Sisukord
Juhtkiri
Postimees
06.05.2017
Eesti Kui lapsi ei ole, siis laename Galerii: teadusvõistlus «Rakett 69» sai endale ajaloo noorima võitja (2) Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Male Legendaarse Kalevi spordihalli uksed on taas valla Sündide kõrghooaeg Vene välisministri lennuk rikkus Eesti õhupiiri Ühistupank kaebas inspektsiooni kohtusse Eesti lühiuudised Rakvere tsentristid tahavad uusi juhte Naiste aasta Eesti spordis Majandus Ühistupank kaebas inspektsiooni kohtusse Välismaa Pariisist väljas valitseb tülpimus Prantslased julgevad kastist välja vaadata EAS müüb Kagu-Aasias Eestit kui Euroopa Singapuri ELi suhteid Kagu-Aasiaga hoiab noor eestlane Kuueruutmeetrisest kodukontorist miljonilinna tippu (2) Paganama põikpäine naine Eesti hipsterõlled vallutavad Moskvat (1) Arvamus Ott Järvela: tippsport vajab radikaalsust! (1) Käed tööd täis Juhtkiri: see ongi see Eesti asi! Kaotame tipp-pianisti, võidame tippametniku Naiste aasta Eesti spordis Postimees 1925. aastal: Kesk- ja Lõuna-Eesti raudteede küsimus Madis-Ulf Regi päevik 2017: kummikutes Aphrodite, mida ütles Baskin, kes poliitikuist on idioot? Eiki Berg: «veelgi sidusama liidu» hääbumine (1) EKI keelekool: õigekeel ja õige keel Euroopa pärast rändekriisi – vaja võib minna radikaalseid muudatusi (4) Kultuur Nädala plaat. Reaalne virtuaalsus Aja auk. Free jazz võtab üle Sport Purjetamisbossid vetostasid seljahäda trotsinud Rammo ulja plaani FIFA tühistas Lionel Messi ülikarmi karistuse Alavormis Djokovic vallandas treenerid Spordi lühiuudised Venemaa ja Rootsi tegid lisaaja-ajalugu Howard Frier: ajaloolisest medalist ja needuse murdmisest Kellest saab kolmas eestlane F1 roolis? Salumets: eredaim mälestus Kalevi hallist on jänkidega mäng! Tallinn Legendaarse Kalevi spordihalli uksed on taas valla Tarbija Tarbija lühiuudised Õhkbatuutide kasutamisel tuleb tagada ohutus Suur hinnavõrdlus: kalleim ostukorv tuleb jätkuvalt Selverist AK Vikerkaar loeb. Enne kaanonimeistri õrna ja vangistavat haaret Betti Alveri omajuur Nädala plaat. Reaalne virtuaalsus Eesti kultuuri täheatlas: arbujate luule Ersats, aga üsna päris Urmas Kõljalg: globaalmuutuste mõistmise kullaauk peitub vanades kogudes Aja auk. Free jazz võtab üle Marek Tamm: Prantsusmaa ei ole ennast leidnud (3) Eiki Berg: «veelgi sidusama liidu» hääbumine (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: mai saabus põlenguga olümpiakeskuses Euroopa pärast rändekriisi – vaja võib minna radikaalseid muudatusi (4) Arter Kuhu minna Horoskoop Jala kaotanud sõdur: «Esimene mõte oli, et võinuks ka hullemini minna!» (2) Uued moehitid: pidžaama, kittel ja kombinee Kaja Kallas: miks pole lennukis mõtet trügida Eestlased ei talu lähedat suhtlemist, nagu harrastavad eurooplased (2) Valimised Prantsusmaal: aasta emad prantsuse moodi (4) Eve ja Ira – need naised tuunivad Kuidas umbrohust lahti saada? Sööge see ära (2) Estofiilist viinapõletaja: viski tegemine on nagu ketšupi keetmine! (5) Kas tahad sitkeks saada? Tee nii nagu Ameerika sõdurid! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: see ongi see Eesti asi!

2 min lugemist
«Rakett 69» seitsmenda hooaja võitis Karl Vilhelm Valter FOTO: ERR

Kui tekib tahtmine raadiosaatesse helistada ja rääkida, et noored on puha raisus ja üldse käib kõik alla, võiks veidi hoogu tagasi hoida ja vaadata enne televiisorist ära kasvõi mõned saate «Rakett 69» osad. Nii noorte kui selle saate üle on igati põhjust uhkust tunda. Ja mitte ainult uhkust – see võistlus-saade on tõesti põnev.

Eilne selle hooaja finaal oli justkui suusatajate Thomas Wassbergi ja Juha Mieto heitlus Lake Placidi olümpiamängudel (1980), kus otsustavaks sai lõpuks sekundi murdosa. Noorte teadusvõistlus sai eile oma ajaloo noorima võitja – 16-aastane Tallinna Gustav Adolfi gümnaasiumi 9. klassi õpilane Karl Vilhelm Valter saab auhinnaks Eesti Teadusagentuuri 10 000 euro suuruse teadusstipendiumi. Talle jäi võistluses vaid veidi alla Tartu kutsehariduskeskuse õpilane Gert Lees.

«Rakett 69» on oma žanris ja püstitatud eesmärkide mõttes väga hea. Muidugi tuleb tunnustada nii põnevate ülesannete loojaid, eestvedajaid kui toetajaid. Plaksutame! Nii poliitikutele kui meediajuhtidele, teadlastele ja publikulegi on aga kohane meelde tuletada, et noorte innustamine teaduse ja tehnoloogiaga tegelemisel ei ole veel kõik.

Eesti poliitikud on aastaid lubanud, et teaduse riiklik rahastamine saab olema üks protsent Eesti sisemajanduse kogutoodangust. See pole olnud lubadus ähmaselt kaugesse tulevikku, vaid parlamendi heakskiidetud kavades on olnud kirjas, et nii juhtub juba järgmisel aastal. Häda on selles, et need «järgmised aastad» on kulunud, ilma et me tegelikult panustaks teadusesse nii palju, kui on pidulikult lubatud ja hääletustega kinnitatud. Kahjuks ei adu valitsusliikmed, et tegu pole pelga sõnamurdlikkuse ja ebamõistliku koonerdamisega, vaid nii talitades hammustatakse tükke Eesti tuleviku küljest.

Eesti teadlaskonnas võiks üha rohkem levida arusaamine, et oma rahvaga rääkimine on nii vajalik kui ka võimalik. See on väikese rahva teadlaste kohustus vast rohkemgi ja selgemalt, kui see puudutab iga teadlast arvult suurte rahvaste juures.

Meediajuhid võiksid aga saada «Rakett 69» edust innustust ning üksiti mõista, et järgmistel trepiastmetel ei pruugi lahendused olla päris samad. Asi pole seejuures üldse halb, kui võrdleme seda kasvõi 10 või 15 aasta taguse ajaga. Vaadake Postimehe teadusportaali või lugege meie laupäevalisast AK teadlaste kirjutatud artikleid. Rahvusringhäälingu Tartu Ülikooliga koostöös sündiv veebiportaal Novaator teeb sisukat tööd ja loodetavasti leiab ka üha rohkem huvitatud lugejaid. Näidatakse suurepäraseid välismaiseid teadussaateid. Seda kõike ei tohi rumalusest ära kaotada, vaid tuleb ikka loominguliselt edasi minna.

Ja muidugi tuleb näidata, mida meie täistööjõus teadlased üldse teevad ja teadlaskarjääri tippu jõudnud vanameistrid teavad. See on Eesti asi!

Seotud lood
05.05.2017 08.05.2017
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto