Sisukord
Juhtkiri
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (11) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (45) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: see ongi see Eesti asi!

2 min lugemist
«Rakett 69» seitsmenda hooaja võitis Karl Vilhelm Valter FOTO: ERR

Kui tekib tahtmine raadiosaatesse helistada ja rääkida, et noored on puha raisus ja üldse käib kõik alla, võiks veidi hoogu tagasi hoida ja vaadata enne televiisorist ära kasvõi mõned saate «Rakett 69» osad. Nii noorte kui selle saate üle on igati põhjust uhkust tunda. Ja mitte ainult uhkust – see võistlus-saade on tõesti põnev.

Eilne selle hooaja finaal oli justkui suusatajate Thomas Wassbergi ja Juha Mieto heitlus Lake Placidi olümpiamängudel (1980), kus otsustavaks sai lõpuks sekundi murdosa. Noorte teadusvõistlus sai eile oma ajaloo noorima võitja – 16-aastane Tallinna Gustav Adolfi gümnaasiumi 9. klassi õpilane Karl Vilhelm Valter saab auhinnaks Eesti Teadusagentuuri 10 000 euro suuruse teadusstipendiumi. Talle jäi võistluses vaid veidi alla Tartu kutsehariduskeskuse õpilane Gert Lees.

«Rakett 69» on oma žanris ja püstitatud eesmärkide mõttes väga hea. Muidugi tuleb tunnustada nii põnevate ülesannete loojaid, eestvedajaid kui toetajaid. Plaksutame! Nii poliitikutele kui meediajuhtidele, teadlastele ja publikulegi on aga kohane meelde tuletada, et noorte innustamine teaduse ja tehnoloogiaga tegelemisel ei ole veel kõik.

Eesti poliitikud on aastaid lubanud, et teaduse riiklik rahastamine saab olema üks protsent Eesti sisemajanduse kogutoodangust. See pole olnud lubadus ähmaselt kaugesse tulevikku, vaid parlamendi heakskiidetud kavades on olnud kirjas, et nii juhtub juba järgmisel aastal. Häda on selles, et need «järgmised aastad» on kulunud, ilma et me tegelikult panustaks teadusesse nii palju, kui on pidulikult lubatud ja hääletustega kinnitatud. Kahjuks ei adu valitsusliikmed, et tegu pole pelga sõnamurdlikkuse ja ebamõistliku koonerdamisega, vaid nii talitades hammustatakse tükke Eesti tuleviku küljest.

Eesti teadlaskonnas võiks üha rohkem levida arusaamine, et oma rahvaga rääkimine on nii vajalik kui ka võimalik. See on väikese rahva teadlaste kohustus vast rohkemgi ja selgemalt, kui see puudutab iga teadlast arvult suurte rahvaste juures.

Meediajuhid võiksid aga saada «Rakett 69» edust innustust ning üksiti mõista, et järgmistel trepiastmetel ei pruugi lahendused olla päris samad. Asi pole seejuures üldse halb, kui võrdleme seda kasvõi 10 või 15 aasta taguse ajaga. Vaadake Postimehe teadusportaali või lugege meie laupäevalisast AK teadlaste kirjutatud artikleid. Rahvusringhäälingu Tartu Ülikooliga koostöös sündiv veebiportaal Novaator teeb sisukat tööd ja loodetavasti leiab ka üha rohkem huvitatud lugejaid. Näidatakse suurepäraseid välismaiseid teadussaateid. Seda kõike ei tohi rumalusest ära kaotada, vaid tuleb ikka loominguliselt edasi minna.

Ja muidugi tuleb näidata, mida meie täistööjõus teadlased üldse teevad ja teadlaskarjääri tippu jõudnud vanameistrid teavad. See on Eesti asi!

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto