Sisukord
Päevakomm
Postimees
12.04.2017
Eesti Maailma vanim amet Helsingis, pere Eestis (5) Kohus määras Edgar Savisaarele arstliku ekspertiisi Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Tagakülg Plahvatanud tikksaag rebis elektrikul käe otsast (14) Pagulased ajas rändama kuulujutt (16) Politseikoerad leidsid Omniva postikeskusest paarkümmend grammi narkootikume Majandus Võitlus Tesla tehase nimel Mängutööstus on tõsine tööstusharu Eesti majanduse lühiuudised Marcel Vichmanni rannaseiklus Ukrainas (9) Välismaa Sanktsioonid Venemaale ei ole päevakorrast maas Hispaania vahistas tagaotsitava vene spämmikuninga FOTO: Hispaanias tähistatakse püha nädala algust Välismaa lühiuudised 12.04. Aafrika migrandid lõpetavad Liibüa orjaturgudel Marcel Vichmanni rannaseiklus Ukrainas (9) Graafik ja galerii: maailma võimsaim laevatunnel viib laevad tormilainetest mööda Arvamus Arvo Pattak: kaasav haridus ja erivajadustega õpilased (1) Kaire Uusen: kui väga madala palgaga töökohalt alustad, ei pruugi kõrgemale jõudagi (12) Kaupo Meiel: näitlejal on halb (3) Olev Remsu: toetame Ameerikat, kasvõi sümboolse jõuga (13) Juhtkiri: kui kaua me peame seda taluma, IRL ja sotsid? (15) Postimees 1932. aastal: Hindenburgi võit, kuid Hitler võitis veelgi hääli juurde (1) Kultuur Nad tahtsid oma Oscari-väärilist filmi ära keelata Halloo!... Dianne? ***///...kuuled sa mind?! Sport Vormelieksperdi kahtlus: Ferrari autod ei vasta reeglitele? Viidas ja Aron avavad hooaja Silverstoneʼil Spordi lühiuudised Seitse venelast lubatakse kergejõustiku suurvõistlustele Vassiljev ja Selver finaalis, Keele treitud polt läks lõpuks nihu Kaheksatunnised saunaretked ja kuivav suu ehk võitlusspordi kõige nõmedam osa (1) Põnevate aegade ootuses Kangert: asjad on ülesmäge läinud Tartu Lageraie kaitsealal: saladuslike taimede pärast tuli maha võtta elujõus männid Piknikuhooaeg jääb tänavu vahele: Pirogovi plats läheb suvel remonti Veevärk kaevab vihmavee pärast enneolematut auku Võttis aega mis võttis, aga lammutuseks läks (1) Moodsaimat lasteaeda ehitati nagu eramaja Näitusel müttavad nähtamatud vene karud Crepi peremees toob raeplatsile Willy ja Rudy Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaupo Meiel: näitlejal on halb

2 min lugemist
Kaupo Meiel. FOTO: ARDI TRUIJA/PRNPM/EMF

Eilses Postimehes ilmunud suurepärane intervjuu näitleja ning Kinoteatri ühe eestvedaja Henrik Kalmetiga saavutas kohe populaarsuse ja tõi sotsiaalmeedias tohutu hulga vastukajasid, mida juhtub kultuuriteemaliste usutlustega äärmiselt harva.

Lihtsakoeliselt võiks nentida, et pealkiri «Tallinna Linnateatri bränd on tugevam kui sisu» kutsus lugema, Heili Sibritsa küsimused olid hästi läbi mõeldud ja Kalmeti vastused põhjalikud. Lisama peab aga lugejate arvamused, mis kandsid üsna ühest sõnumit: ammu oleks aeg, et keegi seestpoolt eesti teatrite hingeelust kõneleks. Keegi, kes ei tee seda koondamisjärgsest kibestumisest, vaid on täies loomejõus ja populaarne näitleja või lavastaja.

Kalmeti sõnad tabasid valusalt nii Tallinna Linnateatrit, näitlejaid, lavastajaid, publikut kui ka teatrisüsteemi tervikuna. «Praegu on teater muutunud kohati sotsiaalhoolekandeks. Me ei tegele sellega, kes mida kunstilist tahab teha, vaid ainult kompromissidega,» ütles Kalmet ja kardetavasti lugesid seda nõustuvalt noogutades paljud eesti kunstnikud ja kirjanikud, kes võivad vaid unistada samasugusest riiklikust toetussüsteemist, nagu on Tema Pühadusel teatril.

Tean minagi inimesi, kes ostavad hasartselt linnateatri pileteid ette. Olen käinud mõnelgi Eesti Draamateatri suurepärasel etendusel, mida jälgib ehk vaid pool saalitäit. Siiski ei heida ma kunagi kellelegi ette, et ta on linnateatri andunud austaja, isegi kui selle põhjuseks on soov veidi poosetada. Publiku üle kohut ei mõisteta ja pealegi pole selles, et meil Eestis on valdav samasugune staarikultus kui Hollywoodis, midagi imestamisväärset.

Heili avaldas üht küsimust formuleerides kurbust ja nimetas annete raiskamiseks, kui näeb näitlejaid, keda on väga hinnanud, kehvades telesaadetes nalja tegemas. Kalmet nõustus temaga ja nentis muu seas: «Mirtel Pohla on viimane inimene, kes peaks sellises meelelahutussaates olema, aga elada on ju vaja.»

See on miljoni euro küsimus: mida teha, et inimväärse elu elamiseks ei peaks suurepärane draamanäitleja või lavakoomik esinema igas võimalikus reklaamis ja igas võimalikus meelelahutussaates, kulutades end kiirelt lõpuni, lastes end rahvamasside hävitaval armastusel läbi seedida, välja sülitada ja lõpuks unustada?

Kas vastuse peaks sellele küsimusele andma riik rahastamise kaudu, teatrid ise, näitlejad ise või hoopis publik? Juba seegi on lausa kahe miljoni euro küsimus. Aga kust raha võtta, need üks või kaks miljonit eurot? Oh, see on kolme miljoni euro küsimus.

Kõige valusam fraas kõlas Kalmetilt aga Heili küsimusele: «Mis tundega mängite teises Shakespeare’i tõlgenduses, «Suveöö unenäos»?» Henrik vastas: «Väga halva.» See ongi tuum. Näitlejal on halb ja teate, see ei ole naljaasi.

Seotud lood
    11.04.2017 13.04.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto