Sisukord
Arvamus
Postimees
27.04.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Põllud ägavad linnuparvede all Eesti kerkis pressivabaduselt kahe koha võrra Eesti lühiuudised Paides ründasid suured poisid kaikaga esimese klassi last Naine lasi elukaaslase vaeseomaks peksta (10) Majandus Pangandussektori kasumlikkus püsis avakvartalis Majanduse lühiuudised Tuuleettevõtjad ajavad taga salastatud dokumenti Terve mõistuse võidukäik – Vääna külakogukond on pääsemas PRIA hirmsuurest tagasinõudest Töötajad ajavad Alitalia pankrotti Välismaa Jaapanlased töötavad end surnuks Brasiilia pärismaalased võitlevad politseiga PERSOON. Utoopiasaadik või isehakanud šarlatan? Prantsuse luureraport: Assad kasutas Süüria keemiarünnakus sariini (1) Arvamus Vallo Tillmann: suhkrujoogimaksu tulud peavad minema laste tervise parandamiseks (2) Aimar Ventsel: näidake mulle Eesti eliiti! (8) Toomas Luhats: Tuisu tänava nõgesed ehk Kadunud 50 miljonit krooni (2) Huko Aaspõllu: Rail Balticuga vassida ei tohiks (11) Juhtkiri: kvaliteedimärk kogu ühiskonnale, tervele Eestile (1) Postimees 1936. aastal: 116 aastane naine Petserimaal? Vanandas end eksikombel 20 aastat Kultuur Janar Ala arvustab Jüri Okase retrospektiivi Kultuuri lühiuudised 1 Mehed, kes jõllitavad ekraane ehk videomängudele pühendatud elud Pimedatele pakutakse tantsupeoelamust Sport Rikberg pingile ja Tartut saadab edu? Kalevi spordihall avatakse 5. mail Puparti ja Juhkami loobumine tekitas uue olukorra Miks on tänavune WRC hooaeg põnevam kui varem? Aerutajad üritavad keelebarjäärist üle ronida Tartu Londoni märulipolitseinik kogub raha Tartu Masingu kooli toetuseks Jäisel kevadel saab õuelilli enneolematult odavalt Jaanus Liivak: korvpallis peab olema võitlust, mida vaadata Külakiik igasse linnaossa, avalik saun Emajõe kaldale ja koerad, koerad ... (1) Tartu noored õpetavad peagi Palestiinas rulasõitu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aimar Ventsel: näidake mulle Eesti eliiti!

2 min lugemist
Aimar Ventsel FOTO: Alar Truu / Õhtuleht

Eesti eliidi peamine tunnus on see, et nad on alati kõiges süüdi, kirjutab etnoloog Aimar Ventsel.

Jaanuarikuus lendasin liinil Jakutsk-Moskva. Enne väljalendu vaatasin näoraamatusse ja seal toimus Tiit Pruuli seinal sõnavõtmine Jaan Kaplinski monarhistliku kirjatüki teemal. Enamik diskuteerijaid sidus Kaplinski kirjutist vana ja juba äraleierdatud teemaga «Eliidid on oma usalduse kaotanud!».

Lennukis napsasin lugemiseks ajalehe Vedomosti ja sealgi oli sees pikem kirjatükk sellest, kuidas Vene eliit on usalduse kaotanud. Järgmine ajaleht oli Kommersant, kus pea veerand lehe mahust oli pühendatud Donald Trumpile ja sellele, kuidas ta Ameerika eliidile ära tegi. Mõtlesin, et teen natukene tööd ja lugesin läbi ühe oma doktorandi uurimistöö, mis rääkis naistest Egiptuse eliidis.

Kõige segasem on mulle siinkohal, kuidas defineerida Eesti eliiti. Vene eliit on võimu ümber koondunud ja sellest kasu saavad ringkonnad (ehk siis «Putini kleptokraatia», kui tsiteerida ühe teemakohase monograafia pealkirja). Ühendriikide eliit on nn establishment ehk siis rikaste perekondade grupp, kes mängib juhtivat rolli ka poliitikas (õigemini poliitikute tootmisel). Briti eliit on nn upper class ehk siis kõrgaadel ja upper middle class ehk sarnaselt USAga rikaste ja poliitiliselt mõjusate ringkonnad.

«Eesti eliit» on aga antiväljend. Kui jõukad ettevõtjad, edukad (ja mitte vaesed) estraadimuusikud või ka kõrgepalgalised euroametnikud sõimavad eliiti, siis ma ausalt ei saa aru, kellest jutt. Näputäiest parteijuhtidest? Kas majanduseliit ei ole eliit? Eesti Vabariigil pole küll miljardäre ette näidata, ent minu arusaamist mööda annaks multimiljonärist ettevõtja majanduseliidi liikme mõõdu ikka välja küll.

Nende mõju teiste inimeste elule ja teinekord ka riigi poliitikale on täiesti olemas. Kultuurieliidi tippisikud on avaliku elu persoonid, teatud mõttes suisa arvamusekujundajad. No ja siis need ametnikud. Nemad ju peaks tegelikult olema teisel pool veelahet?

Vaadates Eesti poliitilist eliiti, saame laialivalguva rühma inimesi, kes on parajasti tüüri juures. Eile oli Reformierakond eliit ja Keskerakond mitte, täna vastupidi. Eesti eliit on selles mõttes antieliit, et ta on defineeritud läbi mitteolemise. Kõik kritiseerijad ja sõimajad ei ole osa sellest, sõimatavad muidugi jälle on. Vahet pole, on siis tegemist ajakirjaniku, poliitiku või funktsionääriga.

Sest Eesti eliidi peamine tunnus on see, et nad on alati kõiges süüdi. Punkt!

Seotud lood
26.04.2017 28.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto