Sisukord
Arvamus
Tänane leht
25.04.2017
Eesti Napsisena rooli keeranud kohtunik ei jõua kuidagi kohtusse (8) Mälumäng Valitsuse maksumängud pärsivad ettevõtlust Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti asub märgistama veepiiri Venemaaga Ministeeriumi arvates rikkus Aarne Saluveer seadust Reidi tee teine etapp sai ehitusloa Eesti lühiuudised Tsikliga kihutanul pole mootorratta juhtimise õigust Keskerakond kaotas toetust oma turvahällis Tallinnas (10) Plahvatus rebis Pärnus kõrgepingealajaama ukselt taba Tallinna lasteaed sai autoriõigustega kaitstud nime Läti superpõlvkonna esimene hea võimalus Majandus Valitsuse maksumängud pärsivad ettevõtlust Ernst & Youngi analüüs näitab raudtee tulusust (4) Valimistulemused tõid kergendusralli Eesti majanduse lühiuudised Rail Baltic sõidab Poola umbsõlmest läbi (10) Välismaa Ukrainas sai surma ameeriklasest vaatleja (1) Välismaa lühiuudised Prantsuse poliitikud koondusid Macroni toetama (6) KOHALIK VAADE. Ungari noored ründavad iroonia abil (1) Arvamus Prantsuse politoloog Postimehele: valijad soovivad vana poliitilist eliiti hävitada Andres Sang: politseinikud päästsid kahe noore elu (24) Ahto Lobjakas: Macroni võit on Euroopa võit (19) Juhtkiri: jõu kasutamine ei tee õigusriigist politseiriiki (27) Priidu Pärna: National Monument – V. I. Lenini nimeline Kultuuri- ja Spordipalee (18) Postimees 1933. aastal: Prantsusmaa igatseb maailma stabiilsust (1) Kristi Malmberg: Rail Balticu vastastel on küljes masinapurustajate maik (45) Kultuur Ooperivormis retk öö lõppu Sport Naiskond tõi Raplale esimese kulla Vähem solvumist ja rohkem emotsiooni andis Tartu Bigbankile armuaega Šarapova võitleb dopingutaaga ja kadedate konkurentidega Rakvere Tarvas: Balti liiga tšempion 2022? Läti superpõlvkonna esimene hea võimalus Tarbija Tasub teada: mida teha astmahoo, elektrilöögi või luumurru korral? Tartu Eesti hakkab märgistama veepiiri Venemaaga (1) Põlenud palveraamat sai lambanahast kaaned Hiinalinna potipõllumehed löövad esimest korda talgutel kaasa Lapsepõlve auhinna saaja kirjutab lastele ja teistelegi Riigikoolid on hallitusest priid, kuid talvel painab kuiv õhk Metsakasvatuse professor: metsa kasvab endiselt rohkem, kui seda raiutakse (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Sang: politseinikud päästsid kahe noore elu

2 min lugemist
Andres Sang FOTO: Erakogu

Olen kindel, et nädalavahetusel mootorratta ja politsei patrullbussi vahel aset leidnud intsidendiga päästeti elusid, kirjutab Andres Sang.

2. juunil 2013 sõitis Paldiski maanteel mootorrattur teelt välja ning hukkusid nii tema kui ka kaassõitja. Isa või emata jäi kokku viis last. Sõprade kirjelduse järgi olevat tegu olnud aktiivse motosportlasega, kes ei saanud küll kuidagi sõiduviga teha. Samas ületas tsikkel oluliselt lubatud sõidukiirust ning tsiklil olid all tänavaliikluseks keelatud võidusõidu-slikkrehvid, mis kaotasid ühes lauges kurvis kevadõhtu jaheduses pidamise.

Möödunud reede hilisõhtul tonksas politsei patrullbuss Lasnamäel mootorratast, mille juht oli otsustanud mitte reageerida politsei peatumismärguandele ning kihutada linnatänavatel seni, kuni lastakse. Seekord väga kaua ei lastud. Tsiklit juhtis juhiloata noormees, kes tegeleb tsiklite vigursõiduga.

Ma ei tunne politseitaktika finesse ega oska öelda, kas politseipatrulli valitud lahendus oli selle juhtumi kõiki asjaolusid arvesse võttes kõige õigem. Küll aga olen täiesti kindel, et selle suhteliselt kergelt lõppenud õnnetusega päästeti elusid. Ellu jäid mõlemad tsikliga sõitnud, viga ega surma ei saanud ükski kõrvaline liikleja. Luud kasvavad kokku, muhud paranevad, loodetavasti kasvab ka mõistust pealuu sisse.

Tsikkel on liikluses kõrgendatud ohu allikas, seda eelkõige sellel istujatele. Ükskõik kui kogenud, kiire või muidu äge tsiklimees/naine sa ka ei oleks, kokkupuude teise sõiduki, asfaldi, puu või postiga on endiselt väga valus. Seejuures ei ole tähtust ka pisiasjal, kas tsikkel täitis liikluseeskirja või mitte, valu on ikka sama suur. Selle tõsiasjaga peab arvestama igal korral, kui tõstad jala üle tsiklisadula.

Huvitaval kombel arvab üks väike hulk mootorrattureid, kes harrastavad eelkõige motosporti, et neil on oma hobi tõttu eriõigus ja/või oskus rikkuda liikluses käitumise kokkulepitud norme. Aga tuuline Paldiski maantee ei ole ringrada, Vana-Kuuli ringtee ei ole trikisõiduplats. Kui liikled ühises ruumis teistega, siis ei saa samal ajal teha ekstreemsporti.

Mootorratturil, kes eirab teadlikult ühiselu norme, on tulevikuks ainult kaks varianti: kas mõistus tuleb pähe või juhtub õnnetus. Õnnetus juhtub varem või hiljem. Ka selle tsiklijuhi puhul ei tea keegi öelda, kas ta oleks sel korral põhjustanud õnnetuse või oleks see juhtunud päev, nädal, kuu või aasta hiljem. Aga see oleks juhtunud varem või hiljem.

Seekord hoidis politsei suurema kahju ära. Kas see õnnestub ka järgmisel korral, ei tea keegi. Jääb üle vaid loota, et Andre Rider õpib sellest vähemalt niipalju, et elab edaspidi oma tsiklisõidu-adrenaliini välja liiklusele suletud platsil, mitte meie kõigi keskel. Endiselt püsib lootus, et need, kel veri eriliselt vemmeldab, elavad oma hormoonid välja kuskil tavaliiklusele suletud väljadel, mitte meie kõigi keskel. Nii on kõigile valutum.

Autor on avalike suhete spetsialist ja mootorrattur, kes on korraldanud motoalaseid liiklusohutuskampaaniaid.

Seotud lood
24.04.2017 26.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto