Sisukord
Juhtkiri
Postimees
10.05.2017
Eesti Juba teine firma nõuab Tallinnalt prügiveo hinna tõusu Mälumäng Tamkivi: ilma e-riigita oleksime suvaline Ida-Euroopa riik Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tarkvarafirma sattus PERHi juhtide kohtuprotsessi käigus kriminaaluurimise alla Tagakülg Kuressaare pedagoogid lustisid keset kevadet lumel Riik asub toetama pagulaste palkamist (13) Elatisabi maksti ligi 2000 inimesele Eesti lühiuudised Võidupüha tähistanud kandsid kokku lillemere Millist eriala tasub praegu õppima minna? Kuhu kadus Eesti kuulsaim poistebänd? (8) Majandus Tamkivi: ilma e-riigita oleksime suvaline Ida-Euroopa riik Noored edu nimel korruptsioonialtimad Millist eriala tasub praegu õppima minna? Välismajanduse lühid Macronoomikal ees keeruline teekond Välismaa Välismaa lühiuudised 9.05.2017 Valgevene noorte uus mood – õppida selgeks oma keel Presidendivalimistel otsustati Korea poolsaare tulevik Radarisüsteem ärritab Hiinat Trumpi hoiatati venelaste šantažeeritava Flynni eest Arvamus Matti Maasikas: kuidas eesistumise eksamil läbi saada? (1) Neeme Korv: kuidas püüda mootorratturit? (1) Juhtkiri: kuidas jõukus majja tuua Maarja Vaino: Eesti avalikkus muutub üha lapsemeelsemaks (11) Raimond Kaljulaid: verbaalne vägivald hävitab avalikku debatti Postimees 1991. aastal: Maarjamäe miitingul: Lõssenko demonstreeris võitluskunste Lugeja kiri: palju õnne sünnipäevaks, president Rüütel! (2) Kultuur Bonello: tahtsin teha teravat filmi Pariisist Abielutants teatri rüpes Kõhe film valgustab terrorismi tänapäevases maailmas Sport Kullamäe: ei saa vaadata vaid ühte seeriat! Soome jäähokimeeskonda ähvardab kõigi aegade suurim MM-katastroof Spordi lühiuudised Hinneteleht: vollekoondises mängivad priimused! Põlva ja Kehra alustavad finaali 11:11 viigiseisult Statistika annab Atleticole Reali vastu 5,6-protsendilise šansi Sokkis jooksnud Mukunga turgutas jalgu saialillekreemiga (1) Tallinn Juba teine firma nõuab Tallinnalt prügiveo hinna tõusu Tarbija kodu lühid AK Bonello: tahtsin teha teravat filmi Pariisist Tartu Teadussaates säranud õppur peab edu pandiks kutsekooli Vanemuise teatri kaheteistmiljoniline värskendus lõpeb septembris Tartu teeb Variku kooli päevinäinud võimla maatasa Uus lodjakoda tuleb esialgu kavandatust väiksem Soinaste tänava suurremont sunnib linna lisaraha otsima Kirjandusfestival annab lahkesti ruumi ka muule kultuurile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kuidas jõukus majja tuua

2 min lugemist
Raha(pilt illustreeriv). FOTO: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Iga aus töö on lugupidamist väärt, aga mõne töö eest makstakse oluliselt rohkem kui teise töö eest. Tänasest lehest leiate nii loo sellest, millist eriala tasub praegu õppima minna, kui ka killud eile riigikogus toimunud arutelust «erialavaliku» üle terve riigi tasemel.

Terve riigi «erialavalikut» kutsutakse majanduse struktuuri muutumiseks. Padjapüüride silumine ja üksteisel juuste lõikamine on vägagi vajalikud tegevused, ent suurt rikkust nendega tavaliselt majja ei tooda. Mida teha, et Eesti järgmised 100 000 uut töökohta tehnoloogia poole kallutada, selle üle kutsus eile riigikogulasi mõtlema ettevõtja Sten Tamkivi. Suures ümberjagamise ja riiklike ehitiste majandamise tuhinas on säärased mõtted olnud viimase aja poliitikas justkui varjusurmas.

Loomulikult on noorte erialavaliku juures tähtis tahtmine ja südame kutse. Mõtlemine sellele, mida tööturg ootab, kulub aga igal juhul ära. Osa sõnumeid noortele on üldteada. Kas te aga teate näiteks, millise valdkonna inseneriks õppima hakkamine on mõttekas seepärast, et praegused tegijad lähevad varsti pensionile? Kui ei tea, siis lugege. Need on aga vaid teadmised selle tööturu ja nende tööde kohta, mis meil praegu olemas on. Erinevad asutused on prognoosinud, milliste erialade asjatundjaid lähitulevikus rohkem tarvis läheb. Näiteks vajavad vananevas ühiskonnas üha rohkem töökäsi tervishoid ja sotsiaaltöö.

Ka unistus tehnoloogia poole kaldu tulevikust ei tähenda kindlasti seda, et absoluutselt kõik noored inimesed õpiksid programmeerijaks või äärmisel juhul kummitööstuse inseneriks. Mõistagi on ka tehnoloogiaettevõtetes tarvis neid inimesi, kes kujundavad, turundavad, müüvad jne.

Ja humanitaare ning sotsiaalteaduste tegijaid ei tasu ilmselgelt käsitleda ka kui tehnoloogide teenindajaid. Nii programme, seadmeid kui teenuseid luuakse ju inimeste jaoks. «Tuleb vaid välja mõelda, kuidas saame Eestis infotehnoloogia ja humanitaar- või sotsiaalvaldkonna tegijad kokku tuua, et luua midagi uut ja kasulikku,» kirjutas Postimehe arvamusportaalis antropoloog Keiu Telve (27.10.2016). TTÜ tarkvarateaduse instituudi professor Kuldar Taveter kirjutas hiljaaegu Postimehes ilmunud arvamusloos (15.02), et eriti on vaja väljaõppinud IT-analüütikuid – neid, kes oskaksid endale selgeks teha, mille jaoks üldse tarkvara luuakse. Neid, kes suudaksid luua silla tehniliste IT-inimeste ja kasutajate vahele. Neid, kes mõistaksid tulemuslikult suhelda nii humanitaaride kui tehnoloogiaspetsialistidega.

Ja viimaks, ent vast kõige tähtsamana. Alati on vaja neid, kes nuputaksid, mida teised inimesed võiksid tahta osta, ja võtaksid julguse asutada selle toote või teenuse tegemiseks ettevõte – luua töökoht iseendale ja teistele.

Seotud lood
09.05.2017 11.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto