Sisukord
Arvamus
Postimees
20.04.2017
Eesti Mälumäng Lelle ja Pärnu vahel viis sõitjat – iga reisija loeb (13) Palju õnne Male Horoskoop Dilbert Tagakülg Iva: olemegi meestepartei kuvandiga (1) Eesti õpilased on arvatust õnnelikumad Peagi sõidavad liiklusõnnetustele appi enamasti vabatahtlikud päästjad Automaksu ei tule, tervishoid saab raha juurde Majandus Uus raudtee kolmekordistab eestlaste palga (26) Plahvatus Läti startup-maailmas Rootsi majanduskasv hakkab taas kiirenema Välismaa Moskva kolib 1,5 miljonit hruštšovkade elanikku ümber Lõuna-Sudaan sureb nälga Välismaa lühid PERSOON. Platnoikommetega diplomaat läks tõlkes kaduma (1) Itaalia talumees muudab sõnniku kullaks Vaene Uganda põgenikke piirilt tagasi ei saada Arvamus Kadri Veermäe: Saksa türklased pole kõik Erdoğani-fännid Maanteeameti ekspert: sõidame asulas 127 km/h... Kas inimesed jäävadki hukkuma? (20) Mart Raudsaar: korras nagu Norras Juhtkiri: vahel on kõige rohelisem rohi siiski Eestis Tarmo Noop: valitsus, aitab juba magusatest valedest! (18) Renno Veinthal: digipööre ja 10 «eluaegset» ametikohta TTÜs Postimees 1998. aastal: 13 riigikogulast ei leiaks väljaspool riigikogu üldse tööd Kultuur Armastada, enne kui hilja (1) Meshell – vaba kui lind Sport Mikkelsen on konkurentsivõimelise autoga naasmas WRC-sarja Spordi lühiuudised Viktor Kassai – vihatud mees üle kogu Euroopa Tarbija Reisikülje lühiuudised Ameeriklased on nõus ostma kallimaid pileteid, et vältida United Airlinesi Tansaania öös luusivad lõvid ja hüäänid Tartu Milline viadukt ehitada? Tartu on keerulise valiku ees (2) Sõnumitooja püüab võita venekeelsete lugejate südameid (1) Maamessi veteran vedas 25 aastat tagasi otse näitusehalli kõrvale künnivaod Kuidas saab Tartu olla kasvav ülikoolilinn? Korda tehtavad koolid soodustagu laste kehalist aktiivsust (1) ÜLESKUTSE: seemnepommiga linnad lilleliseks! Masingu kool leidis ravikodule kodulinnast päästerõnga Näitleja mängib helidega sümfooniat Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tarmo Noop: valitsus, aitab juba magusatest valedest!

2 min lugemist
Tarmo Noop. FOTO: Arno Saar / Õhtuleht

Ma ei taha, et mulle pidevalt näkku valetatakse. Tegelikkuses on kõikide nende maksude ainus mõte eelarve täitmine ja valitsusel võiks olla vähemalt julgust seda ka välja öelda, kirjutab A. Le Coqi juhataja Tarmo Noop.

Eesti uuel valitsusel on plaan vähendada inimeste suhkrute tarbimist. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) hinnangul tuleks seda vähendada lausa poole võrra. Hea on see, et valitsusel on probleemi lahendamiseks ka lahendus varuks – maksustada selle nimel Eestis müüdavad karastusjoogid Euroopa Liidu suurima maksuga. Ainus, mis vajaka jääb, on arvutamisoskus.

Nimelt moodustavad karastusjoogid keskmiselt ainult viis protsenti meie inimeste igapäevasest suhkrutarbimisest ja kui Eesti isegi täielikult keelustaks nende müügi, vähendaksime me suhkrutarbimist maksimaalselt viis, mitte 50 protsenti!

Küll aga toob planeeritud karastusjoogimaksu rakendamine enesega kaasa nende kahekordse hinnatõusu (võime uhkusega öelda, et kõige kallimad karastusjoogid terves Euroopa Liidus on meitel), mahtude olulise vähenemise sektoris, töökohtade kaotuse ja kaubanduse käivete vähenemise. Mõtlemapanev on ka fakt, et valdavas osas ELi riikidest on isegi (lahja) alkohol madalamalt maksustatud kui meil karastusjoogid. Ainus sektor, kuhu uus maks hästi mõjub, on piirikaubandus.

Tegelikult on valitsusel selliseid plaane ju veelgi. Lisaks lahja alkoholi aktsiisi kahekordistamisele ja karastusjoogi maksule lisanduvad lähiajal gaasiaktsiis, pakendimaks (maksustatakse kõik pakendid), pangamaks, automaks, teedemaks, pandi tulumaks jms. Kõigil neil maksudel on ainult üllad eesmärgid – kas parandada inimeste tervist või keskkonda või siis lihtsalt elavdada majandust.

Ma ei taha, et mulle pidevalt näkku valetatakse, ja kuskil peab olema piir. Tegelikkuses on kõikide nende maksude ainus mõte eelarve täitmine ja valitsusel võiks olla vähemalt julgust seda ka välja öelda. Ükski nendest maksudest ei aita parandada inimeste tervist või keskkonda ja kõige vähem elavdavad need majandust. Nende maksude summaarne mõju on kõikide igapäevaste tarbekaupade kallinemine, mitmete majandusharude oluline konkurentsivõime kaotus, varimajanduse ning piirikaubanduse vohamine, kokkuvõttes ka inimeste elatustaseme langus. Valitsus on küll varmas arvutama, kuipalju vähekindlustatud pered tänu maksudele raha juurde saavad, aga kas keegi neist on ka arvutanud, kuipalju nad hinnatõusu tõttu kaotavad?

Rääkides oma Euroopa kolleegidega meil toimuvast, ei suuda keegi neist uskuda, et selline massiivne maksustamine ja eriti drastilised maksumäärad, mida kehtestatakse üleöö, juhtuvad ühes euroliidu riigis.

Me liigume selgelt iseenda majanduse hävitamise teel. Suurte maksumuudatuste ja massiliste uute maksudega vähendame me Eesti investeerimiskeskkonna usaldusväärsust, mis toob kaasa investeeringute vähenemise. Sellele järgneb majanduskasvu aeglustumine, töökohtade kaotus. Hinnatõus sööb ära ka nende inimeste tulud, kes toetustega midagi võidavad.

Eesti Vabariik on oma 100-aastase eksistentsi jooksul näinud kahtlemata erinevaid aegu. Mõnes mõttes võiks öelda, et kõik, mis ei tapa, teeb tugevaks. Paraku me elame reaalses turumajanduse olukorras ja konkurents nalja ei mõista. Investeeringud liiguvad tulevikus lihtsalt Eestist välja ja mööda.

Selle kõige tagajärjel kannatab töörahvas, kelle sissetulekud hanguvad, ja lõppude lõpuks kannatab ka Eesti maine. Kui jätkame samas tempos, siis oleme varsti ettevõtjavaenuliku imagoga väike riik, kelle lootus kahandada vahet muu Euroopaga kustub ja unistus paremast homsest ei täitu.

Seotud lood
19.04.2017 21.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto