N, 19.05.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Idanaaber toob aatomisõjalaevad Läänemerre

Oliver Kund
, reporter
Idanaaber toob aatomisõjalaevad Läänemerre
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 52
Foto: Pm

Venelased toovad Eesti Euroopa Liidu eesistumise ajal Läänemerele maailma suurima allveelaeva ja tuumaristleja. Siinne luure pelgab, et samasugune võimu näitamine võidakse korraldada ka maismaapiiri taga: kui Vene väed suurõppuse Zapad käigus septembris Valgevenesse liiguvad, ei pruugi nad sealt enam lahkuda.

Venemaa Põhjalaevastiku lipulaev, tuumaristleja Pjotr Veliki ning tuumaallveelaev Dmitri Donskoi peaks Taani väinade kaudu Läänemerele sisenema tänavu juulis. Ametlike põhjenduste järgi selleks, et osaleda Peterburis mereväeparaadil.

Teadaolevalt pole need alused Läänemerel kunagi varem käinud. Mõlema laeva tavaline operatsiooniala on Atlandi ookean ja Põhja-Jäämeri. Läänemerele on need sobimatud, kuna oma suuruse tõttu napib neile nii vajalikku manööverdusruumi kui ka laskekaugust. Olukord on ärevusse ajanud ka Rootsi analüütikud, kelle sõnul tuleks Venemaalt nõuda, et allveelaev ei kannaks kitsasse Läänemerre saabudes tuumalõhkepäid.

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
AK
Tarbija
Elustiil
Tagasi üles