L, 1.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti kerkis pressivabaduselt kahe koha võrra

BNS
Eesti kerkis pressivabaduselt kahe koha võrra
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES

Eesti tõusis maailma 180 riigi hulgas ajakirjandusvabaduselt kahe koha võrra, 12. riigiks, asudes kõige suurema pressivabadusega maade hulgas, selgus organisatsiooni Piirideta Reporterid (Reporters sans frontières, RSF) eile avaldatud meediavabaduse iga-aastasest indeksist.

«Eesti on olnud pressivabaduse kümne parima riigi hulgas juba aastaid. Eesti puuduseks on võimalus esitada väga lihtsalt laimusüüdistusi ja ajakirjanikke pole sellest säästetud,» märkis RSF oma ülevaates. «2010. aastal tehtud seadusemuudatused teevad kohtutele võimalikuks ajakirjanike vangimõistmise, kui nood ei nõustu avaldama oma allikaid lugude kohta, mis kirjeldavad tõsiseid kuritegusid,» lisas organisatsioon.

Kõige vabama ajakirjandusega riik on indeksi alusel Norra, kukutades kuus aastat esikohal olnud naaberriigi Soome, mis oli kolmas. Viimasele mõjus RSFi silmis kehvasti vahejuhtum, milles peaministrit nähti sekkumas rahvusringhäälingu töösse. Esiviisikus olid ka Rootsi teisel, Taani neljandal ja Holland viiendal kohal. Skaala teises otsas on Põhja-Korea, mis langes 2017. aastal viimasele kohale. Viimases viisikus olid ka Eritrea, Hiina, Süüria ja Türkmenistan.

Eesti oli pingereas oma 12. kohaga tõusnud eelmise aastaga võrreldes kahe koha võrra. Läti on 28. ja Leedu 36. kohal.

Maailma kohta tervikuna leiab RSF, et ajakirjandusvabadus on uue tõejärgse ajastu libauudiste valguses ennenägematus ohus. Olukord on jõudnud murdepunkti, teatas organisatsioon. Ajakirjandusvabadust õõnestavad ka jõuvõtteid kasutavad liidrid ning järelevalve tugevdamine üle maailma.

Ameerika Ühendriigid ja Suurbritannia langesid pingereas kahe koha võrra, vastavalt 43. ja 40. kohale. Ajakirjandusvabadus on ohus või väga raskes olukorras 72 riigis, kaasa arvatud Venemaal, Indias ja Hiinas.

Kõige vabam on ajakirjandus 16 riigis, mille hulka kuuluvad Põhjamaad, mitu Kesk-Euroopa riiki, nagu Saksamaa, Austria ja Šveits, aga ka Island, Iirimaa ja Uus-Meremaa.

Märksõnad
Tagasi üles