Sisukord
Päevakomm
Tänane leht
15.04.2017
Eesti Lennujaama ähvardaja paljastas praalimine Facebookis (2) Mälumäng (1) Kremli muuseumid võivad Pätsi keti näitusele panna (10) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Leopard ootab pidu Tagakülg Idanaaber toob aatomisõjalaevad Läänemerre (52) Eh, Odessa! (2) Aasta Eestis elanud kvoodipagulased võisid päritolu kohta valetada (11) Majandus Hesburger kavandab Baltimaades suurt laienemist Välismaa Eesti sõdurid tõstetavat lageda taeva alla Türgi referendumi mõju viiele võtmevaldkonnale Kuus küsimust libauudise äratundmiseks Kolm lennukat libauudist Saabuvad NATO väed andsid Vene libauudisetootjaile uue hoo (5) Reaktsioon USA superpommile: Trumpist Talibanini (1) Arvamus Marti Aavik: naiste ja meeste sõda? (13) Juhtkiri: libauudiste aabits Alvar Soesoo: liikumises Eesti Mis teeb Eesti kontuuri kunstnikule eriliseks? Mis juhtus Henrik Kalmetiga? (8) Uus tölner (2) Klient on kuningas (1) Eh, Odessa! (2) Kultuur Oja sulin ja mulla mögin ehk mõningaid maamotiive eesti nüüdisaegses pop- ja rokkmuusikas (1) Mis juhtus Henrik Kalmetiga? (8) Maast enne ja pärast Tammsaaret (1) Sport Selver ja Bigbank murravad Keele ajastust välja Kontaveidi võimas hoog jätkub Arvuhull, keda austavad isegi nässid Tarbija Postimees MAITSEB: milline šokolaadijänes mekib kõige paremini? Hesburger kavandab Baltimaades suurt laienemist Vutifarm vassis munade oomega-3 sisaldusega AK Andres Adamson: Tartu rahuga liidetud alade jäämine Eestile oli ebatõenäoline (8) Arvo Valton: soome-ugri rahvaste iseseisvus on nende säilimise garant (4) Peeter Langovitsi tagasivaade: Uus ajastu parvlaevaühenduses Alvar Soesoo: liikumises Eesti Vaimude saar Anu Raud: Eestimaa kui inspiratsiooniallikas Eesti kultuuri täheatlas: Põrgu – Maa – Taevas – elufilosoofiline tõlgendus Mis siis, kui taanlased oleksid meid tõhusamalt ristinud? (2) Oja sulin ja mulla mögin ehk mõningaid maamotiive eesti nüüdisaegses pop- ja rokkmuusikas (1) Maast enne ja pärast Tammsaaret (1) Kaido Kama: meie maa (2) Arter Müra summutavad kõrvaklapid: saagu vaikus! Linnapuhkus Rakveres – linn, mis rokib täiega! Horoskoop Andres Kasekamp, kas hüvastijätt Eestiga? (7) Kuidas kanda kurve? Lexus üllatas Milano disaininädalal Toks-toks munakoks! Jüri Kolk: millal peaks vaikima? (3) Köögiduell: Adeline Tannbaum & Merrit Kiho Sportlikult saledaks luutiheduse hinnaga Fotod ja video: K-komandoga lasketiirus (1) Kas Eesti võiks olla eeskujulik ökoriik? (4) Filmiarvustus «Boss beebi»: aitäh, Raivo E. Tamm! Uus vana aed: taluaia lilled Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marti Aavik: naiste ja meeste sõda?

2 min lugemist
Marti Aavik FOTO: TAIRO LUTTER / POSTIMEES

Kas Eestis käib lausa naiste ja meeste vaheline sõda, pidev ja kõiki haarav vägivald ning eriliselt röökiv seksistlik ebaõiglus?

Võib-olla on lihtsustamine ja liialdamine tõesti mõnikord kasulik selleks, et probleemidele tähelepanu tõmmata. Saan inimlikult aru nendest, kes ise vägivalla ohvriks sattununa leiavad tuge mõtetest, et samasugune suhtemuster haarab peaaegu kõiki.

Tasub aga mõista, et arvudega liialdamine ei aita kuidagi abistada neid inimesi, kelle elu ongi päriselt kole. Ja kindlasti ei aita ebaadekvaatne pilt ressursse ja tegevusi õigesti suunata. Ei ole paraku nii, et Marsile jõudmiseks piisab sellest, et lihtsalt minema hakata – ajad ühes arvutuses tolli ja meetermõõdustiku sassi ning ongi kõik vussis… Muidugi on märkamine ning oskus abistada väga tähtis. Realistlikud arvud ei pisenda aga kuidagi tegelike ohvrite kannatusi ega vähenda vajadust neid kaitsta, abistada vägivaldsest suhtest lahtiütlemisel ja eluga edasi minemisel. Kui Eestis oleks ka kasvõi ainult üks lähisuhtevägivalla ohver, tuleks ikkagi tedagi aidata ja süüdlast karistada.

Kuidas lood tegelikult ja Euroopaga võrreldes on, sellest aitab aru saada näiteks Euroopa Põhiõiguste Ameti (European Agency for Fundamental Rights – FRA) 2014. aasta uuring naistevastase vägivalla kohta (NB! see on olemuselt ohvriuuring). Soovitan huvilistel natuke mängida selle uuringu interaktiivsete kaartidega. (Ma muidugi ei tea, kas kellegi meelest on selles ametis tööl kallutatud ja asjatundmatud sotsioloogid või mitte…)

Kahjuks on meil liikvele läinud üks ilmselgelt ekslik arv: uuringu tulemuste järgi oli viimase 12 kuu jooksul partneri füüsilist või seksuaalset vägivalda kogenud kaks protsenti küsitletud naistest Eestis; vähemalt ühes eestikeelses uudisloos oli aga ekslikult kirjas 20 protsenti ning seda on ohtralt tsiteeritud – näen seda sageli ka toimetusse saabuvates kaastöödes.

See kaks protsenti on FRA võrdlusuuringu järgi ELis väikseimate näitajate hulgas. Kõige perevägivallarohkemate riikide seas on aga hoopis Rootsi ja Soome koos Prantsusmaa, Itaalia, Bulgaaria, Ungari, Slovakkia, Kreeka, Hollandi, Belgia ja veel mõnega, kus partneri vägivalla all on viimase aasta jooksul kannatanud viis-kuus protsenti naistest. Võrdluses Soome ja Rootsiga võime küsida ja peamegi küsima, kas ja kuidas on ankeetküsitlusega (!) mõõdetavad hoiakud ikkagi inimeste tegeliku käitumisega seotud. Ja üksiti: kui palju lootust tasub panna väga üldistele sotsiaalkampaaniatele. (Ja muidugi on pilt poolik, kui samasuguseid küsimusi ei esitata meestele.) Veel kord: see ei pisenda kuidagi konkreetsete inimeste kannatusi ega vähenda vajadust neid aidata.

Vast oleks meil kasu sellest, kui muuta mõistlikumaks riiklikku rahastust «ohvritööstusest» kasu lõikavatele propagandistidele ja ametnikele. Ja anda tublisti rohkem raha vahetult ohvrite abistamiseks ning politseitööks. Ei ole normaalne, kui ridamisi seminarituriste elab selle teema arvel ilusat elu, aga reaalsete inimeste abistajatele jäävad sandikopikad.

Ausus ja läbipaistvus on kindlasti üks eeldus, et kaasata hoopis rohkem eraannetusi. Raske on aga mõista, kuidas aitab sellele kaasa kihk sildistada iga päev tööd rabavaid, oma abikaasast ja lastest hoolivaid tublisid Eesti pereisasid.

Ja muidugi on kurb, kui vaatamata uuringutest järjepanu vastu vaatavale eestlaste ja Eesti venekeelsete hoiakute ja ka käitumise erinevustele kostab «möh-möh» vastuseks küsimusele, mida te olete teinud vene keeles ja venekeelsetes koolides.

Minu meelest on ka palgalõhe teemal ainult loosungitega väga vähe teha. Kaasa mõtlema tulnud meeste «onu Heinodeks» sõimamine võib ju sõimajatele korraks rahuldust pakkuda, aga mis edasi? Järgmisel aastal samamoodi?

Seotud lood
    14.04.2017 17.04.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto