Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
15.04.2017
Eesti Lennujaama ähvardaja paljastas praalimine Facebookis (2) Mälumäng (1) Kremli muuseumid võivad Pätsi keti näitusele panna (10) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Leopard ootab pidu Tagakülg Idanaaber toob aatomisõjalaevad Läänemerre (52) Eh, Odessa! (2) Aasta Eestis elanud kvoodipagulased võisid päritolu kohta valetada (11) Majandus Hesburger kavandab Baltimaades suurt laienemist Välismaa Eesti sõdurid tõstetavat lageda taeva alla Türgi referendumi mõju viiele võtmevaldkonnale Kuus küsimust libauudise äratundmiseks Kolm lennukat libauudist Saabuvad NATO väed andsid Vene libauudisetootjaile uue hoo (5) Reaktsioon USA superpommile: Trumpist Talibanini (1) Arvamus Marti Aavik: naiste ja meeste sõda? (13) Juhtkiri: libauudiste aabits Alvar Soesoo: liikumises Eesti Mis teeb Eesti kontuuri kunstnikule eriliseks? Mis juhtus Henrik Kalmetiga? (8) Uus tölner (2) Klient on kuningas (1) Eh, Odessa! (2) Kultuur Oja sulin ja mulla mögin ehk mõningaid maamotiive eesti nüüdisaegses pop- ja rokkmuusikas (1) Mis juhtus Henrik Kalmetiga? (8) Maast enne ja pärast Tammsaaret (1) Sport Selver ja Bigbank murravad Keele ajastust välja Kontaveidi võimas hoog jätkub Arvuhull, keda austavad isegi nässid Tarbija Postimees MAITSEB: milline šokolaadijänes mekib kõige paremini? Hesburger kavandab Baltimaades suurt laienemist Vutifarm vassis munade oomega-3 sisaldusega AK Andres Adamson: Tartu rahuga liidetud alade jäämine Eestile oli ebatõenäoline (8) Arvo Valton: soome-ugri rahvaste iseseisvus on nende säilimise garant (4) Peeter Langovitsi tagasivaade: Uus ajastu parvlaevaühenduses Alvar Soesoo: liikumises Eesti Vaimude saar Anu Raud: Eestimaa kui inspiratsiooniallikas Eesti kultuuri täheatlas: Põrgu – Maa – Taevas – elufilosoofiline tõlgendus Mis siis, kui taanlased oleksid meid tõhusamalt ristinud? (2) Oja sulin ja mulla mögin ehk mõningaid maamotiive eesti nüüdisaegses pop- ja rokkmuusikas (1) Maast enne ja pärast Tammsaaret (1) Kaido Kama: meie maa (2) Arter Müra summutavad kõrvaklapid: saagu vaikus! Linnapuhkus Rakveres – linn, mis rokib täiega! Horoskoop Andres Kasekamp, kas hüvastijätt Eestiga? (7) Kuidas kanda kurve? Lexus üllatas Milano disaininädalal Toks-toks munakoks! Jüri Kolk: millal peaks vaikima? (3) Köögiduell: Adeline Tannbaum & Merrit Kiho Sportlikult saledaks luutiheduse hinnaga Fotod ja video: K-komandoga lasketiirus (1) Kas Eesti võiks olla eeskujulik ökoriik? (4) Filmiarvustus «Boss beebi»: aitäh, Raivo E. Tamm! Uus vana aed: taluaia lilled Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: libauudiste aabits

2 min lugemist

Tänasest lehest leiate põhjaliku ülevaate Venemaa propagandavõtetest ja libauudistest, mis on seotud liitlaste üksuste saabumisega Poolasse ja Balti riikidesse. Samuti soovitused libauudiste eristamiseks tõsistest uudistest.

Nende põhilisi väitetüüpe teame ja tunneme juba pikalt. Kui neid kõrvutada, on kerge märgata, et need on isegi omavahel vastuolus. Võime meenutada ka intervjuusid, kus väljakoolitatud, ent siiski kehvavõitu propagandistid ja mõjuagendid need kõik mõne minuti jooksul ette vuristanud. Ise justkui jutu vastuolulisust märkamata. Samuti märkame, et üht osa valeväidetest on püütud mitmesuguste võtetega kanda ka meie riigisisesesse diskussiooni.

Muidugi tasub olla valmis sellekski, et ilmuvad välja senistest hoopis andekamad valejutud. Siinkohal kuluvad kindlasti ära universaalsed soovitused mõelda ja kontrollida allikate usaldusväärsust, enne kui lugusid edasi rääkima või sotsiaalmeedias jagama tõttate.

Loomulikult kehtivad klassikalised ja ka internetiajastule iseloomulikud soovitused allikate usaldusväärsust kontrollida eriti ajakirjandusele endale. Sotsiaalmeedia ajastul on aga kindlasti kasulik, et neid elementaarseid põhimõtteid tunneksid võimalikult paljud.

Nii interneti- kui ka ajakirjandusvabaduse poolest maailma tipus olevas Eestis ei soovi me kindlasti vabaduste piiramist seetõttu, et meie idanaaber korraldab sihipäraselt infooperatsioone. Parim võimalus ongi nende tegutsemisloogikat mõista.

Üks alatistest tõdemustest on, et paljugi Venemaa propagandast on suunatud eelkõige nende oma elanikkonnale. Loomulikult ei kehti see aga kõige kohta.

Libauudiste levitaja eesmärk ei pruugi sugugi olla, et kogu publik juttu uskuma jääb. See võib olla hoopis muu. Siinkohal on palju kasu arusaamisest, mida tähendab nii Venemaa propagandas kui ka propagandat hõlmavas sõjalises doktriinis refleksiivne kontroll. «Ideest saab ehk kõige lihtsamini aru, kui kujutleda arsti kummihaamriga patsiendile põlve pihta löömas. Arst paneb patsiendi jala liikuma ilma patsiendi tahteta,» kirjutas Postimehes Eerik-Niiles Kross (PM 15.02.2016). Samamoodi võib ka libauudise eesmärk olla, et selle sihtmärk käituks niimoodi, nagu Venemaa soovib. Tänase lehe loo näites seda, et libauudisele vastu vaieldes antakse lubadusi, mis takistavad edaspidi tegutsemisvabadust. Loomulikult on eesmärk ka hirmu ja segadust külvata. See osutub kasulikuks teise riigi otsustusvõime pärssimisel.

Kindral Meelis Kiili kirjeldas Postimehe lisas AK ilmunud essees (PM AK 21.10.2016) Venemaa sõjalist doktriini nii: «Kaasaegse konflikti põhieesmärgina nimetas kindral Gerassimov rünnatava riigi suveräänsuse piiramist (poliitika kontrollimist) riiki okupeerimata ja vallutamata.»

Propagandistide loogika mõistmine ja teadlikkus oma tegelikkusest on aga osa vaktsiinist.

Seotud lood
    14.04.2017 17.04.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto