L, 13.08.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juba teine firma nõuab Tallinnalt prügiveo hinna tõusu

Uwe Gnadenteich
, reporter
Juba teine firma nõuab Tallinnalt prügiveo hinna tõusu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ekoviril läks Põhja-Tallinna jäätmevedu alguses üle kivide ja kändude.
Ekoviril läks Põhja-Tallinna jäätmevedu alguses üle kivide ja kändude. Foto: Mihkel Maripuu

Pealinnas kahes Põhja-Tallinna ja kahes Lasnamäe piirkonnas korraldatud jäätmeveoga tegelev ettevõte Ekovir soovib, et linn tõstaks jäätmeveo hindu, mis määrati kindlaks riigihanke tulemusena.

Hiljuti nõudis hinnatõusu ka Tallinna kesklinna jäätmeveo hanke võitnud Ragn-Sells, mis keeldumise peale ütleski lepingu üles, nii et alates 25. maist võib kesklinnas (välja arvatud vanalinn) iga kinnistuomanik ise valida, kellelt ta jäätmevedu tellib.

Nüüd tahab vähemalt kahes jäätmeveopiirkonnas hindu tõsta ka Ekovir. Ekoviri juhatuse liige Viktoria Tsventarnaja ütles, et ei soovi teemat kommenteerida.

Jäätmevaldkonnaga tegelev Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu (Keskerakond) on seisukohal, et tegemist on samasuguse väljapressimisega nagu Ragn-Sellsi puhul kesklinnas.

«Jäätmefirmad on teinud jäätmeveo hangete nurjamiseks meeletuid alapakkumisi. Siis käis kemplemine, et miks ei võitnud hankeid need firmad, kes pakkusid tegelikust hinnast mitu korda odavamat hinda: 19 või 20 senti tühjenduse eest. Ja praegu küsivad ettevõtted ise sama asja eest 1,40 eurot,» ütles Sarapuu.

«Minu meelest on see üsna ülbe ja organiseeritud tegevus turgu valitsevate ettevõtete poolt, millele poliitikud on andnud seadusemuudatustega tuge. Ja mis siis linnal nüüd teha on? Üks variant on nõustuda monopoolsete ettevõtete hinnasurvega, teine võimalus on osta prügiautod ja hakata ise jäätmeid vedama. Praegu ma ei näe muud võimalust, kui et ostame või rendime autosid juurde ja hakkame Põhja-Tallinnas ise jäätmeid vedama samamoodi kui kesklinnas,» lausus abilinnapea.

Sarapuu tõdes, et Ekovir tuli läbi raskuste Tallinna turule, töötas end siin sisse ja käitub nüüd samamoodi nagu seni vabaturgu valitsenud Ragn-Sells ja Eesti Keskkonnateenused.

«Ma ei kahtlusta siin mingit kartellikokkulepet, Ekovir on lihtsalt muutunud samasuguseks nagu teised suured jäätmevedajad. Nad ei ole esialgu midagi lepingute lõpetamisest rääkinud, aga kirjast võib sellist võimalust aimata,» ütles ta.

Sarapuu sõnul peaksid jäätmevedajad lepinguid austama: «Meie tahame, et käitutaks lepingu järgi, nii nagu hankes oli ette nähtud. Ja igasugused surveavaldused meile ei meeldi. Aga kui läheb ka Ekoviriga lepingute lõpetamiseks, siis ostame autosid juurde ja hakkame ise vedama. Öeldakse, et linn tahab teha munitsipaalprügiveo firma. Aga mitte meie ei taha, vaid mõned ettevõtted survestavad meid nii, et meil lihtsalt ei jää muud üle.»

Märksõnad
Tagasi üles