Sisukord
Arter
Postimees
06.05.2017
Eesti Kui lapsi ei ole, siis laename Galerii: teadusvõistlus «Rakett 69» sai endale ajaloo noorima võitja (2) Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Male Legendaarse Kalevi spordihalli uksed on taas valla Sündide kõrghooaeg Vene välisministri lennuk rikkus Eesti õhupiiri Ühistupank kaebas inspektsiooni kohtusse Eesti lühiuudised Rakvere tsentristid tahavad uusi juhte Naiste aasta Eesti spordis Majandus Ühistupank kaebas inspektsiooni kohtusse Välismaa Pariisist väljas valitseb tülpimus Prantslased julgevad kastist välja vaadata EAS müüb Kagu-Aasias Eestit kui Euroopa Singapuri ELi suhteid Kagu-Aasiaga hoiab noor eestlane Kuueruutmeetrisest kodukontorist miljonilinna tippu (2) Paganama põikpäine naine Eesti hipsterõlled vallutavad Moskvat (1) Arvamus Ott Järvela: tippsport vajab radikaalsust! (1) Käed tööd täis Juhtkiri: see ongi see Eesti asi! Kaotame tipp-pianisti, võidame tippametniku Naiste aasta Eesti spordis Postimees 1925. aastal: Kesk- ja Lõuna-Eesti raudteede küsimus Madis-Ulf Regi päevik 2017: kummikutes Aphrodite, mida ütles Baskin, kes poliitikuist on idioot? Eiki Berg: «veelgi sidusama liidu» hääbumine (1) EKI keelekool: õigekeel ja õige keel Euroopa pärast rändekriisi – vaja võib minna radikaalseid muudatusi (4) Kultuur Nädala plaat. Reaalne virtuaalsus Aja auk. Free jazz võtab üle Sport Purjetamisbossid vetostasid seljahäda trotsinud Rammo ulja plaani FIFA tühistas Lionel Messi ülikarmi karistuse Alavormis Djokovic vallandas treenerid Spordi lühiuudised Venemaa ja Rootsi tegid lisaaja-ajalugu Howard Frier: ajaloolisest medalist ja needuse murdmisest Kellest saab kolmas eestlane F1 roolis? Salumets: eredaim mälestus Kalevi hallist on jänkidega mäng! Tallinn Legendaarse Kalevi spordihalli uksed on taas valla Tarbija Tarbija lühiuudised Õhkbatuutide kasutamisel tuleb tagada ohutus Suur hinnavõrdlus: kalleim ostukorv tuleb jätkuvalt Selverist AK Vikerkaar loeb. Enne kaanonimeistri õrna ja vangistavat haaret Betti Alveri omajuur Nädala plaat. Reaalne virtuaalsus Eesti kultuuri täheatlas: arbujate luule Ersats, aga üsna päris Urmas Kõljalg: globaalmuutuste mõistmise kullaauk peitub vanades kogudes Aja auk. Free jazz võtab üle Marek Tamm: Prantsusmaa ei ole ennast leidnud (3) Eiki Berg: «veelgi sidusama liidu» hääbumine (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: mai saabus põlenguga olümpiakeskuses Euroopa pärast rändekriisi – vaja võib minna radikaalseid muudatusi (4) Arter Kuhu minna Horoskoop Jala kaotanud sõdur: «Esimene mõte oli, et võinuks ka hullemini minna!» (2) Uued moehitid: pidžaama, kittel ja kombinee Kaja Kallas: miks pole lennukis mõtet trügida Eestlased ei talu lähedat suhtlemist, nagu harrastavad eurooplased (2) Valimised Prantsusmaal: aasta emad prantsuse moodi (4) Eve ja Ira – need naised tuunivad Kuidas umbrohust lahti saada? Sööge see ära (2) Estofiilist viinapõletaja: viski tegemine on nagu ketšupi keetmine! (5) Kas tahad sitkeks saada? Tee nii nagu Ameerika sõdurid! Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Eestlased ei talu lähedat suhtlemist, nagu harrastavad eurooplased

5 min lugemist
  • Kui teiste ruumivajadust mitte teada, võib tekkida pentsikuid olukordi.
  • Ruumivajadus teistega suheldes sõltub sellest, milline on riigis temperatuur.
  • Üldjuhul eelistavad naised suheldes suuremat distantsi kui mehed.
  • Vähene silmside ja puudutamine suhtluses räägib eestlaste suletusest.
Itaalias ei tähenda meestevaheline suudlus sageli midagi homoseksuaalset. Sel pildil suudlevad pärast vahistamist kaks väidetavat maffia liiget. Nende suudlus peaks asjatundjate hinnangul tähendama vannet, et tuleb suu pidada. FOTO: AFP / Scanpix

Värske üleilmne uuring kinnitab, et eestlased hoiavad suheldes – olgu võhivõõraste, tuttavate või lähedaste inimestega – maailma üht suuremat distantsi. Huvitav, miks?

Tellijale

Mis te arvate, kumb käitub tüüpilisema eestlasena, kas Teet Margna või Kristjan Jõekalda?

See on tegelikult kergem küsimus, kui esialgu tundub. Õige vastuse juhatab kätte nende reedeõhtune vestlussaade.

Nii mõnedki külalised, kes Jõekalda ja Margna nädalalõpusaatesse tulevad, aimavad ette, kuidas käituda, kui on kaamerate vaateväljas stuudiosse astunud. Nad on näinud, et paarisrakendina tegutseva duo liikmete stiil on mõnes asjas täiesti erinev. Näiteks selles, kuidas nad tervitavad. Täpsemalt: vahe on distantsis. Nõnda ongi mõni külaline enne saate algust, nagu Jõekalda on juhtunud kuulma, käitumisreegleid täpsustades küsinud: «Nii et Kristjanile käsi pihku ja Teetu võib kallistada?»

Jah, just nii! Sest tõepoolest, meeste distantsisoov teiste inimestega paistab lausa vastandlik. Margna embamised, olgugi ta enda sõnul põgusad, on iseloomulikud kontaktsetele ehk vähese ruumivajadusega kultuuridele, mida kohtab peamiselt Lõuna-Euroopas, Ladina-Ameerikas ja araabia maades. Jõekalda kätlemised, mis sunnivad teist poolt distantsi hoidma, iseloomustavad aga Põhja-Euroopa, Põhja-Ameerika ning Aasia kultuure, kus inimeste ruumivajadus on silmanähtavalt suurem.

Niisiis, õige vastus: kuna Eesti kuulub Põhja-Euroopasse, käitub Margnast suurema distantsisooviga Jõekalda tüüpilisema eestlasena.

Ärge arvake, et selline liigitus kontaktseteks ja mittekontaktseteks kultuurideks on pseudoteadus. Ei ole. Hiljuti ilmunud rahvusvaheline uuring, mis hõlmas inimesi 42 riigist, kinnitab eestlaste kuulumist maailma ühe suurema isikliku ruumi vajadusega rahvuste hulka. Olgu suhtluspartneriks võhivõõras, tuttav või lähedane, hoiavad eestlased neid endast märksa kaugemal kui inglased või sakslased, poolakad või norralased, venelased või ameeriklased, hiinlased või hindud jne.

«Seega, eestlaste ruumivajadus on kindlasti suurem kui meie naabritel venelastel või ka paljude teiste Lääne- ja Lõuna-Euroopa riikide elanikel ning sellega peaks suhtlemises arvestama,» lausub uuringus Eesti partnerina osalenud psühholoogiaprofessor Anu Realo.

05.05.2017 08.05.2017
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto