Sisukord
Arvamus
Postimees
28.04.2017
Eesti Karupojad ronisid maja kõrvale puu otsa lustima Mälumäng EKA krundile plaanitakse 30-korruselist hoonet (2) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Ametnik: seaduse rikkumine ei tähenda kohe vallandamist (1) Tagakülg Allik leidis, et juht peabki haiglat meelelahutusüritustel esindama Piirivalvurite uppumiseni viis asjaolude kokkulangemine Eesti lühiuudised Põhja-Tallinna linnaosavalitsus ei koli Arsenali Ministeerium andis Saluveerile viimase õlekõrre (2) Majandus Sester majandusekspertide hävitavast hinnangust ei hooli (7) Eesti majanduse lühiuudised Trump lubab suurt maksude alandamist Lapsi saab sel suvel lihtsamalt tööle palgata NAFTA jääb püsima (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 28.04. Venemaa rekameeste streik muutub poliitiliseks Hispaania välisminister tankivates Vene laevades probleemi ei näe Suur interaktiivne graafik: Cassini alustas oma finaalsööste läbi Saturni rõngaste Arvamus Raul Eamets: praegu ei ole õige aeg riigieelarvet miinusesse ajada (46) Taavi Minnik: ei tule Frumpi ega Frexitit (10) Henrik Roonemaa: viie aasta pärast loome tõeministeeriumi (4) Juhtkiri: lugu magusast krundist Anne Sulling: Eesti innovatsioonipoliitika vajab restart'i (26) Postimees 1899. aastal: head lauakombed panevad maja särama! Kultuur reket: kui vihma sajab, saan märjaks nagu teisedki Päär Pärenson: Viljandi tantsukool pakkus mulle laia ampluaad Jüri Nael: Üheski teises koolis pole ma kogenud sellist vaimsust ja kokkukuuluvuse tunnet Viljandis koolitatakse tantsuõpetajaid nagu koreograafe Sport Kotsar jääb koondisest eemale Spordi lühiuudised Järv tõstis Tartu võidule Kontaveidi uue taseme tagamaad: parem füüsis, eneseusk ja treeneri naljad Kas kogemus maksab? Tituleeritud kolmik ja uustulnuk Rannula hakkavad medaleid jagama Tallinn EKA krundile plaanitakse 30-korruselist hoonet (2) Põhja-Tallinna linnaosavalitsus ei koli Arsenali Tartu Tartu ülikool asendab maalikunsti süvaõppe huviharidusega Fotod: Lõunakeskus kasvas pea kolmandiku suuremaks Oma poe avav juustutalu võtab möödasõitjatelt pinge maha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: ei tule Frumpi ega Frexitit

2 min lugemist
Marine Le Pen FOTO: MICHEL SPINGLER/AP/Scanpix

Kes jälgis Prantsuse presidendivalimiste esimese vooru ajal Vene meediat, sellele meenutab kogu ažiotaaž Marine Le Peni ümber marulist kaasaelamist Donald Trumpile mullustel Ameerika presidendivalimistel. Aga näiteks sotsiaalmeediaski pole vähe neid, kes leiavad, et Le Penil on reaalsed võiduvõimalused. «Kas te siis Trumpi ja Brexitit ei mäleta?» on nende argument. Võib-olla on neil õigus, kuna presidendivalimiste teine voor on alles ees. Kuid prognoosi tegemiseks pole säärane argument siiski suurem asi, kuna Le Pen pole Trump ning prantslased pole anglosaksid.

Migratsioonivastastesse parteidesse on sisse kirjutatud üks süsteemne viga. No olgu, migrandid migrantideks, kuid mida paremat on teil pakkuda? Lahkuda euroliidust ja eurotsoonist? Aga selleks peaks ju hull olema. Euroopa Liit meelitab aastas kaks korda rohkem otseinvesteeringuid ligi kui Ameerika Ühendriigid ning kõikide negatiivsete tunnete juures, mis tavaeurooplasi Brüsseli bürokraatide suhtes valdavad, kaldub enamus siiski ühendatud Euroopa kasuks.

Vaadake kas või praeguste Euroopa noorte hoiakuid. Viimaste küsitluste järgi on näiteks Visegradi neliku, Austria ja Saksamaa 15–24-aastaste noorte hulgas riigiti 70–87-protsendine toetus Euroopa Liidule. Kuid need noored on ju homne päev ning Euroopa tulevik. See omakorda tähendab, et homset päeva pole hoopis Wildersitel ja Le Penidel.

Pidada euroskeptitsismi paberist tiigriks on ehk liialdus, kuid omajagu paisutatud on jutud mingist võimsast parempopulistide frontaalpealetungist, mis esmalt Austrias ning Hollandis ja nüüd Prantsusmaal seisma pandi.

Muidugi on naiivne ka arvata, nagu oleks Emmanuel Macron süsteemiväline kandidaat või uus Kennedy, nagu teda mitmel pool välismeedias on juba jõutud tituleerida. Ennekõike on ta siiski kaval karjerist ning tuleviku perspektiivis järgmine Hollande. Jäävad kõik need probleemid, mis Prantsusmaad kummitavad: sotsiaalne kriis, majandusprobleemid; ka sagenevate terrorirünnakutega on Macron soovitanud prantslastel ära harjuda ja neist lihtsalt mitte välja teha.

Kuid samavõrd naiivne oleks arvata, nagu oleks Marine Le Peni näol tegu mingi ideelise revolutsionääriga. Tegemist on sügavalt põhimõteteta inimese, poliitprostitutsiooni etaloniga, kes valmis kõhklusteta reetma kõiki. Oma isa – Rahvusrinde asutaja Jean-Marie Le Peni – ta juba reetis, osutudes tänamatuks tütreks. Rahvusrinne ise pole muud kui Le Penide perekonna projekt ja vilets konservatismi-imitatsioon, milles siirust vähe.

Selles mõttes on lausa hämmastav Venemaa välispoliitiline rumalus teha järjekindlalt ja põikpäiselt panus luuseritele, nagu Assad või Euroopa parem-vasak-friigid, kellest ei tõuse lõppkokkuvõttes mingit tulu, vaid kes osutuvad oma heategijale koormavamaks ning kulukaks.

Seotud lood
27.04.2017 29.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto