Sisukord
Arvamus
Postimees
25.04.2017
Eesti Napsisena rooli keeranud kohtunik ei jõua kuidagi kohtusse (8) Mälumäng Valitsuse maksumängud pärsivad ettevõtlust Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti asub märgistama veepiiri Venemaaga Ministeeriumi arvates rikkus Aarne Saluveer seadust Reidi tee teine etapp sai ehitusloa Eesti lühiuudised Tsikliga kihutanul pole mootorratta juhtimise õigust Keskerakond kaotas toetust oma turvahällis Tallinnas (10) Plahvatus rebis Pärnus kõrgepingealajaama ukselt taba Tallinna lasteaed sai autoriõigustega kaitstud nime Läti superpõlvkonna esimene hea võimalus Majandus Valitsuse maksumängud pärsivad ettevõtlust Ernst & Youngi analüüs näitab raudtee tulusust (4) Valimistulemused tõid kergendusralli Eesti majanduse lühiuudised Rail Baltic sõidab Poola umbsõlmest läbi (10) Välismaa Ukrainas sai surma ameeriklasest vaatleja (1) Välismaa lühiuudised Prantsuse poliitikud koondusid Macroni toetama (6) KOHALIK VAADE. Ungari noored ründavad iroonia abil (1) Arvamus Prantsuse politoloog Postimehele: valijad soovivad vana poliitilist eliiti hävitada Andres Sang: politseinikud päästsid kahe noore elu (24) Ahto Lobjakas: Macroni võit on Euroopa võit (19) Juhtkiri: jõu kasutamine ei tee õigusriigist politseiriiki (27) Priidu Pärna: National Monument – V. I. Lenini nimeline Kultuuri- ja Spordipalee (18) Postimees 1933. aastal: Prantsusmaa igatseb maailma stabiilsust (1) Kristi Malmberg: Rail Balticu vastastel on küljes masinapurustajate maik (45) Kultuur Ooperivormis retk öö lõppu Sport Naiskond tõi Raplale esimese kulla Vähem solvumist ja rohkem emotsiooni andis Tartu Bigbankile armuaega Šarapova võitleb dopingutaaga ja kadedate konkurentidega Rakvere Tarvas: Balti liiga tšempion 2022? Läti superpõlvkonna esimene hea võimalus Tarbija Tasub teada: mida teha astmahoo, elektrilöögi või luumurru korral? Tartu Eesti hakkab märgistama veepiiri Venemaaga (1) Põlenud palveraamat sai lambanahast kaaned Hiinalinna potipõllumehed löövad esimest korda talgutel kaasa Lapsepõlve auhinna saaja kirjutab lastele ja teistelegi Riigikoolid on hallitusest priid, kuid talvel painab kuiv õhk Metsakasvatuse professor: metsa kasvab endiselt rohkem, kui seda raiutakse (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: jõu kasutamine ei tee õigusriigist politseiriiki

2 min lugemist
Mootorratturi peatamiseks tuli politseil ta teelt välja suruda. FOTO: Martin Ilustrumm

Politsei sundpeatas mootorratturi. Juhtumile on osaks saanud erakordselt suur avalik tähelepanu, sõna võttis isegi valitsusjuht. See on meie demokraatlikus ühiskonnas mõistetav. Kui kõne all on inimelud ning võimalik õigusriigi piiride ületamine, peab avalikkus olukorda kontrollima. Küsimuste esitamine ja arutelu teke on terve ning avatud ühiskonna tunnus.

Meedias avaldatud videod ja asjaosaliste kommentaarid näitavad mootorratturi ilmset seadusrikkumist. Juhtimisõiguseta sõidukijuht sooritas teedel lubamatuid manöövreid, ületas sõidukiirust, eiras liikluskorraldusvahendeid ja politsei korduvaid peatumismärguandeid. Nooruk seadis ohtu mitte ainult iseenda ja kaassõitja, vaid ka teiste liiklejate elu ja tervise.

Politsei ei tohi jääda passiivseks pealtvaatajaks, kui keegi laamendab liikluses, ähvardab relvataolise esemega vmt. Kui politsei kasutab seejuures vahetut sundi ja erivahendeid, tuleb seda hoolega kaaluda. Aega otsuse langetamiseks pole kunagi liiga palju. Politsei ei tohi seadusrikkujat takistades ohustada vahetult juhtumisse puutuvaid ega kõrvalisi inimelusid. Ent jõu kasutamine pole kunagi täielikult riskivaba. Korrakaitseseadus viitab, ja mitte asjata, kohustustele, mis kaasnevad vahetu sunni kohaldamisel tekitatud kehavigastustega – korrakaitsjad peavad andma kannatanule esmaabi.

Praegusel juhul oli risk kahtlemata tõsine – mootorrattaga õnnetusse sattumisel on võimalus viga saada palju suurem kui autoga sõites. Lõppenuks sundpeatamine letaalselt, pöördunuks avalikkus politsei vastu. Sama reaktsioon järgnenuks, kui politsei poleks reageerinud, aga tsiklijuht oleks põhjustanud hiljem traagilise õnnetuse. Parimal juhul oleks liiklushälvik võib-olla kuskil netifoorumis hiljem ärbelnud, kui lahe ja õigustatud on politsei eest minema kihutada ning ahvatlenud sellega teisi samamoodi käituma. Aga kõik need on oleksid.

Jõu kasutamine iseenesest ei tee õigusriigist politseiriiki. Praegusel juhul keegi ei hukkunud ja seega võiks öelda, et politsei võetud risk oli õigustatud. Kuid stopp. Seesama õigusriik tähendab ka seda, et langetatud otsuste üle ei saa otsustada emotsionaalsed kiibitsejad, vaid ikkagi asjatundjade läbi viidud (ametkondlik) uurimine.

Kõnealune juhtum näitab, et ühes asjas on meie liiklusohutuse ja laiemalt õiguskorra tagamise eest vastutavatel asutustel kõvasti arenguruumi. Selle asemel et kulgeda kampaania korras silmaklappidega projektist projektini, tuleks jälgida tegelikku elu. Iga seesugune seik pakub hea võimaluse jagada selgitusi ning mõjutada seeläbi liiklusalaseid hoiakuid vajalikus suunas.

Seotud lood
24.04.2017 26.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto