Sisukord
Arvamus
Postimees
28.04.2017
Eesti Karupojad ronisid maja kõrvale puu otsa lustima Mälumäng EKA krundile plaanitakse 30-korruselist hoonet (2) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Ametnik: seaduse rikkumine ei tähenda kohe vallandamist (1) Tagakülg Allik leidis, et juht peabki haiglat meelelahutusüritustel esindama Piirivalvurite uppumiseni viis asjaolude kokkulangemine Eesti lühiuudised Põhja-Tallinna linnaosavalitsus ei koli Arsenali Ministeerium andis Saluveerile viimase õlekõrre (2) Majandus Sester majandusekspertide hävitavast hinnangust ei hooli (7) Eesti majanduse lühiuudised Trump lubab suurt maksude alandamist Lapsi saab sel suvel lihtsamalt tööle palgata NAFTA jääb püsima (1) Välismaa Välismaa lühiuudised 28.04. Venemaa rekameeste streik muutub poliitiliseks Hispaania välisminister tankivates Vene laevades probleemi ei näe Suur interaktiivne graafik: Cassini alustas oma finaalsööste läbi Saturni rõngaste Arvamus Raul Eamets: praegu ei ole õige aeg riigieelarvet miinusesse ajada (46) Taavi Minnik: ei tule Frumpi ega Frexitit (10) Henrik Roonemaa: viie aasta pärast loome tõeministeeriumi (4) Juhtkiri: lugu magusast krundist Anne Sulling: Eesti innovatsioonipoliitika vajab restart'i (26) Postimees 1899. aastal: head lauakombed panevad maja särama! Kultuur reket: kui vihma sajab, saan märjaks nagu teisedki Päär Pärenson: Viljandi tantsukool pakkus mulle laia ampluaad Jüri Nael: Üheski teises koolis pole ma kogenud sellist vaimsust ja kokkukuuluvuse tunnet Viljandis koolitatakse tantsuõpetajaid nagu koreograafe Sport Kotsar jääb koondisest eemale Spordi lühiuudised Järv tõstis Tartu võidule Kontaveidi uue taseme tagamaad: parem füüsis, eneseusk ja treeneri naljad Kas kogemus maksab? Tituleeritud kolmik ja uustulnuk Rannula hakkavad medaleid jagama Tallinn EKA krundile plaanitakse 30-korruselist hoonet (2) Põhja-Tallinna linnaosavalitsus ei koli Arsenali Tartu Tartu ülikool asendab maalikunsti süvaõppe huviharidusega Fotod: Lõunakeskus kasvas pea kolmandiku suuremaks Oma poe avav juustutalu võtab möödasõitjatelt pinge maha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: lugu magusast krundist

2 min lugemist
Eesti Kunstiakadeemia krunt. FOTO: Uwe Gnadenteich

Kui ühe krundi kohta sobib öelda «magus», siis Laikmaa 11 / Tartu maantee 1 ehk Eesti Kunstiakadeemia (EKA) vana peahoone asukoht Tallinnas kaubamaja ristmikul on seda igasuguste kahtlusteta. Seni pole aga keegi magusust maitsta saanud ning esinduslikus kohas pealinna südames laiutab endiselt piinlik auk, mis tekkis sinna pärast EKA maja lammutamist.

Pigem on krunt praeguseks kurikuulus ja mõru. Aastal 2011 kinnitatud detailplaneering lubas ehitada kuni 16 maapealse korrusega hoone. Mäletatavasti püstitas EKA toonane juhtkond uue peahoone aga esmalt sõna otseses mõttes õhulossina ning kiirustas vana maha tõmbama. Pärismaja ei tulnudki. Naaber, keda plaanitava hoone tõttu ähvardas päikesevalguseta jäämine, vaidlustas ehitusloa, kunstikool jäi protsessi aeglustumise tõttu ilma rahast ja seega ka majast.

Uus detailplaneering on nüüd avalik. Kinnistu praegune omanik OÜ City Plaza tahab aga nüüd panna samasse kohta püsti 30-korruselise kõrghoone. Me ei tea praegu, kuidas tegutseb edasi naabermajas elav Ester Palm, kes EKA uue peahoone ehituse vaidlustas. Küll aga küsisime toona ja küsime nüüdki: kuidas on arvestatud avaliku huviga?

Ühest küljest oli kunstiakadeemia vajadus uue hoone järele selge. Teisalt on igal Eesti Vabariigi kodanikul ja eraomanikul õigus seista oma õiguste eest. Me ei taha ju riiki, kus inimesest lihtsalt üle sõidetakse.

Võib ju öelda, et kunstikool sobinuks oma ajaloolisele kohale, aga tuletades meelde kogu asjaajamise tookordset rabedust, seda, kuidas ka algne konkursi teel saadud võidutöö säästuklotsiks kärbiti, ei maksa eriti imestada, et asjad praegusesse seisu välja jõudsid. Kui läbirääkimised naabriga ei õnnestunud, tuli kaotusega leppida. EKA leidis peahoonele uue asukoha Kalamajas. Nn Rauaniidi tehasekompleksis käivad renoveermis- ja ehitustööd ning õppetegevust loodetakse seal alustada 2018. aasta sügisel.

Nüüd võib tulemuseks olla omamoodi kurioosum: kuidas saab ikkagi nii olla, et 30-korruseline äri- ja eluhoone sobib kohta, kuhu poole väiksema korruste arvuga õppehoone ei sobinud? Ühe kunagise libauudisena loetud ilmateate järgi puhus mõõdukas läänetuul, sadas reformierakondlikku vihma ning taevast katsid isamaalised pilved. Sama absurdihuumori vaimus võiks ju siis küsida, kas erakapitali rajatud ehitis ei varja päikest nii nagu riigimaja.

Kuid ironiseerimise asemel peaksime sellisel juhul küsimuse püstitama hoopis nii: miks saab eraomanik eraomanikuga palju paremini kokkuleppele kui riik sellesama eraomanikuga? Ning mõistagi, millisel seisukohal oli ja on linn?

Ajutiselt parklana kasutuses olev kinnistu ei saa jääda inimpõlveks kesklinna tolmu üles keerutama. Ka see ei ole kahtlemata avalikes huvides, riivates ühtviisi nii linlase kui ka linnakülalise silma.

Seotud lood
27.04.2017 29.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto