Sisukord
Eesti
Postimees
05.05.2017
Eesti Palju õnne Dilbert Tagakülg Male Eesti elanikud pooldavad ELi Eesti lühiuudised Kohus ei lubanud Paltsi ja Helmi tunnistama Tallinna linn hakkab jäätmeveol Ragn-Sellsiga konkureerima (3) Esikülg 5.05 Tallinna kerkib võimas kunstikeskus Keskerakond ei luba Rakveres usalduse kaotanuid kandideerima Riigil on võimalus võtta või jätta 200 000 eurot Süüdimõistetud Vene vägistajast võib Eestis saada lindprii (8) Horoskoop Reps tõrjub oravate algatust Mälumäng Haridusministeerium kolib Tallinna ja Tartu vahel ametnikke põhjalikult ümber (1) Majandus Elron euroraha kasutamisel edukaim USA suurim munitsipaalpankrot Mailis Lintlom jäi Kredexile lõplikult kaotajaks Välismajanduse lühid Eesti majanduse lühiuudised Aivar Koka riigihankepäev värvus mustaks (6) Välisaktsiate ostmine nõuab korralikku eeltööd Välismaa Välismaa lühiuudised 4.05.2017 Pariis ja Le Pen ei käi omavahel kokku (4) Poola linna tekkis maalihke tagajärjel hiiglaslik auk Le Pen ja Macron ei hoidnud solvanguid ja süüdistusi tagasi Macron teeb Prantsusmaa noorte seas võidukäiku (3) Saksamaad raputab Bundeswehri neonatsiskandaal Arvamus Aivar Pau: Ansipi õudsevõitu unenägu – rändlustasud kaovad ja vanaemad maksavad selle kinni (8) Andrus Karnau: maksumaksja võidab Tootsis niikuinii Tiit Lääne: stalinlik kuritöö ajaloo kallal (2) Keit Kasemets: millist Euroopat me tahame? (7) Kaire Uusen: miks ametnike palgad avalikkust ärritavad? (6) Edasi 1990. aastal: Tšernobõl kummitab ka Rootsit Kultuur Indrek Hirv: Ma olen lasknud ennast rõõmsamaks ja vabamaks (1) NUKU teatris võitlevad raha ja hing Luuletaja, kes ootas terve halli päeva (1) Sport Juventus jätkab eksimusteta Spordi lühiuudised Pronksinaisel Epp Mäel oli EMil kaasas uus salarelv Kangert läheb Girole etapivõitu noolima (1) Kullamäe leidis vajaliku nipi ja Rapla üllatus jäi vormistamata Eesti parim võitleja: rasked matšid toovad valu, aga ka õpetust Tallinn Tallinna linn hakkab jäätmeveol Ragn-Sellsiga konkureerima (3) Tartu Emajõgi jättis 150 aastat tagasi rekordüleujutuses ulualuseta tuhatkond tartlast Elu muutub, Violetta astub tänapäeval lavale seksika narkarina Õudselt õpetlik näitus jõudis pärast kaht aastat ootamist Ahhaasse Tammeka treener: kaitses tuleb hoolsam olla Jooksumaraton üllatab uue distantsi ja lihata toiduga Noored pagarid-kondiitrid vuhivad talgulistele küpsiseid ja pirukaid teha Kunstitudengite fantaasia: all tšillid, üleval tornis grillid Linnavolinik: küsige infot ikka otseallikast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kohus ei lubanud Paltsi ja Helmi tunnistama

2 min lugemist
Mait Palts ja Margus Kurm FOTO: Liis Treimann

Harju maakohus leidis, et maksu- ja tolliameti endine juht Marek Helm ning Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts ei saa olla Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) endiste juhtide kriminaalasjas eriteadmisi omavad isikud, ja keeldus neid tunnistajapinki lubamast.

Korruptsioonikuritegudes süüdistatud PERHi endise juhi Tõnis Alliku ja ametist lahkunud endise IT-juhi Marko Kilgi kaitsja Margus Kurm kutsus eile kohtusse tunnistusi andma Paltsi ja Helmi. Ent juba pärast paarkümmend minutit kestnud vaidlust oli selge, et kohus keeldub Paltsi tunnistajapinki lubamast ja Kurmil tuli helistada Helmile, et viimane üldse kohtumajja ei ilmuks.

Kaitsja kutsus Paltsi tunnistama asjatundjana, kes räägiks sellest, kuidas Eesti avalikus ja erasektoris toimub kliendiürituste korraldamine, kuna üks kriminaalasja süüdistusepisood puudutab Alliku 2014. aastal Saksamaal Oktoberfestil käimist PERHi toitlustuspartneri, ettevõtte P. Dussmann Eesti OÜ kulul. Allikut süüdistatakse selle eest altkäemaksu võtmises.

Helm pidi lisaks rääkima maksude optimeerimisest, kuna Kilk väidab, et lasi reisibürool võltsida tema ja Alliku puhkusereiside arveid, kus sihtkohad olid tarkvarafirma Helmes soovil maksude optimeerimiseks muudetud.

Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus märkis, et süüdistuses ei opereerita mõistega «kliendiüritus», ega pidanud Paltsi ja Helmi tunnistusi asjakohaseks. Süüdistaja lisas, et vastasel juhul tuleks kohtu ette kutsuda ütlusi andma ka Dussmann Grupi Saksamaa juhid.

Riigiprokurör leidis, et menetlus ei anna alust asjas üle kuulata asjatundjaid. «Need n-ö eksperdid ei aita kuidagi jõuda selgusele süüdistust puudutavates asjaoludes,» tõdes ta.

Kohus leidis, et Paltsi, kes ei ole kriminaalasjaga kuidagi seotud, ei saa pidada asjatundjaks kliendiürituste korraldamises, sest sel alal võib ekspertideks nimetada kõiki ettevõtete ja asutuste juhte.

Kohus leidis, et ka maksu- ja tolliameti endine juht ei saa olla selles asjas eriteadmisi omav isik, sest see, kuidas toimub kliendiürituste korraldamine, on iga eraõigusliku ettevõtte enda otsustada, ning kuna kõnealune asi ei puuduta maksuvaidlusi, ei ole maksude optimeerimine tõendamist vajav asjaolu.

Paltsi ja Helmi ei saanud kutsuda ütlusi andma ka tavaliste tunnistajatena, kuna neil puudub igasugune seos selle kriminaalasjaga, samuti pole nad kokku puutunud kriminaalasjaga seotud ettevõtetega P. Dussmann Eesti OÜ ja Helmes AS.

Seotud lood
04.05.2017 06.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto