Sisukord
Kultuur
Tänane leht
15.04.2017
Eesti Lennujaama ähvardaja paljastas praalimine Facebookis (2) Mälumäng (1) Kremli muuseumid võivad Pätsi keti näitusele panna (10) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Leopard ootab pidu Tagakülg Idanaaber toob aatomisõjalaevad Läänemerre (52) Eh, Odessa! (2) Aasta Eestis elanud kvoodipagulased võisid päritolu kohta valetada (11) Majandus Hesburger kavandab Baltimaades suurt laienemist Välismaa Eesti sõdurid tõstetavat lageda taeva alla Türgi referendumi mõju viiele võtmevaldkonnale Kuus küsimust libauudise äratundmiseks Kolm lennukat libauudist Saabuvad NATO väed andsid Vene libauudisetootjaile uue hoo (5) Reaktsioon USA superpommile: Trumpist Talibanini (1) Arvamus Marti Aavik: naiste ja meeste sõda? (13) Juhtkiri: libauudiste aabits Alvar Soesoo: liikumises Eesti Mis teeb Eesti kontuuri kunstnikule eriliseks? Mis juhtus Henrik Kalmetiga? (8) Uus tölner (2) Klient on kuningas (1) Eh, Odessa! (2) Kultuur Oja sulin ja mulla mögin ehk mõningaid maamotiive eesti nüüdisaegses pop- ja rokkmuusikas (1) Mis juhtus Henrik Kalmetiga? (8) Maast enne ja pärast Tammsaaret (1) Sport Selver ja Bigbank murravad Keele ajastust välja Kontaveidi võimas hoog jätkub Arvuhull, keda austavad isegi nässid Tarbija Postimees MAITSEB: milline šokolaadijänes mekib kõige paremini? Hesburger kavandab Baltimaades suurt laienemist Vutifarm vassis munade oomega-3 sisaldusega AK Andres Adamson: Tartu rahuga liidetud alade jäämine Eestile oli ebatõenäoline (8) Arvo Valton: soome-ugri rahvaste iseseisvus on nende säilimise garant (4) Peeter Langovitsi tagasivaade: Uus ajastu parvlaevaühenduses Alvar Soesoo: liikumises Eesti Vaimude saar Anu Raud: Eestimaa kui inspiratsiooniallikas Eesti kultuuri täheatlas: Põrgu – Maa – Taevas – elufilosoofiline tõlgendus Mis siis, kui taanlased oleksid meid tõhusamalt ristinud? (2) Oja sulin ja mulla mögin ehk mõningaid maamotiive eesti nüüdisaegses pop- ja rokkmuusikas (1) Maast enne ja pärast Tammsaaret (1) Kaido Kama: meie maa (2) Arter Müra summutavad kõrvaklapid: saagu vaikus! Linnapuhkus Rakveres – linn, mis rokib täiega! Horoskoop Andres Kasekamp, kas hüvastijätt Eestiga? (7) Kuidas kanda kurve? Lexus üllatas Milano disaininädalal Toks-toks munakoks! Jüri Kolk: millal peaks vaikima? (3) Köögiduell: Adeline Tannbaum & Merrit Kiho Sportlikult saledaks luutiheduse hinnaga Fotod ja video: K-komandoga lasketiirus (1) Kas Eesti võiks olla eeskujulik ökoriik? (4) Filmiarvustus «Boss beebi»: aitäh, Raivo E. Tamm! Uus vana aed: taluaia lilled Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti kultuuri täheatlas: Põrgu – Maa – Taevas – elufilosoofiline tõlgendus

1 min lugemist
Rein Veidemann esitles Pärnu Keskraamatukogus uusi teoseid. FOTO: Madis Sinivee

«Need paradoksid, millega Jürka püüab vestluspartnerile vastu mängida ja millega Tammsaare asub suure antinoomia kallale, pärinevad huvitaval kombel eksistentsiaalsest vallast. Need näitavad, et selles oma viimases suurteoses esindab Tammsaare elufilosoofia otsustavas punktis eksistentsialismi seisukohti. Seegi tõestab, et Tammsaare püsis Euroopa avangardi ridades oma elu lõpuni. Eksistentsialismi hiilgeaeg oli tulekul.»

Tellijale Tellijale
Jutt on muidugi Tammsaare kui kirjaniku luigelaulust, romaanist «Põrgupõhja uus Vanapagan» (1939), seegi ühelt poolt  talupojaromaan, nagu «Tõe ja õiguse» esimene ja viies osa, teisalt aga võimas allegooria maapealse õnne võimalikkuse, tööga lunastatuse läbi õndsaks saamise luhtumisele ning metatasandil, Hea ja Kurja antinoomiale. Tsitaadi autoriks on saksa keele- ja kirjandusteadlane, Baltikumi kirjandustest monograafia kirjutanud ning ka Tammsaare teoseid saksa keelde tõlkinud Friedrich Scholz (1928–2016). Tammsaare paradokside väljendusvormide seesugune käsitlemine – artikkel ilmus saksa keeles 1980. aastal – oli Tammsaare loomingu puhul esmakordne.
Sinnamaani valitses enamasti «Põrgupõhja» sotsiaalkriitiline tõlgendus. Eestis endas avanes võimalus näha Tammsaares elufilosoofi teatri suursündmuseks saanud Jaan Toominga «Põrgupõhja» lavastuses 1976. aastal. Paradoksiga, aga järgnevaid kataklüsme prohvetlikultki aimavalt lõpeb «Põrgupõhja» epiloog: Vanapagan on jälle Peetruse juures ja uurib, kas otsus tema õndsaks saamise üle on juba tehtud. Peetrus saab teda lohutada üksnes lootusega, et «ehk saad ometi õndsaks, nii et võid põrgut edasi pidada».
14.04.2017 17.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto