N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tarankovi tapja leidmisele viis uus töökorraldus

Tarankovi tapja leidmisele viis uus töökorraldus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kuigi kohus arvestas otsust tehes mitme kergendava asjaoluga, määrati Vorobeile siiski prokuröri taotletust pikem vanglakaristus.
Kuigi kohus arvestas otsust tehes mitme kergendava asjaoluga, määrati Vorobeile siiski prokuröri taotletust pikem vanglakaristus. Foto: Arvo Tarmula / Lääne Elu

Nikolai Tarankovi mõrva eest Pärnu maakohtu eilse otsusega peaaegu kümneks aastaks vangi mõistetud Juri Vorobei võimalus tehtust puhtalt pääseda oli keskkriminaalpolitsei uue uurimistaktika tõttu sisuliselt olematu.

«Kindlasti peaks kontrollima Juri Vorobeid.» Nii soovitas keskkriminaalpolitsei organiseeritud kuritegevuse tippspetsialist Ago Leis mullu 14. septembril Horvaatias veedetud puhkuse ajal, kui kolleeg Eestist teavitas teda telefonitsi Tarankovi tapmisest.

Peale Vorobei võtsid uurijad Tarankovi tapmisega seoses töösse veel ühe üsna usutava ja teise vähemtõenäolisena tundunud versiooni. Kahe päevaga oli uurijaile selge, et tapatöö taga on neist siiski Tarankovi kunagine lähedane peretuttav Vorobei.

Et politsei oskas juba esimesest päevast nii täpselt uurimise sihtmärgi seada, oli pika analüüsi ja töö tulemus. Pärast seda, kui keskkriminaalpolitseilt võeti kohustus uurida n-ö olulisi, kuid nende töö mõistes kõrvalisi juhtumeid – näiteks naftareostus, kopteriõnnetus jt –, said uurijad Tallinnas Tööstuse tänaval viimasel paaril aastal keskenduda süsteemselt organiseeritud kuritegevusele.

See aitas välistada selle, mis oli juhtunud tosin aastat tagasi, kui Tallinnas Pirita-Kosel tapeti allilmaautoriteet Kalev Kurg ja uurijad alustasid paljudes asjades tööd nullist. Kure tapmine jäigi avastamata, kuid Tarankovi tapmiseks oli olukord muutunud: politsei teadis täpselt, kellega allilma ristiisaks peetud mehel olid viimastel kuudel lahkarvamused.

Uurijad olid paari päeva järel Vorobei süüs veendunud, kuid enne mehe kinnipidamist tuli ära oodata seda kinnitavate ekspertiiside tulemused. Vastust vajas küsimus, kas Läänemaal üksikus kalastuskohas toimunud tapmise sooritas Vorobei üksi või kellegi abiga.

Ekspertiis ütles, et tapjaid oli üks. Nüüd jäi üle vaid Vorobei kinni võtta. See polnud lihtne, sest kriminaalse maailma kättemaksu kartnud ja kõike kahtlustanud mees julges kodust väljuda vaid öösiti.

Vorobei koju tungimist vältida soovinud politsei leidis, et parim variant arreteerimiseks oleks mehe Rocca al Mares asuva eramaja esisel tänaval. See võimalus tekkis 22. septembril, kui ta oma maja hoovist autoga välja keeras.

Politsei eriüksus võttis Vorobei auto sealsamas tänaval vilkurite saatel karpi ja ehmunud mees tõmmati autost välja. Vorobei väitel oli ta teel oma ohvri, peretuttava Tarankovi matustele Lasnamäel. Vaid mõni aeg hiljem toimunud ülekuulamisel tunnistas mees tapmise üles.

Eile hommikul tehti Vorobei kohta otsus Pärnu maakohtu Haapsalu kohtumajas teatavaks. Kohtus oma süüd tunnistanud mehele määrati liitkaristuseks üheksa aasta ja kuue kuu pikkune vangistus, mille kandmise alguseks peetakse todasama kinnipidamishommikut. Karistust määrates arvestas kohus ka kergendavate asjaoludega: kuriteo toimepanemine ähvarduse mõjul ning Vorobei poolt süü tunnistamine ja kahetsus.

Kohtus leidis tõendamist, et Vorobei soetas kuriteo toimepanemiseks illegaalse relva ja käis enne kuriteo toimepanemist sündmuspaika uurimas. Selleks et olla kindel, et Tarankov on surnud, tulistas Vorobei talle viimase lasu pähe.

«See näitab sihikindlat kaalutletud eesmärgipärast käitumist kuriteo toimepanemisel. Inimestevahelise konflikti lahenduseks ei tohi olla teise inimese surm, selline tegu kõigutab ilmselgelt ühiskonna üldist turvatunnet,» märkis kohus oma otsuses.

Kuigi riigiprokurör Vahur Verte oli Vorobeile taotlenud kergemat, seitsme aasta ja üheksa kuu pikkust vangistust, ei erine otsus tema sõnul väga olulisel määral. «Olen otsusega rahul: kõigis kolmes süüdistuspunktis mõisteti Vorobei süüdi. Süüdistusest erineb võib-olla see, et kohus luges põhjendatuks ka kaitsekõnes esitatud kergendava asjaolu, et kuritegu pandi toime ähvarduse mõjul. Minu hinnangul see ei olnud tuvastatav,» sõnas riiklik süüdistaja.

Vorobei kaitsjat vandeadvokaat Aadu Lubergi ei õnnestunud Postimehel eile kommentaariks kätte saada.

Märksõnad
Tagasi üles