Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.04.2017
Eesti Mälumäng Muinsuskaitse selts tunnustas vabatahtlikke ja viibutas näppu Tallinna linna poole (1) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Vaja on tunnet, et saad Eestis midagi ära teha Arstide streigi seaduslikkus küsimärgi all Itaalia poliitik sai kahtlast raha Eesti kaudu (5) Kulupõletajad ei taha taltuda Pärnakas varjas naabri akna korvpallilauaga (1) Eften kaasab veel 6,3 miljonit eurot lisaraha Majandus Välismajanduse lühid Paindlikumad reeglid lubavad pensionifondil lennukeid osta Ülemiste keskus kasvab veel suuremaks (2) Alar Karis: Valgevene maksusüsteem on Eesti omast konkurentsivõimelisem Eften kaasab veel 6,3 miljonit eurot lisaraha Majanduse lühiuudised 19.04 Les misérables: Millal tuleb järgmine Prantsuse revolutsioon? (3) Välismaa Venezuela püsib koos vaid relvajõul Verine kukevõitlus on saanud Kabulis taas tuule tiibadesse Nälgiv Venezuela elatub prügist Brittidel tuleb seada sammud valimiskastide juurde (1) Arvamus Ivan Makarov: keemiarelvaga kapole kallale (3) Jaanika Juhansoni vastulause Kadi Herkülile: eesti teatril pole viga midagi (1) Ingo Normet Kalmeti väljaütlemistest: mida oleks arvanud Juhan Viiding? (2) Anneli Talvik: miks me ei räägi meditsiinis asjadest nii, nagu need on? (18) Erkki Bahovski: braavo, EKRE! (11) Priit Pullerits: vaata, kellega sa paati istud! (3) Juhtkiri: Brexiti-valitsuse erakorralised valimised (1) Postimees 1935. aastal: kriitiline seisukord Bulgaarias Kultuur Millega üllatab Eesti tänavusel Veneetsia biennaalil? (1) Sport Suur snuukritüli: kes, kas ja miks kiusab Ronnie O’Sullivani? Spordi lühiuudised Barcelona võimatu missioon vol 2 Tipus püsimiseks tuleb tegeleda ka konkurentide järel luuramisega Olulist muutust plaaniv Pent: kehakaalu on raske juurde saada Korvpalli veerandfinaalid on kujunemas kümne aasta kõige igavamateks Tippu pürgiv Arrak NHList: juunis näeme, mis minuga saab Tallinn Muinsuskaitse selts tunnustas vabatahtlikke ja viibutas näppu Tallinna linna poole (1) Tartu Aura veekeskusse tulevad ühissaunad Tänavakunstiklassiku teos kadus seinalt vähem kui ööpäevaga (13) Tartu lisab kümme liikluskünnist, rahvas tahab neid rohkemgi (1) Külastajad on Tartu kõige uuema hotelli juba üles leidnud Töömessilt otse Soome kapsarulle valmistama Tartu saalihoki näitab rammu: naised meistrid, mehed finaalis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ingo Normet Kalmeti väljaütlemistest: mida oleks arvanud Juhan Viiding?

2 min lugemist
Ingo Normet FOTO: Sander Ilvest

Mida oleks Tallinna Linnateatri ümber lahvatanud kirgedest ja Henrik Kalmeti väljaöeldust arvanud legendaarne teatrimees ja luuletaja Juhan Viiding, kui ta meie hulgas oleks, küsib lavastaja Ingo Normet.

Aastate eest trehvasin tänaval head sõpra Juhan Viidingut. Muu jutu sekka küsisin, kuidas lähevad uuslavastuste proovid. Praegu ei mäleta enam, millistest lavastustest juttu oli, kuid mällu on sööbinud Juhani vastus: «Tead, mina saan sellest teatrist palka, rohkem rääkida ei saa.»

Nüüd lugesin 11. aprilli Postimehes Heili Sibritsa pikka intervjuud Tallinna Linnateatri näitleja Hendrik Kalmetiga. Heili Sibrits on teinud head tööd nagu ikka. On andnud noorele näitlejale võimaluse end avada. Kokkuvõtvalt saab selle kirjutise kohta öelda, et noor näitleja pole rahul oma saatusega. Vähe saanud mängida, vähe eriilmelist tööd, repertuaar üheülbaline, peanäitejuht ei lavasta enam – nagu kurdavad noored näitlejad ikka kogu maailmas.

Veel pole Kalmet rahul oma teatri publikuga, kes millegipärast tunglevad linnateatri lavastusi vaatama, samal ajal kui draamateatri saalid on tühjad. See on midagi uut – näitleja on rahulolematu, et oma teatris on saalid täis ja naaberteatri saalid tühjad.

Üleüldse olevat Kalmetil huvitavam mängida Kinoteatri-nimelises alternatiivtrupis. Kuid miks noor näitleja ei lähe siis päriselt Kinoteatrisse, kui seal on elu, aga koduteater mandub?

Pikka intervjuud lugedes kummitas kogu aeg küsimus: aga miks te kõike seda koduteatris ei aruta? Oma trupi keskel. Miks peab selle tooma linnarahva ette? On see edevus? Seda kindlasti ka. Ning loomulikult on võimalik kõiki järjest uputada, teiste hulgas oma õpetajaid lavakunstikoolis ja lavastajaid teatris.

Teatris on selline mõiste nagu eetika. Eetika on laiem mõiste kui viisakus. Teatris võimaldab eetika teha loomingulist tööd, näitleja julgeb end avada. Eetika eeldab usaldust, turvatunnet. Loominguline töö on võimalik ainult partnereid usaldades. Kui usaldust hakatakse lõhkuma, siis tablettidest enam ei piisa – vaja on skalpelli.

Seotud lood
18.04.2017 20.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto