtele oma jälje, mistõttu saab hinnata ka atmosfääri olemasolu ja koostist. Värsked vaatlused viitavadki sellele, et sellel eksoplaneedil peab olema paks atmosfäär.

Nii võib GJ 1132 b olla paksu uduga kaetud kera nagu näiteks «Tähesõdadest» tuntud Kamino. Kuigi elu tõenäosus sellel planeedil on kaduvväike, usuvad teadlased siiski, et vesised elukõlblikud planeedid ei pruugi olla sugugi võimatud.

Planeeti kirjeldav uuring avaldati teadusajakirjas Astronomical Journal.

Seotud lood
08.04.2017 11.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto