Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
19.04.2017
Eesti Mälumäng Muinsuskaitse selts tunnustas vabatahtlikke ja viibutas näppu Tallinna linna poole (1) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Vaja on tunnet, et saad Eestis midagi ära teha Arstide streigi seaduslikkus küsimärgi all Itaalia poliitik sai kahtlast raha Eesti kaudu (5) Kulupõletajad ei taha taltuda Pärnakas varjas naabri akna korvpallilauaga (1) Eften kaasab veel 6,3 miljonit eurot lisaraha Majandus Välismajanduse lühid Paindlikumad reeglid lubavad pensionifondil lennukeid osta Ülemiste keskus kasvab veel suuremaks (2) Alar Karis: Valgevene maksusüsteem on Eesti omast konkurentsivõimelisem Eften kaasab veel 6,3 miljonit eurot lisaraha Majanduse lühiuudised 19.04 Les misérables: Millal tuleb järgmine Prantsuse revolutsioon? (3) Välismaa Venezuela püsib koos vaid relvajõul Verine kukevõitlus on saanud Kabulis taas tuule tiibadesse Nälgiv Venezuela elatub prügist Brittidel tuleb seada sammud valimiskastide juurde (1) Arvamus Ivan Makarov: keemiarelvaga kapole kallale (3) Jaanika Juhansoni vastulause Kadi Herkülile: eesti teatril pole viga midagi (1) Ingo Normet Kalmeti väljaütlemistest: mida oleks arvanud Juhan Viiding? (2) Anneli Talvik: miks me ei räägi meditsiinis asjadest nii, nagu need on? (18) Erkki Bahovski: braavo, EKRE! (11) Priit Pullerits: vaata, kellega sa paati istud! (3) Juhtkiri: Brexiti-valitsuse erakorralised valimised (1) Postimees 1935. aastal: kriitiline seisukord Bulgaarias Kultuur Millega üllatab Eesti tänavusel Veneetsia biennaalil? (1) Sport Suur snuukritüli: kes, kas ja miks kiusab Ronnie O’Sullivani? Spordi lühiuudised Barcelona võimatu missioon vol 2 Tipus püsimiseks tuleb tegeleda ka konkurentide järel luuramisega Olulist muutust plaaniv Pent: kehakaalu on raske juurde saada Korvpalli veerandfinaalid on kujunemas kümne aasta kõige igavamateks Tippu pürgiv Arrak NHList: juunis näeme, mis minuga saab Tallinn Muinsuskaitse selts tunnustas vabatahtlikke ja viibutas näppu Tallinna linna poole (1) Tartu Aura veekeskusse tulevad ühissaunad Tänavakunstiklassiku teos kadus seinalt vähem kui ööpäevaga (13) Tartu lisab kümme liikluskünnist, rahvas tahab neid rohkemgi (1) Külastajad on Tartu kõige uuema hotelli juba üles leidnud Töömessilt otse Soome kapsarulle valmistama Tartu saalihoki näitab rammu: naised meistrid, mehed finaalis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Brexiti-valitsuse erakorralised valimised

2 min lugemist
Briti peaminister Theresa May tegi eile pärast valitsuse istungit Londoni Downing Streetil üllatusliku avalduse, milles kuulutas välja ennetähtaegsed parlamendivalimised. FOTO: Stefan Wermuth/Reuters/Scanpix

Briti peaminister Theresa May tahab korraldada juba 8. juunil erakorralised parlamendivalimised. Selleks on tal vaja parlamendi toetust ning hääletus toimub täna. Kuigi May on varem lubanud, et erakorralisi valimisi ei tule, on tegu siiski hästi ajastatud poliitilise sammuga.

Peaminister Mayl on erakorralisi valimisi vaja seepärast, et mitte kõik ta enesegi parteisse kuuluvad parlamendiliikmed ei toeta valitsuse liini Brexiti läbirääkimiste küsimuses. May loodab saada parlamendis hoopis suurema konservatiivide ülekaalu, kui on praegu, sest nii on tõenäolisem Brexitisse puutuvad otsused parlamendis läbi suruda. Üksiti lõpetaksid valimised ka praeguseni liikuvad õhkõrnadki spekulatsioonid küsimuses, kas Brexit ikka tegelikult toimub või mitte. Samuti käib mäng ilmselt sellele, et eelmistel parlamendivalimistel Šotimaal Nicola Sturgeoni juhtimisel puhta töö teinud Šoti Rahvuspartei positsioone nõrgestada.

Kui valitsev konservatiivne erakond on vaadetes killustunud, siis opositsioon on seda veelgi enam. Peaminister Cameroni ajal vastu võetud uute reeglite järgi ei saa peaminister enam volilt valimisi välja kuulutada, vaid vajab selleks parlamendis kahe kolmandiku toetust. Leiboristide liider Jeremy Corbyn aga vajab samuti erakorralisi valimisi, et kampaania käigus oma toetajaid konsolideerida.

Kui eelmistel valimistel 2015. aastal said konservatiivid David Cameroni juhtimisel napi võidu (330 kohta 650st), siis praegused avaliku arvamuse küsitlused lubavad ennustada konservatiividele palju suuremat ülekaalu. Theresa May juhtimisel on tooride populaarsus kasvanud Brexiti hääletuse aegselt 35 protsendilt eelmise aasta juunis enam kui 40 protsendile praegu (viimase kümne küsitluse aritmeetiline keskmine). Eilse, May teate järel avaldatud ICM / The Guardiani küsitlusuuringu järgi on konservatiividel koguni 46-protsendiline toetus.

Kui peaminister Mayl õnnestub esiteks parlamendis erakorralistele valimistele toetus saada ja teiseks säärast populaarsuse taset hoida, on tema erakonna võit 8. juuni valimistel ülekaalukas. Ühendkuningriigi süsteemi järgi valitakse igast ringkonnast üks parlamendiliige. Seega ei loe parlamendikohtade jaotamisel üleriigiliselt saadud häälte jaotus, vaid see, kui paljudes ringkondades saavad sinu kandidaadid kõige rohkem hääli. Muidugi on mängus palju «olekseid» ja «kuisid» ning libastumisvõimalusi – seda kuni valimistulemuste selgumiseni.

Eesti seisukohast oleks olnud muidugi kõige toredam, kui Brexiti rahvahääletust poleks kunagi olnud ning lahkumise asemel seisaks Ühendkuningriik Euroopa Liidus samade väärtuste ja tegevuste eest, mis on olulised meilegi. Kuna aga kõik see on juba toimunud, on Eesti huvides loomulikult see, et meie NATO liitlane Ühendkuningriik liiguks edasi võimalikult stabiilse ja tugevana.

Seotud lood
18.04.2017 20.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto