Sisukord
Arvamus
Postimees
09.05.2017
Eesti Vaherist saab ilmselt Partsi kabinetijuht (2) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Riigikogu täiskogu: valitsuse maksumuudatused ei ole kobareelnõu Pertelsoni võlgadest vabastamine selgub nädala pärast Pärnu korteriühistu tõkestas naabrite tee (1) Beebitarvete müüja osutus sõjaväeluurajaks Eurovisioon on varjutanud sõja Eestlase pilt võitis ajakirja Nature teadusfotode konkursi Kindralmajor Kiili kandideerib UNTSO juhi kohale Madise: poliitreklaami piirang on vastuolus põhiseadusega Eesti lühiuudised 9.05 Majandus Välismajanduse lühiuudised Ettevõtte sõnul takistab inspektsioon börsile minekut Kohus ei rahuldanud Leedo kahjunõuet Endine Estonian Airi juht läheb tööle Nordicasse Eesti majanduse lühiuudised Majanduspoliitika vajub vaikselt vasakule (2) Google ja Uber peavad sõda isesõitvate autode tuleviku pärast Ratas soovib LNG-terminali Eestisse, Skvernelis Leedusse (1) Alexela avab terminali seitsme aasta pärast Välismaa Välismaa lühid Boko Haram vabastas 82 koolitüdrukut «MacronLeaks» jäi endiselt mõistatuseks Macronil seisavad ees pingelised päevad Arvamus Helir-Valdor Seeder: «avatud rahvuslusega» veiderdame siis, kui maailmavaade hägustub (7) Kaia Iva: IRLi konservatiivsed väärtused peaks olema usaldusväärne valik (9) Mihkel Mutt: Prantsusmaa andis Euroopale ajapikendust (5) Nils Niitra: kutsu pagulane teed jooma (17) Juhtkiri: vasakule vaat! (13) Postimees 1937. aastal: Soome nõuab Tallinna lennuväljale valgustust Mart Raudsaar: lamemaalaste lolluse vaba levik on vabaduse hind (10) Kultuur Hans Platzgumer: kodumaa, millesse kinni jäädakse, on alati ängistav (2) Esiteks – kuni lõpuni välja Prima Vista pakub kuus päeva kestvat kirjandusorgiat (1) Sport Spordi lühiuudised Võrkpallikoondis suurte mängude eel: kas pusle suudetakse taas kokku panna? Rangluu murdnud Kelly Sildaru: olen selliste asjadega arvestanud Tartu Tammeka peab täna tõestama, et neil on tõsi taga Tarbija Tervise lühid Tartu Kaasava eelarve ideed: nudistide rannast kuni Tartu vaimu õhupallini Tselluloositehase planeerijaid tabas tartlaste kriitiliste küsimuste rahe (3) Tammekal seisab ees senise hooaja tähtsaim mäng Gert Kullamäe: see on pettumus ja olen valmis selle eest vastutama Riigi plaan: erikoolid jäägu omavalitsuste pidada (1) Emajõelinn saab peagi pakendivaba kaupluse Kaunase muusikateatri juht kaitseb uut ooperitõlgendust Tartu – kas eestvedaja või järelsörkija? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mihkel Mutt: Prantsusmaa andis Euroopale ajapikendust

4 min lugemist
Mihkel Mutt FOTO: Erlend Štaub

Kogu eufooriale vaatamata on Prantsusmaa presidendiks valitud Emmanuel Macroni ümber palju ebaselgust, leiab Mihkel Mutt.

Tellijale Tellijale

Tavaliselt kujunevad üksnes Ameerika presidendivalimised üleilmseks (meedia)sündmuseks. Seekordsed Prantsuse omad läksid juba natuke samasse kanti, püsides nädalaid kõikvõimalike lehtede esikülgedel. Tähelepanu aitasid üles kütta hiljutised valimised Hollandis ning seda jätkub kindlasti sügisesteks Bundestagi valimisteks. Euroopas toimuv on siiski veel tähtis!

Esimesega hooga võiks hüüda nagu «Tõe ja õiguse» Karin: «Nüüd ma usun, et jumal elab alles!» Natuke normaalsust ja tervet mõistust on alles ning need, kes hõõrusid juba käsi, et kõik lendab kuradile ja puhkeb Suur Kriis, said esialgu pika nina. Prantusmaa käitus kokkuvõttes nagu täiskasvanu.

Kindlustunnet aitab taastada seegi, et arvamusuuringud, mille maine oli pärast viimase aja möödalaskmisi vilets, läksid seekord täkkesse niihästi esimese kui ka teise vooru puhul.

Kange eit

Võitlus oli meeldejääv. Marine Le Pen on ajaloomütoloogilises aspektis üks end kõige õnnestunumalt disaininud poliitikuid. Teda vaadates meenub kohe prantslaste vabaduse ja tarkuse sümbol Marianne (kelle tuntuim kloon on muidugi ameeriklaste Vabadussammas) ja Delacroix’st inspireeritud Irakli Toidze plakat «Emake kodumaa kutsub». Samuti võiks see range näo ja puhta laubaga blond daam pärineda mõnelt Kolmanda Reichi kunstiteoselt (värisega, «mitteeurooplased»!).

Le Penis on midagi hirmuäratavat ja ebalust tekitavat. Samas äratab ta omamoodi austust. Ta ei kasutanud kuigivõrd oma võimalikke soolisi eeliseid ja võitles meestega nagu võrdne võrdsetega, mõjudes valdavalt presidendikõlblikuna.

08.05.2017 10.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto