Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.05.2017
Eesti Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Esikülg 3.05 Male Prokuratuur süüdistab Riho Soonikut omastamises Eestis on visiidil Briti kuningapere liige (1) Mootorrattur Varik palkas appi kurikuulsa kaitsepolitseiniku (1) Kohus mõistis Sillamäe tehnoülevaatajad tingimisi vangi Ratas: julgeolek algab perekonnast Ühendkooli loomine annab võimaluse vabaneda Saluveerist (2) Reps: koorijuht ei salligi vahelesegamist (2) Majandus Trump kaalub hiidpankade lõhkumist (5) Gazpromi Euroopa uksesuu valvurid (9) Netikaubandus ei suuda veel Eesti jaepoode lüüa Jaotuspunktis on märksa karmimad turvanõuded Välismaa Prantsuse presidendikandidaadid muutuvad sõjakamaks KOHALIK VAADE: Leedu peab alkoholi vastu džihaadi (13) Brexit tähendab Saksa külakesele sattumist Euroopa Liidu keskmesse Aktivistid peavad hüdroenergiat ohuks Horvaatia rikkumatule loodusele Merkeli ja Putini kohtumisel ootamatusi ei tekkinud Välismaa lühiuudised 03.05.2017 Arvamus Jaak Jõerüüt: liiga paljud erakonnad ei saa aru, kes on nende valija (11) Erkki Bahovski: Põhja-Korea seos vaba Eestiga (2) Juhan Mellik: terrorist võidavad (peaaegu) kõik (2) Juhtkiri: ees seisab «karm» Brexit (1) Postimees 1997. aastal: hävitajad Tartu taevas Katrin Idla, Marek Strandberg: me ei tea peaaegu midagi sellest, kuidas Rail Balticut juhitakse (1) Kultuur Enesetsensuuri kammitsevad kriipsud kasvamise teel (1) NO99 viib «Pööriöö une» Berliini Värsket verd ja espriid Väsinud, kuid õnnelikud eurolaulikud asusid teele Korfesti nooruslik otsingulisus Sport Sõudjad said esimeseks MK-etapiks koosseisud paika Kas 14. katse toob Gianluigi Buffonile ihaldatud karika? Tartu üks samm kuristikuni: kesine koosseis, liidri puudumine ja vaimne pinge Graniidist naljahammas tõusis suurimate sekka Tartu Nutiparkla hoiab ise jalgrattaid lukus Tihenev konkurents sunnib Cinamoni kino täielikult uuenema (1) Valimisaasta tööplaanis on 31 kilomeetrit kõnni- ja rattateid Jüri Kõre: miks abielus mehed saavad rohkem armastust ja raha? Tartu korvpallurid on sattunud ootamatult täbarasse seisu. Miks küll nii? Patsientide kiidetud arstid šokolaadi ja lillekimpe ei vaja (1) Naisi ja mehi paistab piltidel võrdselt, ent naised on paljamad Enam kui kaks aastat käinud Kaarsilla ehitusse andis panuse õlletehaski Hiina keeles emast rääkides võib jutt kergelt rappa minna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhan Mellik: terrorist võidavad (peaaegu) kõik

2 min lugemist
Juhan Mellik FOTO: Postimees

Raske on leida ajakirjanikutöös midagi tüütumat kui mõne terrorirünnaku kajastamine. Eriti siis, kui peab ise kohale minema.

Kusagil käis mingi pauk. Või lasti keegi maha või aeti inimesi autoga alla. Seisad siis kusagil Pariisi kesklinnas kuuliaukudega akende ees, kõrval asfaldil vereplekid. Ümberringi vaikivad ja nuuksuvad inimesed. Jube sitt on olla, artikkel aga peab sündima, peab näitama kohalolu.

Igaüks saab kujutada ette neid klassikalisi klišeeküsimusi. Kas te kardate? Kus te olite, kui läks märuliks? Kas sõbrad-tuttavad kõik terved?

Tegelikult on kogu terroritööstus nii etteaimatav, et terve stsenaariumi võiks ise ette mõelda. Töötajad toimetustes üle Eesti ja kogu maailma istuvad higiste pihkudega, et püüda iga infokildu.

«Olin kaks peatust eemal. See võinuksin olla mina! Käin siit iga päev mööda. Nägime seljakotiga meest!»

Iga selline lausejupp vajab kiiremas korras ilmarahva ette toomist – ning hoidku kõigevägevam selle eest, et mõni konkurent teeb seda mõni minut kiiremini.

Etteaimatav on avalikkuse reaktsioon. Niinimetatud rahvuslased saavad kireda ja esitada avaldusi teemal, kuidas nad ju hoiatasid meid! Kuidas meie juhid ei kaitse meid, kuidas läänemaailm on hukas.

Kindla peale vastavad neile aktiivsallivuslased oma klassikaliste loosungitega. Me ei anna hirmule alla, meie elu läheb edasi! Mõni tublim värvib ehk oma Facebooki konto Prantsusmaa lipuvärvidesse – aga kui rünnak toimus näiteks Moskvas, siis kindlasti mitte Venemaa omadesse!

Kogu sellest dialoogist saab kindlasti ruumi- ja klikitäidet vähemalt mitme nädala jao arvamusrubriikidesse. EKRE versus liberaalid, avatud või suletud Euroopa.

Kindlasti tuleb luua ka portree ründaja isikust. Tema nimi on Ahmed, ta oli töötu ja korra juba soolaputkas istunud. Ta tuli kahe aasta eest Marokost. Me ju ütlesime!

Kohe kindlasti leiab ISIS võimaluse prääksuda: meie tegime! Isegi kui tegelikult ei teinud. Olen täiesti kindel, et kui Eestis mõni Jämejala põgenik või muidu peast soe midagi korraldaks, kuulutaks selle ka oma tööks ISIS. Juhul kui habemega mehed kusagil Süüria kõrbes üldse teavad, mis koht see Eesti on. Õnneks vist veel ei tea.

Ühelainsal terrorirünnakul on nii palju võitjaid. Esiteks terroristid. Tuhandetest inimestest leidub ikka üks, kes mõtleb: oh, äge, nad on tegijad! Teiseks meedia, kes saab tükk aega oma kulunud stereotüüpe jahvatada.

Kaotajad? Loomulikult need, kes said surma või haavata, nende pereliikmed ja lähedased. Nende leinast on tehtud klikimagnet, terve maailma meedia langeb neile kaela nagu raisakotkad. Pisarakiskumislugude jaoks sobivad nad imehästi, kuni nad varem või hiljem unustatakse.

Kuni järgmise korrani. Siis on juba uued ohvrid, uued diskussioonid. Uued kired möllavad.

Seotud lood
02.05.2017 04.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto