Sisukord
Arvamus
Postimees
29.04.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Konnad suunduvad kudevetele Horoskoop Tagakülg Mainekatastroof (1) Enesekindlalt kõrgustesse Tarankovi tapja leidmisele viis uus töökorraldus Uue vangla sarikapidu Majandus Tuulepargi skandaal raputab valitsuse erastamiskava (4) Välismaa Trumpi sada seiklusrikast päeva (5) Kohalik vaade: Makedooniat raputab poliitiline maavärin (1) Politseihaarangud tööpaikadele Arvamus Juhtkiri: Trumpi sada (9) Kergendusohe Galliast (6) Aarne Saluveeri kaks nägu (1) Edasi 1972. aastal: kohtumõistmine Angela Davise üle jätkub Rein Veidemann: haridus kui (eesti) kultuuri funktsioon (1) EKI keelekool: keel kui moeasi (3) Kultuur Kriitiku hinnang: reketi «Super ei» on super okei (1) Johannes Pääsuke oli Eesti esimene juutuuber (1) Kas kreeklastelt on midagi õppida? Eesti kultuuri täheatlas: eestlasele eestipärane nimi Seisev seisundiplaat Aja auk. Inimese ja masina erootiline suhe Aarne Saluveeri kaks nägu (1) Sinustki võib saada koletis Sport Spordi lühiuudised Tänak kiirustas targalt, konkurendid lõhkusid autosid Kontaveit oli hea, aga Šarapova veel parem Kas Klitško suudab panna poksimaailmale viimase valusa põntsu? AK Kriitiku hinnang: reketi «Super ei» on super okei (1) Skandinaavia lastetoa sünge saladus Kas kreeklastelt on midagi õppida? Vene ajaloolane Repsi väljaöeldust: ei saa väita, et stalinlikul terroril puudus loogika (13) Valgus tuleb silmadest. Taasavastamas Suumani luulet (1) Vikerkaar loeb. Kuidas mõista iseennast? (2) Johannes Pääsuke oli Eesti esimene juutuuber (1) Tähepiletiga ameeriklane Seisev seisundiplaat Eesti kultuuri täheatlas: eestlasele eestipärane nimi Aja auk. Inimese ja masina erootiline suhe Rein Veidemann: haridus kui (eesti) kultuuri funktsioon (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: McDonald’s kinnitas Eestis kanda (1) Kas heaolu teeb õnnelikuks? Soome-Eesti suhteraamat ei ole kollane ega mustvalge Arter Käsitööpaadiga Võhandu maratonil Kuhu minna Horoskoop Sinustki võib saada koletis Eksootiline näpuharjutus aias: vaata, mida põnevat saab kasvatada Eesti suves Lihasööjate kaitseks: kui sööd ainult porgandit, siis sured varsti ära (9) Linnapuhkus: paar päeva Helsingis Kaitseväe üldfüüsiline test: 261 punkti 300st. Ma sobin NATO-le! (1) Suur intervjuu! Iluvõimleja Janika Mölder: kui inimene on töökas, saab ta kõike Justin Petrone lahutusest: leina viimane osa (6) Spargel on köögi kevadekuulutaja Drag-queen: ma pole ju naine Sõiduproov: Volvo V90 Cross Country. Rootsi kunn (1) Kõige seksikam värv? Fuksia! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vene ajaloolane Repsi väljaöeldust: ei saa väita, et stalinlikul terroril puudus loogika

6 min lugemist
Nikita Petrov FOTO: Rodrigo Fernandez

Üks Venemaa juhtivaid Stalini repressioonide ja eriteenistuste eksperte, ajaloolane Nikita Petrov räägib intervjuus Taavi Minnikule terrorist, selle ohvritest ning täideviijatest ja sellest, miks pole Sputnikule antud intervjuus stalinlikku terrorit mahendanud Eesti haridusministril Mailis Repsil õigus.

Tellijale Tellijale

Venemaa poliitikas on terrorit instrumendina tarvitatud 19. sajandist. Toona oli see suunatud tsaarirežiimi odioossemate esindajate vastu ja erinevate sotsialistlike sektide esindajad kasutasid seda protestiks. Kuid hoopis teise tähenduse ja ulatuse sai terror seoses enamlaste riigipöördega 1917. aastal. Nad muutsid terrori sisepoliitika peamiseks instrumendiks, millega pärast võimuletulekut hävitati terveid ühiskonnakihte: talurahvast, vaimulikkonda, tsaariohvitsere ning intelligentsi. Jossif Stalinile oli terror aga valitsemisviis, mis polnud mitte ainult vundament, millele tema režiim oli rajatud, vaid ka selle nägu.

-Tänavu räägitakse Venemaal palju 1917. aastast ning Vene revolutsioonidest. Kuid ei räägita 1937. aastast, mis stalinlike puhastuste intensiivistumisega on omandanud märgilise tähenduse. Kui palju Venemaal inimesed üldse teavad ja mäletavad stalinlikke repressioone?

28.04.2017 01.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto