Sisukord
Arvamus
Postimees
10.04.2017
Eesti Tippjuhil Sven Pertensil lasub süüdistus kelmusekatsele kaasaaitamises Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Koolinoorte üritusel vallandus nakkuspuhang Emad viiakse mägedele Vallavanem: inimesi ei saa kergekäeliselt minema lasta Esikülg 10. aprill Volikogu juht: isiklikult leian, et külade soovi peab arvestama Riik: varasema investeeringu hüvitamine pole põhjendatud Peterburis tähistati sajandi möödumist eestlaste meeleavaldusest (1) IRLi bändipoisid uue juhi otsinguil (2) Kahe küla vabaks andmise hind – 30 000 eurot (1) Majandus Eesti majanduse lühiuudised Kaja Kallas: me ei saa riskida Balti riikide stabiilsusega mõnele Lääne-Euroopa riigile vajamineva gaasitarne pärast (3) Kas kogenud juhil on vahet, mis valdkonda juhtida? (13) GRAAFIK JA FOTOD Gazprom hoiab kinni hästi maksvast Euroopast (2) Spotifyl on omapärane börsiplaan Keskkonnakaitsjad seisavad kindlalt Nord Stream 2 vastu (1) Välismaa Süüria režiimi liitlased ähvardasid USAd Rünnak muutis rootslased valvsamaks, kuid mitte kartlikumaks KOHALIK VAADE: tagasihoidlik leedu professor tegi sajandi leiu Stockholmi ründaja oli usbekk (2) Välismaa lühid Kahes Egiptuse kopti kirikus kärgatasid pommid Arvamus Risto Lehiste: Ojakäär, levimuusika ja Kuulsuste Koda Juhtkiri: konservatiivse valija valu (4) Postimees 1938. aastal: kuidas hoida maailmas rahu? Karl-Eduard Salumäe: elementaarne loomingulisus Vladimir Juškin: Venemaal puudub kontroll al-Assadi üle (13) Liisa Pakosta esitleb: naisvõimlemiskava palgalõhepäevaks, taustamuusika ja mobiilihelinaga (1) Kätlin Konstabel: kuidas rääkida lastele terrorismist? (1) Kultuur Tiit Helimets: olen Eesti patrioot Sport Noored tennisemehed tõid kastanid tulest välja Spordi lühiuudised Kriitika tagajärjel teelt eksinud Seim õigel rajal tagasi Tänakule Korsikalt tühjad pihud ja tühi tunne Hamilton ja Vettel: duo, kelle vastu teistel rohtu pole Selveril ja Tartul trumbid taskus Tarbija Tõeline tapjagaas USA võimas sõjamasin (1) Maa-tüüpi eksoplaneedil avastati vesine atmosfäär Tartu Volga kuulus vitraažlagi kadunud, kuhu ööklubi selle pani? (7) Kes rüüstas Sõpruse ringi männituka? Aardeküti argipäev: pommid, karu ja kamaluga prahti (1) Pardimamma haub mune kesk linnadžunglit Tüütu kasvuhoonemajandus andis noortele nutika idee Näituste ülespanekut toetab kokakunst Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: konservatiivse valija valu

2 min lugemist
IRLi volikogu. FOTO: Liis Treimann

Eesti erakondliku maastiku parempoolses osas on käinud viimastel aastatel innukas enampakkumine, kusjuures maamüüjaid on olnud oluliselt rohkem kui pakutavat maad. Rahvuslikke ja konservatiivseid väärtusi kandev valija tunneb end järjest enam kimbatuses olevat, sest õiget ja usaldusväärset pakkujat nagu polegi.

See pettumus on valus. 1980. aastate lõpus kodanike komiteede liikumise kaudu, millega pandi alus Eesti Vabariigi taastamisele õigusliku järjepidevuse alusel, ja hiljem euroopalike väärtustega demokraatiale orienteeritud poliitika toetamise kaudu on just see valijarühm olnud Eestile tähtis. Rahvuslike konservatiivsete vaadetega valijad pole olnud muutustele lukus. Just tänu neile on ju näiteks ehitatud e-riiki, mis on Eestile andnud tuntust väljaspool ja lisanud sisemiselt dünaamikat.

See valija on seni olnud Isamaa ja Res Publica Liidu kindlaim seljatagune. Viimased aastad on neid ridu mitmel põhjusel hõrendanud, mida kinnitab IRLi madal reiting. Laupäevane volikogu astus kardetavasti veel sammu oma põhitoetajast kaugemale. 13. mail saab erakond uue esimehe ning jätkab senisel kursil. Vahest teravaima reaktsiooni andis toimuvale Marko Mihkelson, kes on sisepoliitilistes avaldustes olnud pigem ettevaatlik, teatades sotsiaalmeedias: «Uuendusmeelsuse jõuga allasurumise tõttu (aga sisulist debatti täna polnud) ei pea ma võimalikuks kandideerida IRLi juhtorganitesse.»

Rahvuslik konservatiivne valija seisab keerulise valiku ees, sest ükski tema häälele pretendeeriv poliitiline jõud ei paku päriselt seda, mida ta ootab.

Reformierakond võiks ju olla pääsetee, kui sel poleks küljes pika valitsemisajaga tekkinud kõiketeadvat kõrkust, ka on selle erakonna väärtuste skaala leebelt öeldes paindlik. Vabaerakond, mille ridades on endisi isamaalasi, otsib kohalikel valimistel (parlamenti kuuluva erakonnana!) erakondades pettunute hääli, kuid on seejuures ise osutunud paljudele pettumuseks. Erakonna juhiks pürgiv Artur Talvik peab maailmavaateks «vaba konservatismi». Hägus määratlus klapib praktikaga: eelseisvatel valimistel ollakse ühes paadis valimisliitudega.

Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) pidas nädalavahetusel kongressi, oli ootuspäraselt populistlik ning mürgine igas suunas. Muu hulgas lubatakse olla peamine jõud, kes kõigutab Tallinnas Keskerakonna ainuvõimu. Samas hakkab silma, et EKRE on paljudes kirgi kütvates küsimustes (pagulased, kooseluseadus, e-riigi ja euroteemad jne) olnud just Keskerakonna küljesoojendaja. Poliitiline armuke, kes võtab kindlatele valijarühmadele suunatud Tallinna meediakanalites Keskerakonna agendale sobiva kuju.

Poliitilisel paremtiival on viimane aeg lõpetada asendustegevus ja eneseupitamine ning hakata tegelema nüüdisaegse konservatiivse maailmavaate sisustamisega.

Seotud lood
08.04.2017 11.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto