Sisukord
Juhtkiri
Postimees
24.04.2017
Eesti Vana-Kalamaja tänav liidab vanalinna merega Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Saluveer: osa kollektiivist pingestab olukorda tahtlikult Esikülg 24. aprill Ministeerium: Saluveeri tööga on probleeme Politsei rammis mootorrattaga pealinnas kihutanud paari pikali Vabaerakond valis esimeheks Artur Talviku (2) Otsa kooli õpetajad nõuavad Aarne Saluveeri lahkumist (3) ERMi järgmine siht: pool miljonit külastajat Majandus Majanduse lühiuudised Eesti tippjuhid teenivad töölistest 10 korda rohkem (4) Marek Helm: raske hetk avaks poliitikute silmad (11) Pangamaks peletab Nordea peakorteri Stockholmist Välismaa AJA PEEGEL. Utoopia ja vägivald – äärmusluse tuttavlik nägu Välismaa lühid Prantsuse valimiste esimese vooru võitis Macron «Islamistlik» äärelinnabaar sattus debatis tähtsale kohale Arvamus Priit Pullerits: Oo, Suur Isa, aita meid, palun! (14) Garri Raagmaa: miks Targast Majast sai lollide maja? Andrus Karnau: puidutehase avalik ja erahuvi Kadi Härma: kas panna muusikatunnis hinne või mitte (4) Juhtkiri: õpetajate appikarje Postimees 1931. aastal: ootamatu uputus Lõuna- ja Kesk-Eestis Kultuur Ministeerium ei kiirusta toetust saavaid teatreid uute vastu välja vahetama Sport Olümpiapileti püüdmine algas tagasilöögiga Spordi lühiuudised Rattamaailma rõõm kadus ühe hetkega Tallinn Vana-Kalamaja tänav liidab vanalinna merega Tartu Tudengipäevad toovad muudatusi ja uut avastamist Sünnipäev jääb ära ema mõrva tõttu (2) Läbi linna kulgevad alleed pakuvad varju ja viivad pargist parki Tartu- ja Võrumaa puukidest on nakkusohtlikud vaat et pooled ERMi järgmine siht: pool miljonit külastajat Joonistajad taovad karikatuurid kunstiks Koolivalikut võiks Tartus võtta pingevabalt Juhtkiri: mis loeb siin rahva hääl? (3) Eriline vaikuseta maailm Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: õpetajate appikarje

2 min lugemist
Georg Otsa nimeline muusikakool FOTO: Tiina Kõrtsini / Õhtuleht

Kindlasti pole Georg Otsa nimelise muusikakooli töötajatel olnud kerge nende koolis vindunud tüli ja probleemidega avalikkuse ette tulla. Vastupidi, tüliküsimusi on püütud seni lahendada maja sees ja kutsutud appi ka ministeerium. Ministeeriumilt pole aga abi saadud.

Haridus- ja teadusministeeriumi senine saamatus töötajate ja direktori tüli lahendamisel on üks peamisi asjaolusid, millele tähelepanu juhime. Kuigi Otsa kool tegeleb kõlavaimaga kaunitest kunstidest, on see vormiliselt siiski riiklik kutseõppeasutus. Ja selle direktoriga sõlmib töölepingu haridus- ja teadusminister.

Järelikult on ka ministeeriumi ning lõpuks ministri asi hoolitseda, et koolis oleks kõige üldisemalt öeldes töörahu. Seda noorte muusikute taimelaval praegu ilmselgelt pole. Nagu selgub, on tülisid olnud ka varasematel aastatel. Nüüdse tüli ulatus on varasematest suurem ning kooli 136 lepingulisest töötajast on 79 andnud allkirja pöördumisele, millega nõutakse direktor Aarne Saluveeri lahkumist.

Õpetajatele on viimaseks piisaks kannatuste karikas saanud uus palgakorraldus, mida nad peavad ebaõiglaseks. Õpetajate esindaja arvutab, et lepingumuutused, mida kooli juht esitles palgatõusuna, tähendasid tegelikult seda, et ühe õppetunni eest saadav tasu hoopis langes.

Loomulikult üllatab selline tüli meid kõiki. Avalikkus tunneb ju Aarne Saluveeri karismaatilise ja eduka koorijuhina. Inimesena, kes paneb kõlama nii oma koorid kui ka terve laulukaarealuse.

Muidugi ei tee see tüli tühjaks Aarne Saluveeri saavutusi muusikuna, aga teisalt ka mitte ühegi tema kui direktori alluvuses töötava õpetaja omi. Küsimus on asutuse juhtimises ja inimeste töötingimustes. Selles, millist palka nad oma töö eest saavad ja kas nad tunnevad ennast õiglaselt kohelduna.

Kõrvalseisjatel tuleb mõista, et direktori ja töötajate tüli ei ole üldrahvaliku populaarsushääletuse küsimus. Õpetajatel ei ole sugugi kerge tulla töötüliga ajalehe vahendusel avalikkuse ette. Esineda oma nime ja näoga ning osutada süüdistavalt sõrmega direktorile, keda rahvas tema muude teenete eest kahtlemata armastab. Seda tõsisemalt tuleb niisugust protesti võtta ja mõista seda kui appikarjet. Koolis pikalt vindunud vimm on nüüd lihtsalt avalikuks saanud.

Seadus annab koolijuhile väga suured volitused. Tema vastutab kooli eesmärkide täitmise eest ja loomulikult sõlmib peale kõige muu ka õpetajatega töölepingud. Kool ei olegi asutus, kus õpetajad otsustaksid demokraatlikult, kes peaks olema direktor. See ei saa aga tähendada, et töötajatest ja nende protestist võiks lihtsalt mööda vaadata. Loomulikult huvitab see juhtum ja eriti see, kuidas ministeerium selle lahendamisse sekkub, kõigi (riigi)koolide töötajaid.

Seotud lood
22.04.2017 25.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto