Sisukord
Kultuur
Tänane leht
29.04.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Konnad suunduvad kudevetele Horoskoop Tagakülg Mainekatastroof (1) Enesekindlalt kõrgustesse Tarankovi tapja leidmisele viis uus töökorraldus Uue vangla sarikapidu Majandus Tuulepargi skandaal raputab valitsuse erastamiskava (4) Välismaa Trumpi sada seiklusrikast päeva (5) Kohalik vaade: Makedooniat raputab poliitiline maavärin (1) Politseihaarangud tööpaikadele Arvamus Juhtkiri: Trumpi sada (9) Kergendusohe Galliast (6) Aarne Saluveeri kaks nägu (1) Edasi 1972. aastal: kohtumõistmine Angela Davise üle jätkub Rein Veidemann: haridus kui (eesti) kultuuri funktsioon (1) EKI keelekool: keel kui moeasi (3) Kultuur Kriitiku hinnang: reketi «Super ei» on super okei (1) Johannes Pääsuke oli Eesti esimene juutuuber (1) Kas kreeklastelt on midagi õppida? Eesti kultuuri täheatlas: eestlasele eestipärane nimi Seisev seisundiplaat Aja auk. Inimese ja masina erootiline suhe Aarne Saluveeri kaks nägu (1) Sinustki võib saada koletis Sport Spordi lühiuudised Tänak kiirustas targalt, konkurendid lõhkusid autosid Kontaveit oli hea, aga Šarapova veel parem Kas Klitško suudab panna poksimaailmale viimase valusa põntsu? AK Kriitiku hinnang: reketi «Super ei» on super okei (1) Skandinaavia lastetoa sünge saladus Kas kreeklastelt on midagi õppida? Vene ajaloolane Repsi väljaöeldust: ei saa väita, et stalinlikul terroril puudus loogika (13) Valgus tuleb silmadest. Taasavastamas Suumani luulet (1) Vikerkaar loeb. Kuidas mõista iseennast? (2) Johannes Pääsuke oli Eesti esimene juutuuber (1) Tähepiletiga ameeriklane Seisev seisundiplaat Eesti kultuuri täheatlas: eestlasele eestipärane nimi Aja auk. Inimese ja masina erootiline suhe Rein Veidemann: haridus kui (eesti) kultuuri funktsioon (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: McDonald’s kinnitas Eestis kanda (1) Kas heaolu teeb õnnelikuks? Soome-Eesti suhteraamat ei ole kollane ega mustvalge Arter Käsitööpaadiga Võhandu maratonil Kuhu minna Horoskoop Sinustki võib saada koletis Eksootiline näpuharjutus aias: vaata, mida põnevat saab kasvatada Eesti suves Lihasööjate kaitseks: kui sööd ainult porgandit, siis sured varsti ära (9) Linnapuhkus: paar päeva Helsingis Kaitseväe üldfüüsiline test: 261 punkti 300st. Ma sobin NATO-le! (1) Suur intervjuu! Iluvõimleja Janika Mölder: kui inimene on töökas, saab ta kõike Justin Petrone lahutusest: leina viimane osa (6) Spargel on köögi kevadekuulutaja Drag-queen: ma pole ju naine Sõiduproov: Volvo V90 Cross Country. Rootsi kunn (1) Kõige seksikam värv? Fuksia! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kriitiku hinnang: reketi «Super ei» on super okei

2 min lugemist
Räppar reket FOTO: Promopilt

reket

Super ei

enda välja antud

Hinne: 4

Eesti räpi probleem üldiselt on see, et ta on Eesti räpp. Hiphop sündis ja sai täiskasvanuks Ameerika getodes ja kuna tegemist on väga tekstipõhise muusikavormiga, siis loomupärane on, et seda tehakse just ebonicsʼit kasutades. Loomulikult on tehtud head räppi ka teistes keeltes, aga kuna keelte kulg, tonaalsus ja rõhud on erinevad, siis see tavaliselt häirib ka naturaalset flowʼd.

Reket oskab räppida küll ja teeb seda isegi suurem osa aega päris loomulikult. Päris puhtana «hakkimisest» ta siiski ei pääse ja enamasti tundub, et probleem sünnib sellest, et mõte on algselt sündinud ingliskeelsena ja siis sunnitud eestikeelseks. Seda ei juhtu siiski nii palju, et väga segaks, ja enamik lugudest on hästi jälgitav, osavalt seatud lüürikaga ja sobib oma taustaga hästi.

Reket eristub eesti traditsioonilisest räpist oma meloodilisema stiiliga ja sellega, et natuke rahulikumalt lubab r&b-kõladel domineerida ega sunni kõiki taustu olema Eesti raadiopopi kõlaga. Päriselt ta siiski sellest patust ei pääse, kuigi ka selline valik võib tunduda arusaadav, sest kuidagi peavad need lood ikkagi raadiossegi jõudma. Reketi suurim tugevus on, et ta suudab vältida mõttetut agressiivset poosi, ei ropenda, kui pole vaja, ja ei ürita ennast provokatiivselt puhevile ajada.

Ma ei läheks päris niikaugele, et kirjeldaks tema kuvandit kui romantilist või sensuaalset, aga kui mõnelt oma sõbralt küsisin, mis nad reketist arvavad, siis lõpuks jäi kõlama (võib-olla õige pisut sarkastilisena) öeldud «gentle gigant» (hell hiiglane), mis aitab teda päris hästi kokku võtta.

See album on hea jätk tema eelnevale loomingule. Kõlab küpsemalt ja rahulikumalt, aga olles siiski tugevalt autoripärane. Siin on lugusid, mida rahvas kindlasti kontsertidel kaasa räpib ja mis saavadki plaanipäraselt palju raadioaega, aga ka ilusaid vaikseid mõtisklusi, millega teismelised saavad kaasa nutta.

Kuigi album on ainult seitse lugu ja 20 minutit pikk, ei oleks sellise tihedusega lugude puhul  pikem album ilmselt ka hea mõte, sest tähelepanu hajuks. Praegusel kujul teeb reketi muusika kõrvale piisavalt pehme pai, et oleks tore ja mitte väga creepy.

Kuula albumit siit!

* Arvustus ilmus 29 aprilli AKs pealkirja all «Nädala album. Super okei».

Seotud lood
28.04.2017 01.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto