Sisukord
Arvamus
Postimees
28.04.2017
Eesti Karupojad ronisid maja kõrvale puu otsa lustima Mälumäng EKA krundile plaanitakse 30-korruselist hoonet (2) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Ametnik: seaduse rikkumine ei tähenda kohe vallandamist (1) Tagakülg Allik leidis, et juht peabki haiglat meelelahutusüritustel esindama Piirivalvurite uppumiseni viis asjaolude kokkulangemine Eesti lühiuudised Põhja-Tallinna linnaosavalitsus ei koli Arsenali Ministeerium andis Saluveerile viimase õlekõrre (2) Majandus Sester majandusekspertide hävitavast hinnangust ei hooli (7) Eesti majanduse lühiuudised Trump lubab suurt maksude alandamist Lapsi saab sel suvel lihtsamalt tööle palgata NAFTA jääb püsima (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 28.04. Venemaa rekameeste streik muutub poliitiliseks Hispaania välisminister tankivates Vene laevades probleemi ei näe Suur interaktiivne graafik: Cassini alustas oma finaalsööste läbi Saturni rõngaste Arvamus Raul Eamets: praegu ei ole õige aeg riigieelarvet miinusesse ajada (46) Taavi Minnik: ei tule Frumpi ega Frexitit (10) Henrik Roonemaa: viie aasta pärast loome tõeministeeriumi (4) Juhtkiri: lugu magusast krundist Anne Sulling: Eesti innovatsioonipoliitika vajab restart'i (26) Postimees 1899. aastal: head lauakombed panevad maja särama! Kultuur reket: kui vihma sajab, saan märjaks nagu teisedki Päär Pärenson: Viljandi tantsukool pakkus mulle laia ampluaad Jüri Nael: Üheski teises koolis pole ma kogenud sellist vaimsust ja kokkukuuluvuse tunnet Viljandis koolitatakse tantsuõpetajaid nagu koreograafe Sport Kotsar jääb koondisest eemale Spordi lühiuudised Järv tõstis Tartu võidule Kontaveidi uue taseme tagamaad: parem füüsis, eneseusk ja treeneri naljad Kas kogemus maksab? Tituleeritud kolmik ja uustulnuk Rannula hakkavad medaleid jagama Tallinn EKA krundile plaanitakse 30-korruselist hoonet (2) Põhja-Tallinna linnaosavalitsus ei koli Arsenali Tartu Tartu ülikool asendab maalikunsti süvaõppe huviharidusega Fotod: Lõunakeskus kasvas pea kolmandiku suuremaks Oma poe avav juustutalu võtab möödasõitjatelt pinge maha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Henrik Roonemaa: viie aasta pärast loome tõeministeeriumi

2 min lugemist
Henrik Roonemaa FOTO: Peeter Langovits

Minult on viimasel ajal mitmel esinemisel küsitud, millisena ma näen sotsiaalvõrgustike tulevikku ehk milline on Facebook viie aasta pärast. Mul on sellele alati kaks vastust: milline ma tahan, et ta oleks, ja milline ma kardan, et ta on.

Eelmisel nädalal oli USAs Räniorus Facebooki iga-aastane F8 konverents ehk üritus, kus nad avalikkusele näitavad, milliste uute toodetega plaanivad lähemal ajal välja tulla. Selle aasta põhirõhk oli virtuaal- ja liitreaalsusel: Facebook liigub suure hooga sinnapoole, et tulevikus me mitte ei «käiks» sotsiaalvõrgustikes, vaid «oleksime» seal kogu aeg.

Praegu on see tehnoloogia veel väga varajases staadiumis, aga põhimõtteliselt peaks tulevik välja nägema selline, et me kanname prille (või, kes teab, on see tehnika meie organismis sees), mis kuvavad kogu aeg meie silmade ette peale reaalse maailmale andmekihti virtuaalsest ehk näiteks Facebookist.

Meile vastu jalutavad inimesed saavad oma pea kohale hõljuma oma Facebooki-profiili lühiinfo koos viimase postitusega. Kui nad tahavad, saavad oma välimust ise muuta: lisada endale kitsehabeme, veidrad prillid või popist juuksurisalongist 5 euro eest ostetud virtuaalse soengu. Need inimesed, keda me ei taha näha, saame ära blokkida ehk isegi tänaval näeme neist ainult musta siluetti. Iga ese, mida me pärismaailmas läbi nende prillide vaatame, saab juurde hinnasildi ja «OSTA»-nupu. Istud oma isesõitvas autos ummikus ja muudkui vaatad seda kõigeküllust.

Asi pole ainult Facebookis, vaid sellesama visiooni poole liigub praegu kogu internetitööstus. Iga sein võib olla ekraan, iga ese võib olla interaktiivne ning iga inimene, olukord või asi, mida me näeme, võib olla päris või mitte päris. Alles paar päeva tagasi kirjutasime Geeniuses ühest Kanada idufirmast, mille algoritmid oskavad pärast umbes minutipikkuse kellegi kõnega salvestatud heliklipi kuulamist seda häält päris usutavalt järele teha. Televisioonimessidel näidatakse juba praegu «dünaamilist tootepaigutust» ehk reklaamitehnoloogiat, kus näiteks mõnes seriaalis või filmis «juhuslikult» laua peal olev toode ehk tegelikult reklaam võib olla virtuaalne ehk vastavalt reklaamitellimusele isegi eri vaatajate jaoks erinev olla. Mina näen, et abielusaate Helen räägib iPhone’iga, sina näed, et Samsungiga.

Praegu on aktuaalne otsida seda ühte ja objektiivset tõde. Õnneks on meil tihti olemas võimalus taandada see «oma silm on kuningas»-lähenemisele, aga meile terendab tulevik, kus see enam nii pole. Mis on siis tõde ja kes seda kehtestab, kui Ivan köögis Sergeiga viina võttes tõepoolest näebki kuradit, sest Sergei on endale Facebookis naljaviluks sellise maski ette pannud?

Need on suured küsimused, millel õnneks on kombeks vähemalt mingis ulatuses end ise lahendada. Me praegu ei teagi veel, kas klientuur sellise tuleviku jaoks on üldse olemas ehk kas inimesed tahavad oma endisi sõpru tänaval siluetiks blokkida ja kas nad on nõus maailma ainult läbi selliste prillide vaatama. Aga arvestades, et meil on juba täna sotsiaalvõrgustikes probleeme sellega, mis on päris ja mis pole päris ning kes levitab millist infot ja mis eesmärgiga, võib küll päris kindel olla, et kui meie tõene maailm lähitulevikus järjest enam mittetõesega segunema hakkab, tekib meil palju tõsisemaid probleeme kui need mõned praegused võltsuudised.

Tõeministeerium on praegu küll naljatermin, aga natukenegi düstoopilist tulevikku ette kujutades pole sugugi võimatu, et meil läheb päriselt sellist asutust juba mõne aasta pärast vaja.

Mis on siis tõde ja kes seda kehtestab, kui Ivan köögis Sergeiga viina võttes tõepoolest näebki kuradit, sest Sergei on endale Facebookis naljaviluks sellise maski ette pannud?
Seotud lood
27.04.2017 29.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto