Sisukord
Arvamus
Tänane leht
25.04.2017
Eesti Napsisena rooli keeranud kohtunik ei jõua kuidagi kohtusse (8) Mälumäng Valitsuse maksumängud pärsivad ettevõtlust Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Eesti asub märgistama veepiiri Venemaaga Ministeeriumi arvates rikkus Aarne Saluveer seadust Reidi tee teine etapp sai ehitusloa Eesti lühiuudised Tsikliga kihutanul pole mootorratta juhtimise õigust Keskerakond kaotas toetust oma turvahällis Tallinnas (10) Plahvatus rebis Pärnus kõrgepingealajaama ukselt taba Tallinna lasteaed sai autoriõigustega kaitstud nime Läti superpõlvkonna esimene hea võimalus Majandus Valitsuse maksumängud pärsivad ettevõtlust Ernst & Youngi analüüs näitab raudtee tulusust (4) Valimistulemused tõid kergendusralli Eesti majanduse lühiuudised Rail Baltic sõidab Poola umbsõlmest läbi (10) Välismaa Ukrainas sai surma ameeriklasest vaatleja (1) Välismaa lühiuudised Prantsuse poliitikud koondusid Macroni toetama (6) KOHALIK VAADE. Ungari noored ründavad iroonia abil (1) Arvamus Prantsuse politoloog Postimehele: valijad soovivad vana poliitilist eliiti hävitada Andres Sang: politseinikud päästsid kahe noore elu (24) Ahto Lobjakas: Macroni võit on Euroopa võit (19) Juhtkiri: jõu kasutamine ei tee õigusriigist politseiriiki (27) Priidu Pärna: National Monument – V. I. Lenini nimeline Kultuuri- ja Spordipalee (18) Postimees 1933. aastal: Prantsusmaa igatseb maailma stabiilsust (1) Kristi Malmberg: Rail Balticu vastastel on küljes masinapurustajate maik (45) Kultuur Ooperivormis retk öö lõppu Sport Naiskond tõi Raplale esimese kulla Vähem solvumist ja rohkem emotsiooni andis Tartu Bigbankile armuaega Šarapova võitleb dopingutaaga ja kadedate konkurentidega Rakvere Tarvas: Balti liiga tšempion 2022? Läti superpõlvkonna esimene hea võimalus Tarbija Tasub teada: mida teha astmahoo, elektrilöögi või luumurru korral? Tartu Eesti hakkab märgistama veepiiri Venemaaga (1) Põlenud palveraamat sai lambanahast kaaned Hiinalinna potipõllumehed löövad esimest korda talgutel kaasa Lapsepõlve auhinna saaja kirjutab lastele ja teistelegi Riigikoolid on hallitusest priid, kuid talvel painab kuiv õhk Metsakasvatuse professor: metsa kasvab endiselt rohkem, kui seda raiutakse (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristi Malmberg: Rail Balticu vastastel on küljes masinapurustajate maik

2 min lugemist
Kristi Malmberg. FOTO:SANDER ILVEST/POSTIMEES FOTO: SANDER ILVEST/

Rail Balticu vastased pole mind seni veennud. Masinapurustamise maik on nende väidetel minu jaoks juures. Eelistan iga kell selliste asjade käsitlemise puhul ratsionaalsust emotsionaalsusele ja siinkohal on Rail Balticu vastased vindi üle keeranud.

Kindlasti on hiiglaslikul raudteeprojektil omad miinused. Kas selle ehitamine ja hilisem liiklus häirib mingil määral nende asulate elu, kust see hakkab läbi kulgema? Tõenäoliselt. Kas osa loomade tavapärased liikumisrajad lõigatakse läbi? Arvatavasti. Kas see kõik pole tulemust väärt? Viimaste aastate väitlused on näidanud, et vastus sõltub rohkem usust kui argumentidest.

Eile avalikustati Riias Rail Balticu foorumil Ernst&Youngi tasuvusanalüüs, mis peab Rail Balticut väga tulusaks projektiks. Analüüs näitab, et projekt on majanduslikult ja rahanduslikult elujõuline ning selle mõõdetav sotsiaal-majanduslik tulu – hinnanguliselt 16,2 miljardit eurot – kaalub kaugelt üles siseriiklikud investeeringud. Tegu on juba mitmenda Rail Balticu tasuvust kinnitava tõsiseltvõetava uuringuga.

Kas nüüd, pärast mitmekordset kinnitust, võib loota, et vaidlused on päevakorrast maas ja pikette enam ei peeta? Ei, muidugi mitte. Selle asemel on oodata Rail Balticu vastaste ägedaid sõnavõtte, uusi vandenõuteooriaid ja süüdistusi valetamises. Valetavad valitsus, ära ostetud ajakirjanikud, nendesamade analüüside ja uuringute koostajad. Kindlasti veel keegi, kelle süüdistamiseni pole veel jõutud.

Vaevalt saaks Rail Balticu vastaste hääl nii tugevalt kõlada, kui üks erakond poleks selles näinud võimalust oma populaarsust kasvatada. Nad mängisid õigele kaardile, nende reiting on viimaste küsitluste järgi kõrgemal kui kunagi varem.

«Ainus, mis liigutab poliitikuid, on hirm valimistel peksa saada,» ütles Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Martin Helme laupäeval Tallinnas Rail Balticu vastasel meeleavaldusel. Poliitikuna ta kindlasti teab, millest räägib, ja sel teemal on EKRE end kõvasti liigutanud. Iseenesest pole opositsioonis oleva erakonna puhul enda valitsusele vastandamises midagi erilist, nii on see ikka käinud.

Kas aga laupäevasel piketil osalejate enamus on tuttav selle projekti majanduslike argumentidega või tähendab Rail Baltic neile eelkõige risti üle Eesti kaardi tõmmatud veritsevat haava? Just sellist jõulist visuaali kasutavad vastaste eestkõnelejad.

Just sellepärast nad mind ei veenagi. Liigsed emotsioonid ja vandenõuteooriad viivad kõik lõpuks samasse soosse, kus on juba ees lame maa ja reptiilid. No ei ole tõsiseltvõetav. Pigem loen rahvusvahelise suure konsultatsioonifirma analüüsi, sest usun, et seda tehes ei pea ma muretsema, kes mis eesmärgil parasjagu minu ajusid peseb.

Seotud lood
24.04.2017 26.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto