Sisukord
Kultuur
Tänane leht
29.04.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Konnad suunduvad kudevetele Horoskoop Tagakülg Mainekatastroof (1) Enesekindlalt kõrgustesse Tarankovi tapja leidmisele viis uus töökorraldus Uue vangla sarikapidu Majandus Tuulepargi skandaal raputab valitsuse erastamiskava (4) Välismaa Trumpi sada seiklusrikast päeva (5) Kohalik vaade: Makedooniat raputab poliitiline maavärin (1) Politseihaarangud tööpaikadele Arvamus Juhtkiri: Trumpi sada (9) Kergendusohe Galliast (6) Aarne Saluveeri kaks nägu (1) Edasi 1972. aastal: kohtumõistmine Angela Davise üle jätkub Rein Veidemann: haridus kui (eesti) kultuuri funktsioon (1) EKI keelekool: keel kui moeasi (3) Kultuur Kriitiku hinnang: reketi «Super ei» on super okei (1) Johannes Pääsuke oli Eesti esimene juutuuber (1) Kas kreeklastelt on midagi õppida? Eesti kultuuri täheatlas: eestlasele eestipärane nimi Seisev seisundiplaat Aja auk. Inimese ja masina erootiline suhe Aarne Saluveeri kaks nägu (1) Sinustki võib saada koletis Sport Spordi lühiuudised Tänak kiirustas targalt, konkurendid lõhkusid autosid Kontaveit oli hea, aga Šarapova veel parem Kas Klitško suudab panna poksimaailmale viimase valusa põntsu? AK Kriitiku hinnang: reketi «Super ei» on super okei (1) Skandinaavia lastetoa sünge saladus Kas kreeklastelt on midagi õppida? Vene ajaloolane Repsi väljaöeldust: ei saa väita, et stalinlikul terroril puudus loogika (13) Valgus tuleb silmadest. Taasavastamas Suumani luulet (1) Vikerkaar loeb. Kuidas mõista iseennast? (2) Johannes Pääsuke oli Eesti esimene juutuuber (1) Tähepiletiga ameeriklane Seisev seisundiplaat Eesti kultuuri täheatlas: eestlasele eestipärane nimi Aja auk. Inimese ja masina erootiline suhe Rein Veidemann: haridus kui (eesti) kultuuri funktsioon (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: McDonald’s kinnitas Eestis kanda (1) Kas heaolu teeb õnnelikuks? Soome-Eesti suhteraamat ei ole kollane ega mustvalge Arter Käsitööpaadiga Võhandu maratonil Kuhu minna Horoskoop Sinustki võib saada koletis Eksootiline näpuharjutus aias: vaata, mida põnevat saab kasvatada Eesti suves Lihasööjate kaitseks: kui sööd ainult porgandit, siis sured varsti ära (9) Linnapuhkus: paar päeva Helsingis Kaitseväe üldfüüsiline test: 261 punkti 300st. Ma sobin NATO-le! (1) Suur intervjuu! Iluvõimleja Janika Mölder: kui inimene on töökas, saab ta kõike Justin Petrone lahutusest: leina viimane osa (6) Spargel on köögi kevadekuulutaja Drag-queen: ma pole ju naine Sõiduproov: Volvo V90 Cross Country. Rootsi kunn (1) Kõige seksikam värv? Fuksia! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Seisev seisundiplaat

2 min lugemist
Erki Pärnoja FOTO: Kuvatõmmis

Erki Pärnoja

Efterglow

Erik Lindström Music

Hinne:2

Helilooja, kitarrist ja multiinstrumentalist Erki Pärnoja oli laiemale avalikkusele tuntud kui Ewert and The Two Dragonsi kitarrist. Tema kui sooloartisti debüüt «Himmelbjerget» ilmus 2015. aasta lõpus, tehniliselt oli tegemist küll mitte täismõõdus albumi, vaid kuue looga EPga.

«Efterglow» kestab 40 minutit ja sisaldab kaheksa lugu, ses mõttes on nüüd siis tegemist täies mahus albumiga. Võrdlusest ei pääse: «Himmelbjerget» oli debüüdiks piisavalt nutikas, omanäoline ja üsna tugev avaldus, «Efterglow» ületab seda ainult mahult, kuid muidu jääb debüüdile igas mõttes alla. Heast pillikäsitsusest, oskuslikust arranžeeringust ning professionaalsest ümberkäimisest efektiplokkidega jääb väheks.

Ma ei saa aru, mida selle plaadiga öelda tahetakse ja kellele tahetakse. Üldse ei välista, et viga on minus. «Efterglowʼ» rõhk on justkui emotsioonidel ja romantikal, aga need ei kipu kuidagi kõnetama. Seisundimuusika on žanr omaette, kuid eks neid seisundeid ole ka igasuguseid. Alati ei pruugi artisti personaalne nirvaanalähedane olek publikule kohale jõuda, ning kas peabki.

Steriilne «Efterglow» jääb tonaalsuselt kusagile autorifolgi ja newage’iliku taustamuusika vahelisse halli tsooni. Kui tegemist oleks luulekoguga, siis ihkaks see väga kindla käega konkreetset toimetajat. Praegu puudub albumil nii proloog, kulminatsioon kui ka finaal. Mingeid tajumuutusi ega kujutluspilte see esile ei kutsu.

«Efterglow» on ühtlane plaat, aga ühtlaselt mittemidagiütlev. Puuduvad haaravad meloodiad, millel end kaasa lasta kanda. Kuulda pole tumedamaid ja põnevamaid soppe, kust vaataks vastu midagi ootamatut. Tegelikult ei juhtu üldse midagi. Ühtlane, aga mitte tuline ega isegi mitte soe, vaid jahedapoolselt leige. Võib ju uurida instrumentaallugude pealkirju, kuid need ei aita plaadi mõistmisel kuidagi edasi. Nimiloole tehtud video või pigem lühifilm koos Pärnoja vanaema isiklikul elu põhineva seletava narratiiviga aitab nagu kaasa, aga tervikut arvestades on see erand.

Kui «Efterglow» olekski sajaprotsendiliselt lahendatud moekas visuaalalbumi vormis, siis oleks ka emotsioon ilmselt teine ning arusaadavam. Praegu jääb aga mulje, nagu vaataksid läbi akna kellegi elutuppa ning püüaksid mõistatada, mis seal toimub, miks toimub ja kas üldse on vaja sellest kõigest osa saada.

Seotud lood
28.04.2017 01.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto