Sisukord
Arvamus
Postimees
28.04.2017
Eesti Karupojad ronisid maja kõrvale puu otsa lustima Mälumäng EKA krundile plaanitakse 30-korruselist hoonet (2) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Ametnik: seaduse rikkumine ei tähenda kohe vallandamist (1) Tagakülg Allik leidis, et juht peabki haiglat meelelahutusüritustel esindama Piirivalvurite uppumiseni viis asjaolude kokkulangemine Eesti lühiuudised Põhja-Tallinna linnaosavalitsus ei koli Arsenali Ministeerium andis Saluveerile viimase õlekõrre (2) Majandus Sester majandusekspertide hävitavast hinnangust ei hooli (7) Eesti majanduse lühiuudised Trump lubab suurt maksude alandamist Lapsi saab sel suvel lihtsamalt tööle palgata NAFTA jääb püsima (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 28.04. Venemaa rekameeste streik muutub poliitiliseks Hispaania välisminister tankivates Vene laevades probleemi ei näe Suur interaktiivne graafik: Cassini alustas oma finaalsööste läbi Saturni rõngaste Arvamus Raul Eamets: praegu ei ole õige aeg riigieelarvet miinusesse ajada (46) Taavi Minnik: ei tule Frumpi ega Frexitit (10) Henrik Roonemaa: viie aasta pärast loome tõeministeeriumi (4) Juhtkiri: lugu magusast krundist Anne Sulling: Eesti innovatsioonipoliitika vajab restart'i (26) Postimees 1899. aastal: head lauakombed panevad maja särama! Kultuur reket: kui vihma sajab, saan märjaks nagu teisedki Päär Pärenson: Viljandi tantsukool pakkus mulle laia ampluaad Jüri Nael: Üheski teises koolis pole ma kogenud sellist vaimsust ja kokkukuuluvuse tunnet Viljandis koolitatakse tantsuõpetajaid nagu koreograafe Sport Kotsar jääb koondisest eemale Spordi lühiuudised Järv tõstis Tartu võidule Kontaveidi uue taseme tagamaad: parem füüsis, eneseusk ja treeneri naljad Kas kogemus maksab? Tituleeritud kolmik ja uustulnuk Rannula hakkavad medaleid jagama Tallinn EKA krundile plaanitakse 30-korruselist hoonet (2) Põhja-Tallinna linnaosavalitsus ei koli Arsenali Tartu Tartu ülikool asendab maalikunsti süvaõppe huviharidusega Fotod: Lõunakeskus kasvas pea kolmandiku suuremaks Oma poe avav juustutalu võtab möödasõitjatelt pinge maha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Raul Eamets: praegu ei ole õige aeg riigieelarvet miinusesse ajada

3 min lugemist
Tartu ülikooli professor Raul Eamets. FOTO: Margus Ansu

Tööhõive on üks kõigi aegade kõrgemaid ja majanduse kasvuväljavaated on niigi head. Selles olukorras majanduse elavdamine eelarve puudujäägi abil on sama riskantne kui leegitsevasse lõkkesse bensiini kallamine, kirjutab eelarvenõukogu esimees ja Tartu Ülikooli professor Raul Eamets.

Palju kära on tekitanud meedias valitsuse plaan lasta eelarve defitsiiti ning teha ulatuslikke maksude ümberkorraldusi. Äsja valitsuses heaks kiidetud riigi eelarvestrateegia aastaiks 2018–2021 põhineb rahandusministeeriumi kevadprognoosil, mis vaatab majanduse arengule ette, nagu pealkirigi ütleb, kuni aastani 2021. Käesoleva jutu eesmärk on pigem juhtida tähelepanu sellel, kuidas kasutatakse seda prognoosi  eelarvepoliitika kujundamisel.

Eelarvenõukogu leiab, et majandusprognoos kirjeldab piisava usaldusväärsusega põhiliste majandusnäitajate oodatavat arengut, on piisavalt ettevaatlik ja kokkuvõttes päris heas kooskõlas mitme teise prognoosija ettevaatega. Maailm meie ümber on suhteliselt ebastabiilne ja pigem natuke karta kui kahetseda, nagu ütleb ka eesti vanasõna. Mis on aga erinev ja mille üle on mõtet vaielda, on rahandusministeeriumi hinnang majandustsükli seisule.

Rahandusministeeriumi hinnangu järgi toimib Eesti majandus praegu tublisti allpool oma jõukohast taset (pikaajalist trendi) ning jõuab sellele tasemele alles 2020. aastal.  Prognoosijate slängis nimetatakse seda SKT negatiivse lõhe sulgumiseks. Üldise õpikutarkuse järgi võib eelarve puudujääk, mis tuleb suuremast kulutamisest  majandustsükli sellises seisus (negatiivne lõhe), olla mõistlik.

Joonis. FOTO: Silver Alt

Peamine erimeelsus eelarvenõukogu ja rahandusministeeriumi vahel seisneb küsimuses, kas me ikka oleme praegu olukorras, kus mingid ressursid ühiskonnas on alarakendatud. Kui vaadata praegusi tööturu näitajad, siis näeme endiselt kiiret palgakasvu, hõive määr on üks kõigi aegade kõrgemaid. Selle taustal mina küll ei julge väita, et meil on tööturul  üleliia vaba ressurssi. Pigem viitavad need majanduse suhteliselt heale seisule. Nii Rahvusvahelise Valuutafondi kui ka eelarvenõukogu hinnangul on käesoleva aasta SKT negatiivne lõhe märksa väiksem ja üle oma pikaajalisele trendijoone võime jõuda juba järgmisel aastal. Loomulikult sõltub kõik sellest, kuidas asju arvutatakse, aga teinekord on mõistlik lihtsalt ka lahtiste silmadega majanduses ringi vaadata. Ei ole ju tööotsijate järjekordi ettevõtete ukse taga?

Mullu suvel olid seda meelt, et meil läheb pigem hästi, ka rahandusministeeriumi eksperdid. Vahepeal on paranenud meie naabrite majanduslik olukord ja see tõepoolest parandab Eesti majanduskasvu väljavaateid vähemalt lähemas tulevikus. Probleem on aga selles, et ei ole toimunud mingit olulist kasvu investeeringutes või tootlikkuses laiemalt. Teisisõnu ei ole midagi sellist, mis õigustaks Eesti pikaajalise kasvuvõimekuse varasemast suuremaks hindamist (loe: trendijoone ülespoole nihkumist)

Kokkuvõttes tähendab see, et majanduse elavdamiseks kavandatavate meetmete mõju ei avaldu selleks kõige sobivamal hetkel. Kindlasti ei ole eelarvenõukogu majanduse elavdamise vastu investeeringute kaudu. Küsimus on ajastamises. Lõke põleb päris hea leegiga, ja valame veel bensiini juurde. Majanduse seisukohalt liiga kiire eelarvekulude kasv võib erasektoris raskendada tootlikkusega võrreldes niigi kiire palgakasvu ohjeldamist ning tootmise laiendamiseks vajaliku tööjõu leidmist. Kuigi kõrgemat palka on alati hea saada, ei taha ilmselt keegi, et ettevõtted pankrotti lähevad või töökohad Hiinasse viivad. Kui valida praegusest mõõdukama palgatõusu ja tööpuuduse vahel, siis ilmselt valitakse ikkagi esimene variant.

Eelarvenõukogu ja eelarvereeglite vaatenurgast on samuti oluline, et valitsussektori struktuurne puudujääk võib järgmisel aastal kujuneda kavandatust suuremaks ja seda mitte ainult majandustsükli seisu hindamisega seoses. Meil on ka mure tulu poolt vaadates.

Valitsussektori eelarvetasakaalu hoidmine soovitud tasemel sõltub mitmest maksumuudatusest, mis peavad teoorias tagama maksutulu kasvu. Kavandatavate maksumuudatuste suur arv ja rakendamise keerukus (sh vaidlused riigikohtus) võib tähendada seda, et halvimal juhul võib mitu maksu hoopis kehtestamata jääda. Samuti ei oska me praegu väga täpselt prognoosida, kuidas käituvad tarbijad, tootjad ja investorid uute maksude tingimustes. Kokkuvõttes võib see tähendada nii laekuva maksutulu suurenemist kui ka vähenemist.

Eestit on pikka aega toodud Euroopa Liidus teistele riikidele eeskujuks, kes oskab hästi oma eelarvet tasakaalus hoida. Praegu näeme mitut potentsiaalset riski, mis võivad seda hea lapse mentaliteeti kõigutama hakata. Kas see on hea või halb… no see on juba poliitiliste valikute küsimus.

Eelarvenõukogu ülesanne on hinnata Eesti eelarvepoliitikat, riigi makromajandus- ja rahandusprognoose ning jälgida eelarvereeglite täitmist Eesti ja Euroopa Liidu õiguse nõuete kohaselt.

Seotud lood
27.04.2017 29.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto