Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
18.04.2017
Eesti EAS nõuab Targalt Majalt 2,6 miljonit eurot Savisaar esitas kohtule ülimahuka terviseloo (13) Otepää vald ajas ehitusfirma pankroti äärele Miks tabab suhkrumaks vaid karastusjooke? (1) Mälumäng Otepää raekojale plastaknad – vaesus või maitsetus? Dilbert Male Palju õnne Horoskoop Tagakülg Esikülg 18. aprill 17 miljoni euro eest saab raudtee kümneks aastaks (12) Majandus Eesti investeerimisühingute varad kasvasid hüppeliselt Rahandusministeerium tahab dividendidele 14-protsendilist maksumäära (1) Uus teenus lihtsustab palga deklareerimist Majanduskülje lühiuudised Hiina majanduskasv hakkas taas kiirenema Investor Mari: Minu esimesed dividendid Välismaa Äärmuslased kruvivad Prantsuse valimistel pinget Pence hoiatas veel kord Põhja-Koread Välismaa lühiuudised 18.04. Fotobox: Valges Majas peetakse munapühi Türgi lahendas demokraatia probleemi Arvamus Aarne Mäe: milline maja? Ei, kolmemilline Lollimaja! (6) Vahur Kersna: «Päästke elu, jätke sai!»* (1) Mihkel Mutt: mitte ainult RB – raudteest (19) Juhtkiri: sultan on kuningas (6) Postimees 1934. aastal: Tartusse ametnikest linnaorkester? Kultuur Viiskümmend kolm sirutust hämarusest valguse poole Sport Spordi lühiuudised Ründearmee tõi oma karika Uuralitest tagasi Mariel Gregor: Sõõrumaa lubadustest said vabandused Rapla näitas võimu isegi kuue mehega Kas imelaps tõuseb kohe otsustajaks? Tarbija Galerii: suurhaiglas avati Eestis ainulaadsed perepalatid Ratastoolis teismeline Mats: raske on oma kehas kinni olla (1) Tartu Lilled külmunud, linnud lahkuvad. Kuhu jäi loodetud kevad? (8) Valdade liitmise hääletus jätab tartlased leigeks Väike hiiglane breikis võistkonnad võidule Iluvõimleja Carmel Kallemaa seisab valikute ees Liikumisraskustega inimese aitab vette tõstuk Tartu BMXi ratturid saavad peagi katuse alla Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lilled külmunud, linnud lahkuvad. Kuhu jäi loodetud kevad?

2 min lugemist

Astronoomiline kevad on kestnud juba peaaegu terve kuu, ent ilmad ei taha kuidagi soojemaks minna. Hoopis vastuoksa: eelmise nädala lõpus saabus Eestisse külmalaine, mille taandumist pole lähipäevadel ette näha. «Kus on kevad?!» küsivad ilmselt paljud pidevast kehvast suusailmast tüdinud kodanikud.

Ilmateadlane Ain Kallis nentis, et klimaatilisest kevadest on asi tõepoolest kaugel, selleks peaks ööpäevane keskmine temperatuur olema püsivalt üle viie soojakraadi. «Kuid midagi põrutavat küll lahti ei ole ning kliimamuutustega pole siin midagi pistmist,» tõdes ta. «Aprillis ongi meil sellised muutlikud ilmad ning temperatuuri suured kõikumised on väga tavalised.»

Kallis lisas, et mõistagi on praegu ilm külmem, kui aprillikuus loodetakse. Samal ajal on praegused öised –10 piiresse jäävad külmakraadid kaugel tõelisest pakasest, aprillis on meil paukunud isegi –27-kraadine pakane.

Ei midagi erakordset

Praeguse külmalaine taga on külm arktiline õhk, mis on meile põhjast peale pressinud. «Võib öelda, et kevad on mägede taga, täpsemalt Skandinaavia mägede taga, sest sealt meile soojemat õhku toovad tsüklonid tulema peavad,» ütles Ain Kallis.

Kuna me juba kord sellisel laiuskraadil elame, ei ole Kallise arvates põhjust karta, et praegune külmalaine taimedele ja puudele suurt kahju tekitaks. Sama kinnitas ka Tartu ülikooli botaanikaaia vanemaednik Tiiu Tõnson, kelle sõnul on taimed sellise temperatuurikõikumisega kohanenud.

Praegused külmakraadid jäävad kaugele tõelisest pakasest, aprillis on meil paukunud isegi 27-kraadine pakane.

«Seda juhtub kevaditi ikka, väga suur ehmatus see taimedele ei ole,» kinnitas Tõnson. Näiteks sibullilled, mis praegu õitsevad, on küll hommikuti veidi lontis, kuid päeva peale kosuvad ja õitsevad edasi.

Puudele muutuks külm ohtlikuks siis, kui temperatuur langeks alla kümne külmakraadi, kuid nii krõbedaks Tõnsoni hinnangul ikkagi ei lähe. «Kevadel ei tee kahju mitte niivõrd külm, kuivõrd hoopis varakevadine päike, eriti kui maa on veel külmunud,» märkis Tõnson. 

Sestap ei soovita ta kiirustada sügisel puudele kaitseks ümber pandud kuuseokste või varjukanga ära võtmisega, pigem võiks oksi juurdegi panna.

Linnud pöörduvad tagasi

Kui taimemaailm suudab kevadisele külmale kenasti vastu pidada, siis Eestisse naasnud rändlindudele võib see halvemal juhul mõjuda surmavalt, rääkis ornitoloog Marko Mägi. Nii on paljud tiivulised otsa ümber pööranud ja tagasi lõuna poole suundunud.

«Sellises külmalaines ei ole midagi erakordset, kuid lindudele on see väga ebamugav, sest ränne on väga energiakulukas. Neil, kes tagasi lõuna poole lennata ei suuda, võib halvasti minna,» tõdes Mägi.

Siiski ei rända linnud tagasi oma talvituspaikadesse, vaid jäävad pidama sinna, kus tingimused on vastuvõetavad. Mõne aja pärast tulevad nad aga uue lainena Eestisse tagasi, nii et linnupuudust tänavu siiski karta ei maksa.

«Need, kes teed soojematesse paikadesse ette ei võta, otsivad võimalikult soodsad olud ja hoiavad madalat profiili, ei raiska asjata energiat,» lisas teadlane.

Gismeteo ilmaportaali lähinädalate ilmaprognoosi kohaselt sel nädalal kraadiklaasi näit üle kuue soojakraadi ei küündi, öösiti võib tulla külma kuni kuus miinuskraadi. Öökülmad jätkuvad järgmise teisipäevani, seejärel peaks minema soojemaks, aga ka vihmasemaks. 

Eilse ennustuse kohaselt tuleb kahe nädala kõige soojem päev 28. aprillil, mil saame nautida kolmeteistkraadist «leitsakut».

Seotud lood
17.04.2017 19.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto