Sisukord
Kultuur
Postimees
06.05.2017
Eesti Kui lapsi ei ole, siis laename Galerii: teadusvõistlus «Rakett 69» sai endale ajaloo noorima võitja (2) Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Male Legendaarse Kalevi spordihalli uksed on taas valla Sündide kõrghooaeg Vene välisministri lennuk rikkus Eesti õhupiiri Ühistupank kaebas inspektsiooni kohtusse Eesti lühiuudised Rakvere tsentristid tahavad uusi juhte Naiste aasta Eesti spordis Majandus Ühistupank kaebas inspektsiooni kohtusse Välismaa Pariisist väljas valitseb tülpimus Prantslased julgevad kastist välja vaadata EAS müüb Kagu-Aasias Eestit kui Euroopa Singapuri ELi suhteid Kagu-Aasiaga hoiab noor eestlane Kuueruutmeetrisest kodukontorist miljonilinna tippu (2) Paganama põikpäine naine Eesti hipsterõlled vallutavad Moskvat (1) Arvamus Ott Järvela: tippsport vajab radikaalsust! (1) Käed tööd täis Juhtkiri: see ongi see Eesti asi! Kaotame tipp-pianisti, võidame tippametniku Naiste aasta Eesti spordis Postimees 1925. aastal: Kesk- ja Lõuna-Eesti raudteede küsimus Madis-Ulf Regi päevik 2017: kummikutes Aphrodite, mida ütles Baskin, kes poliitikuist on idioot? Eiki Berg: «veelgi sidusama liidu» hääbumine (1) EKI keelekool: õigekeel ja õige keel Euroopa pärast rändekriisi – vaja võib minna radikaalseid muudatusi (4) Kultuur Nädala plaat. Reaalne virtuaalsus Aja auk. Free jazz võtab üle Sport Purjetamisbossid vetostasid seljahäda trotsinud Rammo ulja plaani FIFA tühistas Lionel Messi ülikarmi karistuse Alavormis Djokovic vallandas treenerid Spordi lühiuudised Venemaa ja Rootsi tegid lisaaja-ajalugu Howard Frier: ajaloolisest medalist ja needuse murdmisest Kellest saab kolmas eestlane F1 roolis? Salumets: eredaim mälestus Kalevi hallist on jänkidega mäng! Tallinn Legendaarse Kalevi spordihalli uksed on taas valla Tarbija Tarbija lühiuudised Õhkbatuutide kasutamisel tuleb tagada ohutus Suur hinnavõrdlus: kalleim ostukorv tuleb jätkuvalt Selverist AK Vikerkaar loeb. Enne kaanonimeistri õrna ja vangistavat haaret Betti Alveri omajuur Nädala plaat. Reaalne virtuaalsus Eesti kultuuri täheatlas: arbujate luule Ersats, aga üsna päris Urmas Kõljalg: globaalmuutuste mõistmise kullaauk peitub vanades kogudes Aja auk. Free jazz võtab üle Marek Tamm: Prantsusmaa ei ole ennast leidnud (3) Eiki Berg: «veelgi sidusama liidu» hääbumine (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: mai saabus põlenguga olümpiakeskuses Euroopa pärast rändekriisi – vaja võib minna radikaalseid muudatusi (4) Arter Kuhu minna Horoskoop Jala kaotanud sõdur: «Esimene mõte oli, et võinuks ka hullemini minna!» (2) Uued moehitid: pidžaama, kittel ja kombinee Kaja Kallas: miks pole lennukis mõtet trügida Eestlased ei talu lähedat suhtlemist, nagu harrastavad eurooplased (2) Valimised Prantsusmaal: aasta emad prantsuse moodi (4) Eve ja Ira – need naised tuunivad Kuidas umbrohust lahti saada? Sööge see ära (2) Estofiilist viinapõletaja: viski tegemine on nagu ketšupi keetmine! (5) Kas tahad sitkeks saada? Tee nii nagu Ameerika sõdurid! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala plaat. Reaalne virtuaalsus

2 min lugemist
Gorillaz FOTO: Kuvatõmmis

Gorillaz

Humanz

Parlophone

Hinne: 4

2001. aastal poolnaljana alguse saanud kummaline virtuaalbänd Gorillaz osutus üllatavalt vitaalseks, kuigi tema isadest on nüüdseks rivvi jäänud vaid multitalent Damon Albarn ja visuaalartist Jamie Hewlett. Tegelikult olid vahepeal asjalood siiski sedasi, et Gorillazega paistis olevat kõik juba pärast aastal 2010 välja tulnud albumit «The Fall».

Ega see teab mis hea album tegelikult ei olnud ka, pealegi kulus meeste energia sujuvalt mujale. Albarn näiteks valmistus Bluri kokku kutsuma ja oma sooloalbumit välja andma. Hewlettil oli muud tegemist, teised vajusid ka sujuvalt ära. Huvitaval kombel tõi Gorillaze aga taas kokku Albarni perfektse sooloalbumi «Everyday Robots» (2014) esitluspidu. Tunti end hästi, võeti veidi napsu ja Albarn küsinud mingi hetk Hewlettilt, et noh, mis, teeme Gorillazt ka või? Hewlett arvas, et võiks teha küll. Nii jäänudki. Kuigi Gorillaz on praegu puhtalt Albarn.

«Humanz» on Gorillaze viies stuudioalbum ja esimene pärast seitse aastat kestnud pausi. Põhimõtteliselt on Albarn siin kuraatori rollis, kes suudab oma põhjalikke teadmisi ja kogemusi suurepäraselt kasutada muusikute ja publiku vahele silla loomiseks ning samal ajal hoiab nii idee autori kui plaadi põhiprodutsendina kogu kontseptsiooni kindlas haardes. Ja et asi oleks ikka päris kindel, mängib ka enamikku instrumente ise. Albumi põhiversioon sisaldab 20 pala, umbes sama palju on ka külalisartiste. Tõsi, mõned neist on seal peamiselt tänu Albarni 17-aastasele tütrekesele Missyle, kes soovis plaadil kindlasti kuulda selliseid tüüpe, nagu Vince Staples ja Danny Brown.

«Humanzi» tekstuur kätkeb endas klubirütme, alates hiphopist ja r’n’b’st ning lõpetades dancehall’iga. Albarn ise teeb ka siin-seal häält ning need on albumi ühed tipphetked. Kõige võimsamad emotsioonid saabuvad paljasjalgse poeet-trubaduuri Benjamin Clementine’i hingerebestava looga «Hallelujah Money», Albarni duetis noorukese Kali Uchisega «She’s My Collar» ning ühega vähestest Albarni soolopaladest, melanhoolse palaga «Busted And Blue».

«Humanz» on kontseptuaalalbum, mis väljendab ühe virtuaalbändi muret reaalsuse praeguse staadiumi üle. Gorillaze puhul on reeglina kõik nutikas, mitmetahuline ja perfektses vormis. Puudu ei ole kindlasti midagi, aga samas on nii mõndagi üle. Kui midagi «Humanzile» ette heita, siis ehk liigset massiivsust, nagu oleks kõike liiga palju. Ebaühtlane, kuid hea plaat üldiselt, «Plastic Beachi» õhulist maagiat paraku siiski enam ei leia.

Seotud lood
05.05.2017 08.05.2017
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto