Sisukord
Arter
Tänane leht
29.04.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Konnad suunduvad kudevetele Horoskoop Tagakülg Mainekatastroof (1) Enesekindlalt kõrgustesse Tarankovi tapja leidmisele viis uus töökorraldus Uue vangla sarikapidu Majandus Tuulepargi skandaal raputab valitsuse erastamiskava (4) Välismaa Trumpi sada seiklusrikast päeva (5) Kohalik vaade: Makedooniat raputab poliitiline maavärin (1) Politseihaarangud tööpaikadele Arvamus Juhtkiri: Trumpi sada (9) Kergendusohe Galliast (6) Aarne Saluveeri kaks nägu (1) Edasi 1972. aastal: kohtumõistmine Angela Davise üle jätkub Rein Veidemann: haridus kui (eesti) kultuuri funktsioon (1) EKI keelekool: keel kui moeasi (3) Kultuur Kriitiku hinnang: reketi «Super ei» on super okei (1) Johannes Pääsuke oli Eesti esimene juutuuber (1) Kas kreeklastelt on midagi õppida? Eesti kultuuri täheatlas: eestlasele eestipärane nimi Seisev seisundiplaat Aja auk. Inimese ja masina erootiline suhe Aarne Saluveeri kaks nägu (1) Sinustki võib saada koletis Sport Spordi lühiuudised Tänak kiirustas targalt, konkurendid lõhkusid autosid Kontaveit oli hea, aga Šarapova veel parem Kas Klitško suudab panna poksimaailmale viimase valusa põntsu? AK Kriitiku hinnang: reketi «Super ei» on super okei (1) Skandinaavia lastetoa sünge saladus Kas kreeklastelt on midagi õppida? Vene ajaloolane Repsi väljaöeldust: ei saa väita, et stalinlikul terroril puudus loogika (13) Valgus tuleb silmadest. Taasavastamas Suumani luulet (1) Vikerkaar loeb. Kuidas mõista iseennast? (2) Johannes Pääsuke oli Eesti esimene juutuuber (1) Tähepiletiga ameeriklane Seisev seisundiplaat Eesti kultuuri täheatlas: eestlasele eestipärane nimi Aja auk. Inimese ja masina erootiline suhe Rein Veidemann: haridus kui (eesti) kultuuri funktsioon (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: McDonald’s kinnitas Eestis kanda (1) Kas heaolu teeb õnnelikuks? Soome-Eesti suhteraamat ei ole kollane ega mustvalge Arter Käsitööpaadiga Võhandu maratonil Kuhu minna Horoskoop Sinustki võib saada koletis Eksootiline näpuharjutus aias: vaata, mida põnevat saab kasvatada Eesti suves Lihasööjate kaitseks: kui sööd ainult porgandit, siis sured varsti ära (9) Linnapuhkus: paar päeva Helsingis Kaitseväe üldfüüsiline test: 261 punkti 300st. Ma sobin NATO-le! (1) Suur intervjuu! Iluvõimleja Janika Mölder: kui inimene on töökas, saab ta kõike Justin Petrone lahutusest: leina viimane osa (6) Spargel on köögi kevadekuulutaja Drag-queen: ma pole ju naine Sõiduproov: Volvo V90 Cross Country. Rootsi kunn (1) Kõige seksikam värv? Fuksia! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Suur intervjuu! Iluvõimleja Janika Mölder: kui inimene on töökas, saab ta kõike

22 min lugemist
  • Endine tippvõimleja ütleb, mida ta arvab Kanada multikultuursest ühiskonnast.
  • Janika Mölder ei pea põrmugi õigeks taimetoitlust ja veganiks hakkamist.
  • Ta on näinud, mida kohutavat see teeb, kui kehakaalu nimel igasugu trikke teha.
  • Ta arutleb, kuidas sobib karm iluvõimlemine nüüdisaja pehmete elunormidega.
Ausõna, see ei ole fotomontaaž! Niimoodi kõrgele, end uhkelt sirutades, hüppavadki võimlemisklubi Janika tüdrukud. Janika Mölder kinnitab, et saab temagi spagaadiga hakkama, isegi sooja ei pea enne tegema. FOTO: Margus Ansu

Eesti kõigi aegade parim ja edukaim iluvõimleja võttis kolm ja pool aastat tagasi oma mehe ja kaks last ning seadis end sisse Kanadas. Aga eksivad need, kes arvavad, et ta on kodumaale selja pööranud. Kaugel sellest!

Tellijale Tellijale

Eesti kõigi aegade parim ja edukaim iluvõimleja võttis kolm ja pool aastat tagasi oma mehe ja kaks last ning seadis end sisse Kanadas. Aga eksivad need, kes arvavad, et ta on kodumaale selja pööranud. Kaugel sellest!

Selle nädala algul lendas Janika Mölder (47), kes tuli nõukogude aja lõpus NSV Liidu iluvõimlemise koondisega rühmkavas nii maailma kui ka Euroopa meistriks, troopilisse Puerto Ricosse. Kuid mitte puhkama. Hoopis võistlusi korraldama. Ta on viimased kolm ja pool aastat elanud-töötanud peamiselt Kanadas, kuid tegemisi jagub üle laia ilma.

«Sealtpoolt vaadates tundub Eesti nii väike, aga nii oluline,» ütles ta Arterile oma äsjasel järjekordsel külaskäigul kodumaile. «Ükskõik kus ma eestlasena olen, tunnen, et olen meie väikese riigi osa ja minu juured on siin. Ma tahan Eesti asja edasi ajada.»

Eestisse tõid Mölderi sedapuhku Eesti meistrivõistlused iluvõimlemises, kus tema tütar Carmel Kallemaa võitis hõbemedali. Peagi osaleb Carmel ka Kanada meistrivõistlustel, kus esindab eestlaste rajatud võimlemisklubi Kalev Estienne.

Eelmise nädala keskel, päev enne ärasõitu Kanadasse, istus Janika Mölder omanimelises Janika võimlemisklubis sõna otseses mõttes maha, pehmele võimlemismatile, ja selgitas, miks ta otsustas minna Kanadasse, mis seob teda jätkuvalt tugevasti Eestiga, kui karm ja halastamatu on tippsport ning mida ta arvab sisuliselt maailmakodanikuna maailma suurtest probleemidest, alates inimeste tüsenemisest ning lõpetades immigrantide sisserändega.

Kolm ja pool aastat tagasi, kui läksite perega Kanadasse, tõite põhjenduseks, et soovite ellu rohkem pinget, sest see teeb teid õnnelikuks. Olete nüüd Kanadas õnnelik?

Arvan küll, et pinget on, ja õnn on igal pool, kus on mu perekond.

Usun, et olen tugevam, kui olin enne. Olen sattunud seal olukordadesse, mis on väga erinevad sellest, kuidas on asjad Eestis. Viimati korraldasin võistlust Elite Canada – see on riigi meistrivõistluste järel tähtsuselt teine – ning pidin seal sisuliselt jalgratta leiutama. Kui Eestis teab kogu korraldav personal otsast lõpuni, mida on vaja teha, siis seal pidin inimestele otsast peale seletama, mis kell ja kuhu minna, mis selga panna, kuidas ennast liigutada; et kui oled näiteks piirikohtunik, ei saa sa ennast sügada või jalgu tooli peale panna. Pean seal suhtlema täiesti uue seltskonnaga, olgugi nad kõik võimlejad; seal on palju venelasi, bulgaarlasi ja rumeenlasi, endise Nõukogude Liidu treenereid.

Mis Kanadas kõige rohkem õnnelikuks teeb?

Olen üldse õnnelik inimene! Ma teen seda tööd, mida armastan, ja mul on perekond, keda armastan. Ma ei ole kunagi olnudki õnnetu.

28.04.2017 01.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto