Sisukord
Arvamus
Postimees
10.05.2017
Eesti Juba teine firma nõuab Tallinnalt prügiveo hinna tõusu Mälumäng Tamkivi: ilma e-riigita oleksime suvaline Ida-Euroopa riik Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tarkvarafirma sattus PERHi juhtide kohtuprotsessi käigus kriminaaluurimise alla Tagakülg Kuressaare pedagoogid lustisid keset kevadet lumel Riik asub toetama pagulaste palkamist (13) Elatisabi maksti ligi 2000 inimesele Eesti lühiuudised Võidupüha tähistanud kandsid kokku lillemere Millist eriala tasub praegu õppima minna? Kuhu kadus Eesti kuulsaim poistebänd? (8) Majandus Tamkivi: ilma e-riigita oleksime suvaline Ida-Euroopa riik Noored edu nimel korruptsioonialtimad Millist eriala tasub praegu õppima minna? Välismajanduse lühid Macronoomikal ees keeruline teekond Välismaa Välismaa lühiuudised 9.05.2017 Valgevene noorte uus mood – õppida selgeks oma keel Presidendivalimistel otsustati Korea poolsaare tulevik Radarisüsteem ärritab Hiinat Trumpi hoiatati venelaste šantažeeritava Flynni eest Arvamus Matti Maasikas: kuidas eesistumise eksamil läbi saada? (1) Neeme Korv: kuidas püüda mootorratturit? (1) Juhtkiri: kuidas jõukus majja tuua Maarja Vaino: Eesti avalikkus muutub üha lapsemeelsemaks (11) Raimond Kaljulaid: verbaalne vägivald hävitab avalikku debatti Postimees 1991. aastal: Maarjamäe miitingul: Lõssenko demonstreeris võitluskunste Lugeja kiri: palju õnne sünnipäevaks, president Rüütel! (2) Kultuur Bonello: tahtsin teha teravat filmi Pariisist Abielutants teatri rüpes Kõhe film valgustab terrorismi tänapäevases maailmas Sport Kullamäe: ei saa vaadata vaid ühte seeriat! Soome jäähokimeeskonda ähvardab kõigi aegade suurim MM-katastroof Spordi lühiuudised Hinneteleht: vollekoondises mängivad priimused! Põlva ja Kehra alustavad finaali 11:11 viigiseisult Statistika annab Atleticole Reali vastu 5,6-protsendilise šansi Sokkis jooksnud Mukunga turgutas jalgu saialillekreemiga (1) Tallinn Juba teine firma nõuab Tallinnalt prügiveo hinna tõusu Tarbija kodu lühid AK Bonello: tahtsin teha teravat filmi Pariisist Tartu Teadussaates säranud õppur peab edu pandiks kutsekooli Vanemuise teatri kaheteistmiljoniline värskendus lõpeb septembris Tartu teeb Variku kooli päevinäinud võimla maatasa Uus lodjakoda tuleb esialgu kavandatust väiksem Soinaste tänava suurremont sunnib linna lisaraha otsima Kirjandusfestival annab lahkesti ruumi ka muule kultuurile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Raimond Kaljulaid: verbaalne vägivald hävitab avalikku debatti

2 min lugemist
Raimond Kaljulaid. FOTO: Eero Vabamägi

Donald Trumpil ei ole esimese saja päeva jooksul õnnestunud ellu viia midagi sellest, mida ta lubas. Kuid tema poliitiline eeskuju on üha enam tunda mitmel pool maailmas. Ka Eestis on järsult sagenenud juhtumid, kus poliitiline debatt eskaleerub verbaalseks vägivallaks, kirjutab Raimond Kaljulaid (Keskerakond).

Osa poliitikuid on teinud Trumpi võidust vale järelduse, et agressiivne kommunikatsioon töötab. Lahendus ei ole muutuda retoorikas populistlike poliitiliste jõudude sarnaseks. Neist tuleb olla parem ja pakkuda inimestele käegakatsutavaid lahendusi. Tegeleda tuleb viha ja frustratsiooni põhjustega – madalate sissetulekutega, ebavõrdsusega, tajutava ühiskondliku ebaõiglusega.

Kahjuks ei oska ma nimetada erakonda, kus vähemalt mõni poliitik ei ole trumpilikku materjali oma repertuaari võtnud. Pole tähtis, kas teravad väljaütlemised tulevad koalitsiooni või opositsiooni poolelt. Pole isegi tähtis, kes alustas või kes neid rohkem kasutab. Küsimus on selles, kuidas tulla tagasi konstruktiivse dialoogi ja mõttevahetuse juurde.

Et mind ei saaks süüdistada poliitilise kasu otsimises oma erakonnale, siis alustagem Keskerakonnast. «Mikser on loll!» teatas Yana Toom, kui talle ei meeldinud Eesti välisministri seisukohad Süüria küsimuses.

Mikser on Eesti poliitikutest üks pädevamaid välis- ja julgeolekuküsimustes. Keskerakond kaotas tema lahkumisest ja me olime selles ise süüdi. Eesti välispoliitika edukus sõltub sellest, kuivõrd me suudame suunata võimalikult paljusid seda koordineeritult ellu viima. Mitte ainult välisteenistuses töötavaid inimesi. Kaasata tuleb ka neid, kes pole üldse riigiteenistuses, kuid kel on maailmas mõju ning kes on nõus Eesti huvide eest seisma.

Ka meie kuus eurosaadikut peavad olema välisteenistusele olulised partnerid. Paraku välistab isiklikuks minemine koostöö.

Jürgen Ligi Reformierakonnast on norme rikkunud sageli. Rahandusminister Sven Sesteri sõimamine idioodiks on lihtsalt viimane selline väljaütlemine. Ligi on žirinovskiliku järjepidevusega solvanud naiskolleege nii Reformierakonnas kui ka poliitiliste oponentide juures.

Kristen Michal nimetas inimõiguslasele Aleksei Semjonovile Tallinna teenetemärgi andmise otsust «pohhuismi tipuks». Michal leidis, et Tallinna linnavolikogu liiget Semjonovit tuleks hoida Eestist püssilasu kaugusel. Michalil on õigus oma eriarvamusele linnavalitsuse otsuse suhtes, kuid see avaldus oli juba flirt otsese üleskutsega vägivallale.

Sotsidest paistab samasuguse retoorikaga silma Rainer Vakra («Tallinna kolhoosilaut tuleb puhtaks rookida»). Nimekirja võib kahjuks väga pikalt jätkata ja seal ei figureeri kaugeltki ainult EKRE liikmed.

Mis parata, kuid ajakirjandus, eriti online-meedia on osa probleemist, sest premeerib «reljeefseid» poliitikuid pealkirjade ja tähelepanuga.

Kasvava verbaalse agressiivsuse mõju avatud mõttevahetusele on väga destruktiivne, hävitab demokraatlikku debatti ja kätkeb endast märksa tõsisemat ohtu meie väärtustele, kui täna tajutakse.

Maailma avarama pilguga vaatav noorem põlvkond ei viitsi enam ammu järge pidada. Väheneb kõigi teiste peale karjääripoliitikute huvi ühiskondlikus debatis osaleda ning poliitikasse siseneda. Milleks kandideerida riigikogu liikmeks, kui väljastpoolt vaadates tundub, et selle organisatsiooni kultuur on minetanud mõistlikkuse, inimlikkuse ja empaatia?

Ja viimaseks, solvamine ja halvustamine on samasugune vägivald nagu löömine. Me peame igas mõttes jõudma sinnamaale, kus psühholoogilisele vägivallale kehtib täpselt samasugune nulltolerants nagu füüsilisele vägivallale.

Tuletage meelde, et füüsilised konfrontatsioonid saavad alguse sõnalistest – nii inimeste, inimrühmade kui ka riikide vahel.

Seotud lood
09.05.2017 11.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto