Sisukord
Kultuur
Tänane leht
29.04.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Konnad suunduvad kudevetele Horoskoop Tagakülg Mainekatastroof (1) Enesekindlalt kõrgustesse Tarankovi tapja leidmisele viis uus töökorraldus Uue vangla sarikapidu Majandus Tuulepargi skandaal raputab valitsuse erastamiskava (4) Välismaa Trumpi sada seiklusrikast päeva (5) Kohalik vaade: Makedooniat raputab poliitiline maavärin (1) Politseihaarangud tööpaikadele Arvamus Juhtkiri: Trumpi sada (9) Kergendusohe Galliast (6) Aarne Saluveeri kaks nägu (1) Edasi 1972. aastal: kohtumõistmine Angela Davise üle jätkub Rein Veidemann: haridus kui (eesti) kultuuri funktsioon (1) EKI keelekool: keel kui moeasi (3) Kultuur Kriitiku hinnang: reketi «Super ei» on super okei (1) Johannes Pääsuke oli Eesti esimene juutuuber (1) Kas kreeklastelt on midagi õppida? Eesti kultuuri täheatlas: eestlasele eestipärane nimi Seisev seisundiplaat Aja auk. Inimese ja masina erootiline suhe Aarne Saluveeri kaks nägu (1) Sinustki võib saada koletis Sport Spordi lühiuudised Tänak kiirustas targalt, konkurendid lõhkusid autosid Kontaveit oli hea, aga Šarapova veel parem Kas Klitško suudab panna poksimaailmale viimase valusa põntsu? AK Kriitiku hinnang: reketi «Super ei» on super okei (1) Skandinaavia lastetoa sünge saladus Kas kreeklastelt on midagi õppida? Vene ajaloolane Repsi väljaöeldust: ei saa väita, et stalinlikul terroril puudus loogika (13) Valgus tuleb silmadest. Taasavastamas Suumani luulet (1) Vikerkaar loeb. Kuidas mõista iseennast? (2) Johannes Pääsuke oli Eesti esimene juutuuber (1) Tähepiletiga ameeriklane Seisev seisundiplaat Eesti kultuuri täheatlas: eestlasele eestipärane nimi Aja auk. Inimese ja masina erootiline suhe Rein Veidemann: haridus kui (eesti) kultuuri funktsioon (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: McDonald’s kinnitas Eestis kanda (1) Kas heaolu teeb õnnelikuks? Soome-Eesti suhteraamat ei ole kollane ega mustvalge Arter Käsitööpaadiga Võhandu maratonil Kuhu minna Horoskoop Sinustki võib saada koletis Eksootiline näpuharjutus aias: vaata, mida põnevat saab kasvatada Eesti suves Lihasööjate kaitseks: kui sööd ainult porgandit, siis sured varsti ära (9) Linnapuhkus: paar päeva Helsingis Kaitseväe üldfüüsiline test: 261 punkti 300st. Ma sobin NATO-le! (1) Suur intervjuu! Iluvõimleja Janika Mölder: kui inimene on töökas, saab ta kõike Justin Petrone lahutusest: leina viimane osa (6) Spargel on köögi kevadekuulutaja Drag-queen: ma pole ju naine Sõiduproov: Volvo V90 Cross Country. Rootsi kunn (1) Kõige seksikam värv? Fuksia! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aarne Saluveeri kaks nägu

2 min lugemist
Aarne Saluveer FOTO: Andrus Peegel

Üks Eesti tuntumaid ja armastatumaid koorijuhte, ka rahvusvaheliselt tunnustatud dirigent ja aktiivne ühiskonnategelane, Valgetähe V klassi teenetemärgi laureaat Aarne Saluveer (57) sattus äsja publiku ette hoopis teisest küljest. Valges kuues laulupeojuhist sai pahalane, kes tõmbas oma alluvad uue palgasüsteemiga lohku, ei taha juhina pidada dialoogi ning keeldub ametipostilt lahkumast.

Georg Otsa nimelise muusikakooli erialane maine on endiselt hea, suur osa tuntud tippmuusikuid on seal õppinud. Saluveer on kooli juhtinud kümme aastat. Selle aja jooksul on avalikkuse ette jõudnud kaks suurt tüli. Ainuüksi tänavu on muusikakoolis ametis juba kolmas kantseleijuht. Alates 2006. aastast on lahkunud kolm õppejuhti, kaks praktikajuhti, kaks majandusjuhti ning vahetunud on ka arendusjuhid.

Alluvatel sai mõõt täis ja 79 töötajat 136st julgesid allkirjastada umbusaldusavalduse, milles nõudsid koolijuhi lahkumist. Haridusministeerium jättis aga Saluveeri vähemalt praegu ametisse, sisekliima parandamiseks kaasati psühholoog.

2013. aastal puhkenud tüli tõttu lahkusid neli juhtkonna liiget ise, teiste seas Virgo Sillamaa, endine rütmimuusika õppesuuna arendusjuht. Praegune Music Estonia eestvedaja kinnitab, et mingisugust survestamist toona ei olnud: «Minu lahkumise peapõhjuseks oli selge signaal haridusministeeriumist, et «poolel teel hobuseid ei vahetata».»

Sillamaad šokeerib praegugi, et ilmsetest juhtimisvigadest hoolimata jäi Saluveer ametisse. «Arenevat olukorda kõrvalt vaadates tekib küsimus, kas sellist juhtimiskultuuri koolipidaja ehk haridusministeerium siis tellibki. Ettepanek kaasata olukorra lahendamisse psühholoog mõjub juba täieliku karikatuurina,» leiab ta.

Peaaegu kümme aastat Saluveeri käe all ETV tütarlastekooris laulnud muusikalitäht Hanna-Liina Võsa iseloomustab teda kui nõudlikku, geniaalsete ideede generaatorit. «Tal olid meile hullumeelselt kõrged nõudmised, ettelaulmistel me lausa nutsime. Eks geniaalsuse ja hulluse vahel ongi õhkõrn piir. Aga tal õnnestus üsna karmil, kuid innustaval moel meist maksimaalne kätte saada,» räägib ta.

Võsa ütleb, et Saluveeri karmust pehmendas legendaarne Eve Viilup, kelle kanda olid ka koori majanduslikud ja praktilised ülesanded. «Seda saab küll öelda, et Aarnel läks suur osa energiast jutu peale, talle meeldib palju rääkida, aga selle juures jõuab ta kuidagi tulemuseni. Lisaks meeldib talle suhelda noortega, tal on noortega uskumatu klapp ja noored armastavad teda. Ta kohtleb noori kui võrdväärseid,» kinnitab Võsa.

Täiskasvanute kohtlemise kohta liiguvad sootuks teised jutud. Saluveerile heidetakse peale sisulisi arutelusid tapva soleeriva jutuvada ette ka autokraatlikku juhtimisstiili ja vastaste alandamist. (Pärast skandaali puhkemist ja ministeeriumilt hoiatuse saamist ei hoidnud ta kolmapäeval Klassikaraadio eetris oma alluva õpetaja osas sarkasmi tagasi, öeldes: «Kogu selle vestluse ümarlaudade juures ma olen sellest Lembi [Metsa] esitlemisvõimest ja faktide väljatoomisest, eelkõige just näitlejameisterlikkusest, hästi meeldivalt üllatunud.») Lisaks ei suutvat austatud koorijuht probleeme lahendada, vaid võtab eriarvamust isikliku rünnakuna.

Nii Saluveeri endised kui ka praegused alluvad leiavad ühehäälselt, et juhiks see mees lihtsalt ei sobi. Haridusministeerium on vastupidisel seisukohal. Praegu on nende kindel otsus konfliktne koolijuht ametisse jätta.

Aga kuidas see koor laulab, kui keegi dirigendipuldi poole isegi vaadata ei taha?

Seotud lood
28.04.2017 01.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto