Sisukord
Arvamus
Postimees
21.04.2017
Eesti Dilbert Male Tagakülg Horoskoop Eesti lühiuudised Tapal tervitati pidulikult liitlasvägesid (1) Kadunud Lurich sõitis tagasi koju turistiklassis Kultuuriministeerium saab raha muinsuskaitsereformiks Kust tuleb raha eelarvelubaduste katteks? Viilma kaitseb aasta ema konkursi abielunõuet, naisliidus puudub üksmeel Välisministeerium sai lisaraha Washingtoni saatkonna tugevdamiseks Õpetajaid ja lasteaiaõpetajaid ootab palgatõus Kaitseinvesteeringuteks eraldatakse 60 miljonit eurot Mälumäng Kremli käsilane saab Tallinna teenetemärgi Palju õnne Valitsuse maksupoliitika näib huupi rapsimisena Majandus Telia avalikustas rändlustasuta mobiilipaketid Eestis toimuv peletas Saksa panga (16) Välismajanduse lühid Eesti majanduse lühiuudised Vaakumtorus Tallinnast Berliini 90 minutiga (18) ExxonMobil soovib sanktsioonidele erandit Venemaal võib veel leida uskumatu ärivõimaluse (6) Välismaa KOHALIK VAADE. Kas Picasso maali juubelil tuleks Dalí tänav kaotada? EL lubab ajutiste piirkontrollide jätkamist Päästeinglid või kurjategijate abilised? Koomasse pekstud Putini kriitik suri haiglas Ukrainlased riskivad elektri nimel eluga «Guernica» oli natsidel pinnuks silmas Välismaa lühiuudised 21.04. Kreeka poliitik usub ELi-Türgi leppe püsimist Saksa valimisteni Arvamus Juhtkiri: helded, kuid hoolimatud eesti rahva peiud (5) Anneli Ammas: pühak-peaminister (17) Põim Kama: Astrid Lindgren oli üksikema Edasi 1976. aastal: kirjandivõistluse «Meil kommunist eeskujuks» vahefiniš Priit Humal: Rail Balticu vildakas sünnitunnistus (5) Ilmar Pihlak: Rail Baltic teeb Tallinnast ja Helsingist võimsa kaksiklinna (11) Martin Kala: islamofoobia ja terrorismioht on Prantsuse vähemused vana vaenlasega sama teki alla ajanud (4) Kultuur Aeg ei peatu… Ausus maksis töökoha (2) Armastus ja ahnus Laoses Eesti nahkehistöö kuldsed aastad Sport Reportaaž: kuidas elavad peatreenerid üle pingelise finaali? Spordi lühiuudised 22 meest, üks üllatuslik loobumine ja Crețu vihjed Ränk õnnetus ühendas vormelimaailma Dortmundi õudus sai jätku Purjetamise akadeemia lükatakse käima Tallinn Kremli käsilane saab Tallinna teenetemärgi Tartu Karlova sadam soetas süvendustehnika Maailma ainus pilootide bigbänd mängis Tartus Sebe tulevase bussidepoo katusele kerkis sarikapärg Paari tunniga pole võimalik juubelimessi läbi käia Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: helded, kuid hoolimatud eesti rahva peiud

2 min lugemist
Jüri Ratase valitsus. FOTO: Mihkel Maripuu

Käesolev aasta, nagu iga valimiste aasta tähendab seda, et mingil hetkel ilmuvad tänavatele plakatid kaunite ja siledate nägudega, kes piidlevad möödakäijaid nagu peiud mõrsjaid. Kõrgetele toolidele pürgijad lubavad anda palju raha ning kaotada kõik hädad. Kuidas sellistesse kosilastesse mitte ära armuda? Kui saaks, paneks kõigile risti ära, kuid see pole paraku võimalik.

Seda teavad ka kosjakippujad ise väga hästi. See on põhjus, miks on möödunud sügisel võimule pääsenud valitsus olnud lubadustes enam kui helde. Raha on lubatud kõigile ja palju. Selge, et kõige suurem peiu ehk Keskerakond on huvitatud sellest, et iga hinna eest kahel kõrgel toolil ehk Tallinnas ja Stenbocki majas edasi istuda, ning kaks nooremat ja väiksemat peiut ehk IRL ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond sooviksid sama peolaua taha pääseda.

Selle nimel ollakse valmis tegema südametunnistusega kompromisse, mööda vaatama koalitsioonikaaslase räpastest manipulatsioonidest eesti- ja venekeelsete valijate hulgas, munitsipaaleelarvest rahastatavast propagandamasinavärgist, mis sobiks oma primitiivsuses pigem mõnda autoritaarsesse Kolmanda maailma riiki, ilma mingi häbita oma ahnust rahuldavatest linnaametnikest ja muust ebameeldivast.

Muidugi pole helduses midagi halba. Pigem ikka vastupidi. Kuid praeguse valitsuskoalitsiooni sünnist peale on küsitud, kust võetakse raha nende heldete lubaduste katteks. Nüüd on Jüri Ratase valitsus kaarte avanud, tutvustades oma põhimõtteid 2018. aasta riigieelarve koostamiseks. Muuhulgas toodi selgust valitsuse maksupoliitikasse, mis aga sai kohe ka ekspertide hävitava kriitika osaliseks. Ratase valitsuse maksupoliitikale heidetakse eelkõige ette sihitust ja lühinägelikkust tuleviku suhtes. Maksuvaba miinimumi tõstmise puhul on kahtlemata tänuväärne, et vaesematele kodanikele jääb edaspidi rohkem raha kätte, kuid see on tekitanud augu eelarvesse, mida nüüd hoogtöö korras kiiruga lapitakse.

Praegune valitsus koosneb majanduskaugetest inimestest. Sellest poleks iseenesest ju midagi hullu, kui kuulataks häid nõuandeid. Paraku on Ratase valitsuse puhul jäänud mulje, et seda ei tehta. Nagu mitmel eelkäijal on ka praegusel valitsusel jäänud puudu strateegilisest mõtlemisest. Eriti torkab see silma valitsuse majanduspoliitikas, mis on selgelt päevapoliitiline ning suunatud esmajoones heale tulemusele kohalikel ja riigikogu valimistel, mitte sellele, et ergutada eksporti, parandada siinset ettevõtluskeskkonda, tuua Eestisse raha, ajusid ja osavaid töökäsi, mis tagaks meie majanduse tugevnemise pikemas perspektiivis.

Seotud lood
20.04.2017 22.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto