Sisukord
Juhtkiri
Postimees
26.02.2020
Parkimisfirmad koondusid ühe mütsi alla (1) Eesti EKRE apteegireformi tühistamise eelnõu kukkus läbi (7) «Ma elan siin. Koos emaga, juba 15 aastat» (22) Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia läks Võrumaale (1) Terviseamet: Põhja-Itaaliast saabujad püsigu kodus Majandus Börsidele jõudis viirus alles nüüd Välismaa Kreeka saatis migrandilaagrite ehitamiseks saartele märulipolitsei Kirjastaja vangistamine räsib Hiina ja Rootsi suhteid Merili Arjakas: kolmandad valimised ei too Iisraelis lahendust Arvamus Juhtkiri: karmavõlg Narvale (17) Erik Aru: kas faktidel on lootust? (2) Jüri Liiv: Vargamäe mürgine pärand (17) Jaak Prozes: kas Putin tuleb või ei tule, selles on küsimus (1) Eve Järve: keda kaitsevad reklaamiseaduse piirangud? Andreas Kaju: tío Bernie Meie Eesti Aimar Altosaar: Narva 2040 Aimar Altosaar: barokklinnast tööstuskeskuseks ja edasi (2) Lauri Vahtre: Narva vanalinn – teeme ära! (4) Kultuur Kuidas nautida õhtust juureravi (1) Kaalutus armastuse ja sõpruse vahel (1) Kõrvalt tulija triumf Sport Austraalias sündinud surfar tahab Eesti lipu all olümpiavõitjaks tulla (1) Saaremaa võrkpalliklubi unistab kahest kodumängust Autospordiliit annab avalikkusele valeinfot Tartu Miss Valentine toob võimlejaid kokku igast ilma otsast Lemmit Kaplinski viib volinikud jooksuringile Lubatud tähetorni lipuväljak lükkub aina kaugemasse tulevikku Tuigo kalmistule viivale kehvale teele paistab lootusekiir Alatskivi õunaaias algas uue kaupluse ehitus Tartu Uus Teater korgib lahti elu vastusteta küsimused Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Trumpi sada

2 min lugemist
Donald Trump FOTO: Carolyn Kaster/AP/Scanpix/

Donald Trumpi sada päeva Ühendriikide presidendina on toonud pettumuse nii tema tulisematele poolehoidjatele kui ka vastastele. Ühed lootsid saada imede, teised ei rohkem ega vähem kui maailmalõpu tunnistajaks.

Trump-president on oma esimese kolme kuu vältel üritanud jätkata Trump-presidendikandidaadi sissetallatud rada ettevaatamatu lobisejana, kes lõhub varasemaid tavasid ja kombeid. Mõnikord on tal õnnestunud asjad õigesti teha, ent sageli on ta end näidanud täieliku diletandina ning põhiline küsimus edasise tuleviku seisukohalt seisneb selles, kas ta õpib oma vigadest ja saab järgmise nelja aasta vältel tõsiseltvõetavamaks ning lugupidamise ära teeninud presidendiks.

Kui meenutada Trump-presidendikandidaadi jagatud Ameerika valijatele olulisi lubadusi, siis on ta vähe teinud, ehkki iga tema liigutust presidendina on saatnud tohutu ažiotaaž ja skandaalid. Kui Trump oli kinnisvaramagnaat ning meelelahutaja, siis oli tema kreedo, et pole vahet, mis temast meedias räägitakse-kirjutatakse, peaasi et ta nimi oleks pidevalt uudistes ja pealkirjades. Kuid selline lähenemine ei sobi USA president olles.

Obamacare’i tervishoiureformi, mis tekitas paljudes ameeriklastes rahulolematust seoses kohustusega maksta trahvi või sõlmida tervisekindlustus, pole õnnestunud millegi tõhusamaga asendada. Pigem vastupidi, Trumpi pakutud lahendus oleks teinud tervisekindlustuse ameeriklastele veel kallimaks ning tähendanud seda, et paljud ei saanuks endale seda lubada. Mehhiko piirile, kus on juba üks tara, pole selle asemel ega sellega paralleelselt hakanud mehhiklaste kinnimakstavat müüri kerkima, mida Trump lubas. Samuti on praegu raske ennustada, kui edukaks kujuneb tema tegevus töökohtade tagasitoomisel Ameerikasse, sest ta lubas ameeriklastele kümne aastaga 25 miljonit uut töökohta.

Üllatusi on inimene, kelles ülejäänud maailm nägi eelkõige punapäist klouni, pakkunud välispoliitika vallas. Vastupidi varasematele ootustele ja ka tema enda sõnavõttudele pole Trump osutunud isolatsionistiks, on võtnud eesmärgiks NATO tugevdamise ning suhtunud nulltolerantsiga jätistesse ja küünikutesse maailmaareenil. Muuhulgas nendesse, kellele laulab kiidulaulu ka Eesti peaministrierakonda kuuluv eurosaadik.

Trumpi eelkäija jutustas aastaid strateegilisest kannatlikkusest Põhja-Korea suhtes, kuulutas välja punaseid jooni, millest üleastumisele järgnesid vaid järgmised punased jooned, sõlmis kokkuleppe Iraaniga, mis pole viimase agressiivseid ambitsioone kärpinud jne. Vähemalt välispoliitika vallas on Trump üles näidanud enam otsustuskindlust ja julgust, asudes tegelema probleemidega, mis on tema eelkäijate tegevusetuse tõttu hullemaks läinud.

Seotud lood
25.02.2020 26.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto