Sisukord
Ilu & mood
Postimees
06.05.2017
Eesti Kui lapsi ei ole, siis laename Galerii: teadusvõistlus «Rakett 69» sai endale ajaloo noorima võitja (2) Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Male Legendaarse Kalevi spordihalli uksed on taas valla Sündide kõrghooaeg Vene välisministri lennuk rikkus Eesti õhupiiri Ühistupank kaebas inspektsiooni kohtusse Eesti lühiuudised Rakvere tsentristid tahavad uusi juhte Naiste aasta Eesti spordis Majandus Ühistupank kaebas inspektsiooni kohtusse Välismaa Pariisist väljas valitseb tülpimus Prantslased julgevad kastist välja vaadata EAS müüb Kagu-Aasias Eestit kui Euroopa Singapuri ELi suhteid Kagu-Aasiaga hoiab noor eestlane Kuueruutmeetrisest kodukontorist miljonilinna tippu (2) Paganama põikpäine naine Eesti hipsterõlled vallutavad Moskvat (1) Arvamus Ott Järvela: tippsport vajab radikaalsust! (1) Käed tööd täis Juhtkiri: see ongi see Eesti asi! Kaotame tipp-pianisti, võidame tippametniku Naiste aasta Eesti spordis Postimees 1925. aastal: Kesk- ja Lõuna-Eesti raudteede küsimus Madis-Ulf Regi päevik 2017: kummikutes Aphrodite, mida ütles Baskin, kes poliitikuist on idioot? Eiki Berg: «veelgi sidusama liidu» hääbumine (1) EKI keelekool: õigekeel ja õige keel Euroopa pärast rändekriisi – vaja võib minna radikaalseid muudatusi (4) Kultuur Nädala plaat. Reaalne virtuaalsus Aja auk. Free jazz võtab üle Sport Purjetamisbossid vetostasid seljahäda trotsinud Rammo ulja plaani FIFA tühistas Lionel Messi ülikarmi karistuse Alavormis Djokovic vallandas treenerid Spordi lühiuudised Venemaa ja Rootsi tegid lisaaja-ajalugu Howard Frier: ajaloolisest medalist ja needuse murdmisest Kellest saab kolmas eestlane F1 roolis? Salumets: eredaim mälestus Kalevi hallist on jänkidega mäng! Tallinn Legendaarse Kalevi spordihalli uksed on taas valla Tarbija Tarbija lühiuudised Õhkbatuutide kasutamisel tuleb tagada ohutus Suur hinnavõrdlus: kalleim ostukorv tuleb jätkuvalt Selverist AK Vikerkaar loeb. Enne kaanonimeistri õrna ja vangistavat haaret Betti Alveri omajuur Nädala plaat. Reaalne virtuaalsus Eesti kultuuri täheatlas: arbujate luule Ersats, aga üsna päris Urmas Kõljalg: globaalmuutuste mõistmise kullaauk peitub vanades kogudes Aja auk. Free jazz võtab üle Marek Tamm: Prantsusmaa ei ole ennast leidnud (3) Eiki Berg: «veelgi sidusama liidu» hääbumine (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: mai saabus põlenguga olümpiakeskuses Euroopa pärast rändekriisi – vaja võib minna radikaalseid muudatusi (4) Arter Kuhu minna Horoskoop Jala kaotanud sõdur: «Esimene mõte oli, et võinuks ka hullemini minna!» (2) Uued moehitid: pidžaama, kittel ja kombinee Kaja Kallas: miks pole lennukis mõtet trügida Eestlased ei talu lähedat suhtlemist, nagu harrastavad eurooplased (2) Valimised Prantsusmaal: aasta emad prantsuse moodi (4) Eve ja Ira – need naised tuunivad Kuidas umbrohust lahti saada? Sööge see ära (2) Estofiilist viinapõletaja: viski tegemine on nagu ketšupi keetmine! (5) Kas tahad sitkeks saada? Tee nii nagu Ameerika sõdurid! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Uued moehitid: pidžaama, kittel ja kombinee

5 min lugemist

Vahel tundub, et moes on juba kõike tehtud. Iga pikkusega seelikud on nähtud ning igas laiuses püksid proovitud. Kust siis uut põnevust ammutada? Haa – suurepärane idee! Tuleb pesukappi piiluda ja sealt praegused trendihitid välja tuua. Mugavus on murdnud päevavalgele!

Hakatuseks tulen lagedale rabava paljastusega: moeajakirjanik Kristina lemmikrõivaese on pidžaama! Kui parasjagu kodukontoris glamuurseid moeülevaateid kokku panen ning Eesti tippdisaineritega tarka juttu ajan, istun ma tegelikult keras oma Kalamaja kodu aknaorvas, sülearvuti põlvedel, suured lambavillasussid jalas ja kitsekestega pidžaama seljas. Te ei kujuta ette, kui mugavalt ma ennast tunnen! Nagu mingi elluärganud kaisuloom. Ning vastuolu käsitletavate teemade ja tegelikkuse vahel valmistab mulle kirjeldamatut lõbu. Ma ei usu ilmaski, et eksisteerib mõni moeprofessionaal, kes viitsiks igal eluhetkel esinduslik välja näha. Küll võiks sellise kontrollimaniaki elu kurb olla… Ja vahelduseks armastan täielikku kontrasti – tore on ennast lille lüüa, disainerikleit selga sikutada ning oma pika kasvu alla veel hirmkõrged kontsad sokutada. Elu peabki olema nagu Ameerika mäed, vähemasti see osa, mida sa enda rõõmuks teed.

Särkkleit on samuti mugav! Ometi sihib moeajakirjanik väga maia pilguga ka moelaval patseerivat pidžaamat. FOTO: Meisi Volt

Sel kevadel aga on kaks vastandlikku maailma omavahel ootamatult suureks sõbraks saanud. Ehk siis kõik see, mida tavaliselt kantakse varjatult koduseinte vahel, iseenda mugavuseks, on murdnud tänavatele, peosaalidesse, isegi tööle! Tahad olla eriti eeskujulik moeentusiast ja kanda kõige kuumemat kraami? Pane selga pidžaama, kittel või kombinee!

Tahad olla eriti eeskujulik moeentusiast ja kanda kõige kuumemat kraami? Pane selga pidžaama, kittel või kombinee!

Mugavus korrastab mõtteid

Eesti moedisainer Marilin Sikkal on kuulunud oma loometee algusest peale mugavuse eestkõnelejate ridadesse. Ta pole kunagi orjanud trende ega pingutanud furoori tekitamise nimel, vaid kavandanud rõivaid, mida isiklik kogemus hindama õpetab. Üha enam koguneb tema ümber neid, kes seda mõtteviisi mõistavad ja ennastki iga päev stiilse mugavusega ümbritseda soovivad. Ja üllatus küll – trenditeravik sihib praegu just samasse suunda, kuhu Sikkal oma sisetundest lähtudes juba ammuilma vaatab.

Marilin Sikkal on kõige tulisem mugava stiili entusiast Eesti moetaevas. Aktiivne elu, looming, sõbrad, reisid, neli last – vaja on rõivaid, mis naise elule hoogu annavad, mitte ei takista teda. FOTO: Nata Linda Sikkal

«Mina leian, et sa saad ausat ja õiget elu elada ning häid asju korda saata vaid siis, kui ise ennast mugavalt tunned,» on moeloojal stiilieelistusele ka loogiline põhjendus olemas. «See on muuseas lausa teaduslikult, katsete naljal tõestatud – kui paned lapsele väiksest peale selga vaid pehmed ja mõnusad, naturaalsetest kangastest asjad, õpib ta sisetunde ajel tundma head ja halba, õiget ja valet, oskab neil vahet teha. Ma usun, et sama tõde kehtib ka suurte inimeste puhul.»

Sikkal on nelja lapse ema, ettevõtja ja moelooja, ning majandab kõigi oma väljakutset esitavate rollidega sõbralikult ja sundimatus rahus. Igaüks, kel on kas või üks laps või kes on üritanud ainsagi rõiva kavandada, konstrueerida ja valmis teha, mõistab: naeratava ja pealtnäha zen’i naise elu pole päriselt kaugeltki lihtne. Lihtsalt ta teeb omalt poolt kõik, et seda mitte asjatute takistustega veelgi keerukamaks elada.

Stiilne pükstega komplekt salaaiast inspireeritud õiemustritega sobib suvel kanda ükskõik kus, Gerry Weber. FOTO: Meisi Volt

Riided, mis ei ahista sind

«Riided võivad olla väga nõudlikud ja kirjutada ette, kuidas sa pead olema, istuma, astuma,» räägib disainer. «Kui sul on hea ja mugav olla, pole sul ka pseudomuresid. Saad rahulikult teha kõiki häid ja õigeid asju, mis südames on. Ning mugavusearmastus ei näita, et sa ei taha hea välja näha! Kõiki neidsamu kitleid, kombineesid ja pükstükke on võimalik niivõrd kihvtilt ja ägedalt disainida, et sa ei pea millegi arvelt järeleandmisi tegema! Pehmest elastaaniga puuvillatrikotaažist kombekad, siidist kombineed, puuvillased-linased kitlid näevad seljas head välja ka.»

Meretuulte hõnguline kittel või särkkleit – väga selle kevade nägu, Moekuulutaja. FOTO: Kertin Vasser

Marilin Sikkali loomingus on nööpidega särkkleit, mida varem kitliks kutsusime, juba vana olija. «Ma kannan neid igal võimalikul viisil – kleidina või kerge mantli asemel, nööbid lahti pükste peal – erakordselt mugav! Õhtul võid lisada samale kleidile kontsakingad, ja sobib samuti.» Oskus aru saada, mis on tõeliselt mugav, sündis ühes lastega. Korraga lihtsalt polnud enam riietumise ja sättimise aega! Tarvis oli riideid, millega titaga muru peal pikutada, siis hopsti toimetada, kohvikusse minna, sõpradega suhelda…

«Särkkleidid ja kitlid on minu loomingus ammu. Naisekeha teeb ju aasta jooksul täiesti loomulikult läbi neljakiloseid muutusi – see on ideaalne kleit, parajalt avar ja mugav, nööbi asi annab palju paindlikkust. Nii tüütu ju, kui lemmikasi on kord väike ja siis jälle suur,» meenutab Marilin. «Pärast sünnitust oled ju miskitpidi ikka teistsugune ka, sul pole veel see tavaline keha. Siis on eriti tähtis, et rõivad kusagilt ei ahistaks ja rinnad oleks ka käepärast, kui vaja. Samuti olen laste kõrval õppinud, et igal rõival peavad olema taskud. Suured taskud!»

Marilin Sikkal pehmes lillepükstükis. FOTO: Nata Linda Sikkal

Ka pehmeid pükstükke ei leiutanud Marilin Sikkal mõnest trendipiiblist näpuga järge ajades, vaid elust enesest. Moehitiks sai see vidin alles mõnda aega hiljem. «Esimese kombeka tegin, kui imetasin oma kolmandat last, see oli erakordselt mugav. Praegu meeldib mulle hiljuti loodud pehme lennukitega pidžaama. Pikk lennureis on ju väga kurnav! Olen tihti mõelnud, milles inimesed lendavad – ülikonnad, kõvad teksapüksid, no pole kuigi mugav. Aga pehme pükstükk ei ahista mitte kusagilt keha, laseb vabalt olla ja kas või tukastada. Minu meelest on selle vahe tegemine, millised on koduriided ja millised väljaskäimise riided, üsna liialdatud! Mulle meeldivad hästi istuvad, stiilsed ja mugavad asjad, mille tõmbad hommikul selga, saad vahepeal võimelda, kui tahad, kellegagi kohtuma minna, ei pea midagi vahetama, aga tunned ennast terve pika päeva hästi.»

Lohvakas särk, laiad püksid ja pastellid otse unenäomaailmast, River Islad, Viru Keskus. FOTO: AFP / Scanpix

Mugav rõivas innustab liikuma

Omast kogemusest teab heas vormis ja aktiivne moelooja sedagi, et igapäevasel rõivavalikul on kaalukas sõna kaasa rääkida selles, kui aktiivne sa päeva jooksul oled. Kui rõivad ikka hästi istudagi ei luba, siis on ilmselge, et piirad iga liigset liigutust. Kui aga rõivad on mugavad, siis need lausa innustavad rohkem liikuma, trepiastmetest üles lippama, pikemaid maid jalgsi läbima. «Mis veel väga oluline, see on materjalivalik! Paljudele naistele kõlab see küll nagu muinasjutt, aga naturaalseid ja hingavaid materjale kasutades pole isegi deodoranti tarvis, ehk ainult suure stressi ajal. Puuvill, lina, viskoos, siid oskavad inimese kehaga koostööd teha. On ju rõõm rohkem liigutada, kui rõivad lubavad sul seda teha, ei pigista ega aja higistama.»

Pidžaama mugavust testib omal nahal Kanal2 särav ja sarmikas reporter Eda-Liis Kann FOTO: Meisi Volt

Niisiis räägib mugava moe kasuks veel üks argument: tunned end esmalt lihtsalt hästi, aga õige pea oled vitaalsem ja paremas vormis, ilma et sellest ise arugi saaks. Käid, kus tahad, istud, kuidas tahad, liigud rohkem ja tunned igast päevast suuremat rõõmu. Nii et tänase trendisuuna näol oleme suisa jackpot’i saanud, kas pole?

Pehmelt voogav öökapihõnguline stilistika sobib ka kõrgglamuuriga, Riina Põldroos, TFW FOTO: Erlend Štaub

«Trendi järgi ei tasu midagi teha,» leiab Marilin Sikkal. «Kõik need mõtted, et mida sa vajad ja kanda tahad, peaksid tulema inimese enda seest. Tihti kõlab see nii või teisiti ka nüüdisajaga kokku. Mina arvan, et ei ole vaja palju asju. Piisab, kui on õiged asjad, mis sobivad just kandja kehakuju ja elustiiliga – siis sa pole oma garderoobist sõltuv, vaid saad elada rahulikult oma päriselu ja tegeleda asjadega, millel on päriselt mõtet.»

FOTO: NATA LINDA SIKKAL, MEISI VOLT, ERLEND ŠTAUB, ARDO KALJUVEE, SCANPIX

Seotud lood
05.05.2017 08.05.2017
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto