Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
27.04.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Põllud ägavad linnuparvede all Eesti kerkis pressivabaduselt kahe koha võrra Eesti lühiuudised Paides ründasid suured poisid kaikaga esimese klassi last Naine lasi elukaaslase vaeseomaks peksta (10) Majandus Pangandussektori kasumlikkus püsis avakvartalis Majanduse lühiuudised Tuuleettevõtjad ajavad taga salastatud dokumenti Terve mõistuse võidukäik – Vääna külakogukond on pääsemas PRIA hirmsuurest tagasinõudest Töötajad ajavad Alitalia pankrotti Välismaa Jaapanlased töötavad end surnuks Brasiilia pärismaalased võitlevad politseiga PERSOON. Utoopiasaadik või isehakanud šarlatan? Prantsuse luureraport: Assad kasutas Süüria keemiarünnakus sariini (1) Arvamus Vallo Tillmann: suhkrujoogimaksu tulud peavad minema laste tervise parandamiseks (2) Aimar Ventsel: näidake mulle Eesti eliiti! (8) Toomas Luhats: Tuisu tänava nõgesed ehk Kadunud 50 miljonit krooni (2) Huko Aaspõllu: Rail Balticuga vassida ei tohiks (11) Juhtkiri: kvaliteedimärk kogu ühiskonnale, tervele Eestile (1) Postimees 1936. aastal: 116 aastane naine Petserimaal? Vanandas end eksikombel 20 aastat Kultuur Janar Ala arvustab Jüri Okase retrospektiivi Kultuuri lühiuudised 1 Mehed, kes jõllitavad ekraane ehk videomängudele pühendatud elud Pimedatele pakutakse tantsupeoelamust Sport Rikberg pingile ja Tartut saadab edu? Kalevi spordihall avatakse 5. mail Puparti ja Juhkami loobumine tekitas uue olukorra Miks on tänavune WRC hooaeg põnevam kui varem? Aerutajad üritavad keelebarjäärist üle ronida Tartu Londoni märulipolitseinik kogub raha Tartu Masingu kooli toetuseks Jäisel kevadel saab õuelilli enneolematult odavalt Jaanus Liivak: korvpallis peab olema võitlust, mida vaadata Külakiik igasse linnaossa, avalik saun Emajõe kaldale ja koerad, koerad ... (1) Tartu noored õpetavad peagi Palestiinas rulasõitu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kvaliteedimärk kogu ühiskonnale, tervele Eestile

2 min lugemist
Kui paberväljaannetele kehtib praegu 9 protsendiline käibemaks, siis online ajakirjandusel on see endiselt 20 protsenti. See peab muutuma, leiab Eesti Ajalehtede Liit. FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Asjaolu, et Eesti tõusis organisatsiooni Piirideta Reporterid maailma pressivabaduse edetabelis kahe koha võrra, ei anna iseenesest põhjust rõõmust lakke hüpata. Küll aga tasub mõelda, milline maailma võrdluses haruldane väärtus nii meie sõna- kui ka ajakirjandusvabadus on. Ja meenutada kõigile Eesti inimestele, et vabadusi on kerge ära anda, aga raske tagasi võita.

On kindlasti vale käsitleda ajakirjandusvabadust pelgalt ajakirjanike tsunfti era- või suurte meediamajade äriasjana. Põhimõtteline võimalus kõnelda kõigist küsimustest avalikult on kodanike kindlustuspoliis. Eriti oluline on see poliitilise ja majandusliku võimu tegevuse jälgimisel. Kui ajakirjandusvabadus on tagatud, siis on see ennekõike kvaliteedimärk kogu ühiskonnale ja riigile – ajakirjandusvabadus käib käsikäes demokraatia ja õigusriigiga.

Kitsamalt ajakirjandusvabaduse juurde käib ka ajakirjanduse eneseregulatsioon, ehk eetiliste valikute lahendamine ilma kohtuvõimu sekkumiseta. On ju selge, et lisaks sõnavabadusele on ühiskonna toimimiseks vaja järgida veel paljusid väärtusi – näiteks on inimestel õigus eraelu puutumatusele, erilise kaitse all on lapsed, inimesi ei tohi laimata jne. Teisalt tähendaks väga rangete piiride tõmbamine mistahes võimuharu poolt ka ohtu sõnavabadusele.

Eestis on toiminud ja tegutseb praegugi Eesti Ajalehtede Liidu loodud kümneliikmeline pressinõukogu, mis lahendabki selliseid vaidlusi, kus mõne loo tegelaseks sattunu tunneb, et ajakirjanikud on käsitlenud teda ebaõiglaselt. Meediamajad on end vabatahtlikult selle nõukogu statuudi ja eetikakoodeksi alla painutanud.

Sellisest eneseregulatsioonist loobumine tähendaks paratamatult seda, et ennast puudutatuna tundvatel inimestel jääbki üle vaid kohtusse pöörduda. Kui miskipärast peaks nii juhtuma, on suure tõenäosusega kindlustatud ka üldine usalduse vähenemine ning erinevad ohud sõnavabadusele, rääkimata langusest edetabelites.

Vabadus on võimalus. Selle hoidmine ja kasutamine nõuab aga igapäevast tööd. Täname teid kõiki, kes te toetate vaba Eesti ajakirjandust lehetellijate, lugejate ja kaasautoritena.

1

Eesti on pikki aastaid olnud nii Piirideta Reporterite kui Freedom House’i pressivabaduse «edetabelite» tipus. See riikide nimekiri, kuhu kuulume, on maailmas väga eriline. Kahetsusväärselt eriline, sest mõlema organisatsiooni raportid räägivad juba palju aastaid järjest vabaduste vähenemisest maailmas. Freedom House’i hinnangul elab vaid 13 protsenti kõigist maailma inimestest sellistes riikides, kus ajakirjandusvabadus on tagatud. 41 protsenti inimestest elab osaliselt vabades ja 46 protsenti mittevabades riikides.

Vabadus on võimalus. Selle hoidmine ja kasutamine nõuab aga igapäevast tööd. Seepärast tunnustame ja täname neid inimesi, kes tunnevad huvi ühiskonnaelu vastu ja toetavad vaba Eesti vaba ajakirjandust lehetellijate, lugejate ja kaasautoritena.

Seotud lood
26.04.2017 28.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto