Sisukord
Arvamus
Postimees
19.04.2017
Eesti Mälumäng Muinsuskaitse selts tunnustas vabatahtlikke ja viibutas näppu Tallinna linna poole (1) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Vaja on tunnet, et saad Eestis midagi ära teha Arstide streigi seaduslikkus küsimärgi all Itaalia poliitik sai kahtlast raha Eesti kaudu (5) Kulupõletajad ei taha taltuda Pärnakas varjas naabri akna korvpallilauaga (1) Eften kaasab veel 6,3 miljonit eurot lisaraha Majandus Välismajanduse lühid Paindlikumad reeglid lubavad pensionifondil lennukeid osta Ülemiste keskus kasvab veel suuremaks (2) Alar Karis: Valgevene maksusüsteem on Eesti omast konkurentsivõimelisem Eften kaasab veel 6,3 miljonit eurot lisaraha Majanduse lühiuudised 19.04 Les misérables: Millal tuleb järgmine Prantsuse revolutsioon? (3) Välismaa Venezuela püsib koos vaid relvajõul Verine kukevõitlus on saanud Kabulis taas tuule tiibadesse Nälgiv Venezuela elatub prügist Brittidel tuleb seada sammud valimiskastide juurde (1) Arvamus Ivan Makarov: keemiarelvaga kapole kallale (3) Jaanika Juhansoni vastulause Kadi Herkülile: eesti teatril pole viga midagi (1) Ingo Normet Kalmeti väljaütlemistest: mida oleks arvanud Juhan Viiding? (2) Anneli Talvik: miks me ei räägi meditsiinis asjadest nii, nagu need on? (18) Erkki Bahovski: braavo, EKRE! (11) Priit Pullerits: vaata, kellega sa paati istud! (3) Juhtkiri: Brexiti-valitsuse erakorralised valimised (1) Postimees 1935. aastal: kriitiline seisukord Bulgaarias Kultuur Millega üllatab Eesti tänavusel Veneetsia biennaalil? (1) Sport Suur snuukritüli: kes, kas ja miks kiusab Ronnie O’Sullivani? Spordi lühiuudised Barcelona võimatu missioon vol 2 Tipus püsimiseks tuleb tegeleda ka konkurentide järel luuramisega Olulist muutust plaaniv Pent: kehakaalu on raske juurde saada Korvpalli veerandfinaalid on kujunemas kümne aasta kõige igavamateks Tippu pürgiv Arrak NHList: juunis näeme, mis minuga saab Tallinn Muinsuskaitse selts tunnustas vabatahtlikke ja viibutas näppu Tallinna linna poole (1) Tartu Aura veekeskusse tulevad ühissaunad Tänavakunstiklassiku teos kadus seinalt vähem kui ööpäevaga (13) Tartu lisab kümme liikluskünnist, rahvas tahab neid rohkemgi (1) Külastajad on Tartu kõige uuema hotelli juba üles leidnud Töömessilt otse Soome kapsarulle valmistama Tartu saalihoki näitab rammu: naised meistrid, mehed finaalis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: braavo, EKRE!

2 min lugemist
Erkki Bahovski FOTO: Mihkel Maripuu

Eesti Konservatiivse Rahvusliku Erakonna (EKRE) esimees Mart Helme ütles 9. aprillil peetud kõnes, et eesti kultuurieliit on lahti öelnud rahvuslikest eesmärkidest ega ole suutnud saavutada seda, mida sõjaeelne kultuurieliit. «Kui võrdleme 22 aastat esimest Eesti Vabariiki ning 25 aastat praegust vabariiki, siis näeme, et viimase 25 aasta kultuurisaavutused on pehmelt öeldes tagasihoidlikud,» tsiteerib Postimees Helmet (kõne originaaltekst pole EKRE koduleheküljelt leitav, sestap pean rahulduma «kallutatud» ajakirjandusega).

Ja oodatult puhkes meie mesilastarus suur sumin. Nördinud kultuuritegelased üritasid intervjuudes ja artiklites Helme väiteid ümber lükata, kusjuures viimane pidi siis oma öeldut mitu korda selgitama.

Nagu alati, võiks öelda. EKREst tuleb mingi pöörane avaldus, kõik ahmivad õhku, järgneb vastastikune süüdistamine ja seletamine, kuni tuleb järgmine avaldus. Midagi muud vahele naljalt ei mahu.

Kui Eesti astus Euroopa Liitu ja NATOsse, tekkis küsimus, missugused on meie uued eesmärgid, mille poole püüelda. Vahepeal oli selleks ehk euroalaga ühinemine, aga see möödus suhteliselt käratult ja probleem jäi. Nüüd täidab tekkinud vaakumit EKRE, sest nemad on need, kes määravad Eesti avalikkuse agenda ja seavad meile uued eesmärgid. Teised – erakonnad, president, ajakirjandus – sinna agendasse väga ei panusta. Möödunud nädalal sekkus ehk kuidagimoodi näitleja Henrik Kalmet, kes kritiseeris muidu populaarset Tallinna Linnateatrit.

Küsimus on ka piiris. Või õigemini, kuhu keegi selle endale tõmbab. Kas kujutate näiteks ette, et Postimehe esiküljel ilmuks lugu, mille järgi võiks mõne kohtuniku pea veereda? Või et sama seisukoht oleks väljendatud lehe juhtkirjas? Aga riigikogu kõnepuldist, palun, pole probleemi. Ja jälle avalikkus arutab.

Võibolla peaks eesti ajakirjandus piire veidi laiendama, et avalikkuse agendasse sekkuda. Eelmisel sügisel nimetas Briti tabloid Daily Mail oma esiküljel rahvavaenlasteks neid kohtunikke, kelle arvates ei saaks Brexit toimuda ilma parlamendi nõusolekuta.

Niisiis, eesti ajakirjandus, ärge hoidke värve kokku – võtke lahti nõukogude ajakirjandus ja vaadake näiteks, mida toona NATO ja lääne kohta tervikuna kirjutati. Või avage toonased ajalooraamatud, kus tõrvati sõjaeelse vabariigi tegelasi. Lugege Lenini teoseid. Saab vajaliku sõnavara küll.

Sel aastal möödus suhteliselt vaikselt KAPO aastaraamatu arutelu. Aga KAPO, pingutage väheke, kirjutage näiteks, et Vene mõjuagentide pead peaksid veerema. Arutelu jätkuks kauaks...

Niisiis, EKRE, braavo! Ma ei jaga enamikku EKRE vaadetest, aga aplodeerin nende oskusele avalikkuse agendat domineerida. Ainult üks küsimus: kes on järgmine EKRE sihtmärk? Lisaks nn tavalistele kahtlusalustele ehk homodele, multikulti tegelastele, vasakliberaalidele ja teistele kahtlastele ühiskonnaelementidele. Kohe-kohe on käes pronksiöö kümnes aastapäev ja siit juba midagi leiab.

Võiks ju eeldada, et oma sauna saavad need, kes Tallinna kesklinnas rüüstasid ja märatsesid, aga see oleks liiga lihtne. Pakun, et sauna saavad hoopis politseinikud, keda polnud kohal, kui rahutused toimusid.

EKRE strateegia ju töötab, seda näitab ka kasvanud reiting ja tõus – võibolla hetkeks, võibolla mitte – populaarsuselt kolmandaks erakonnaks. Kohalikud valimised lähenevad vääramatu jõuga, seega tuleb panuseid üha tõsta. Kuid Eesti avalikkus ise on oma agenda kaotanud. Kuidas seda tagasi saada, see on miljoni dollari küsimus.

Seotud lood
18.04.2017 20.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto