Sisukord
Arvamus
Tänane leht
11.05.2017
Eesti Patustanud liitlassõdurile on erireeglid (26) Mälumäng Koit ja Laura astuvad võistlustulle Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Esikülg 11. mai Kui Postimehe patarei oli Tartu särtsu täis Eesti lühiuudised 11.05 Liiklushanke suhtes algatati järelevalve Majandus Miljardäride selle aasta võitjad ja kaotajad Mänguarendajal kasv kinni Eesti innukus euroliidus hakkab peagi kätte maksma (9) Välismaa Välismaa lühiuudised 11.05 Kongresmen McCaul: Putin pole ei USA ega Eesti sõber (1) Trump mõlgutas FBI direktori vallandamise mõtteid juba varem PERSOON. Põhja-Korea põgenike järeltulija unistab Korea ühendamisest Arvamus Heimar Lenk: kas vasakvalitsus ravib omandireformi orjade haavad? (4) Tõnis Oja: valitsus ettevõtjatele: ärge investeerige! (31) Juhtkiri: 9. mai saab olla vaid sõjaohvrite mälestuspäev (8) Lugeja kiri: Ema Teresale mõeldes (4) Merike Kull, Marko Uibu, Triin Vihalemm: kuidas «istuva ajastu» lapsed koolis liikuma saada Edasi 1976. aastal: võitluses õiguslikkuse eest Kristina Mänd: kogu kaubandus võiks olla õiglane (3) Kultuur Vaimu monoloog laibale (1) Trad.Attack!: Kui ükskord muu maailm kokku peaks kukkuma, siis meie oma püsib ikka Vanamoelisuse võlu ja valu Sport Spordi lühiuudised Väravavaht Varusk ja tõhus kiirrünnak viisid Serviti finaali juhtima Ott Tänak peab MM-tiitlit tänavu keeruliseks, aga mitte võimatuks ülesandeks Aivar Kuusmaa: ma ei taha seda hõbedat! (1) Juventus trügib jõuga suurte poiste mängumaale Endrekson kohaneb tema jaoks unustuse hõlma vajunud rolliga Ott Tänak: meil on Ogierʼga sarnane maitse Tallinn Põhja-Tallinna valitsus tahab Meelis Pai vallandada Liiklushanke suhtes algatati järelevalve Tarbija Lanzarotel on aiad täis kaktuseid ja eluruumid asuvad koobastes Reisikülje lühiuudised Tartu Tartu ihkab juhita busse (1) Lõuna-Eesti suurim eratööandja laiendab sügiseks oma tehast Talgud läbi, Hiinalinna rookimine käib edasi Happe joomise ja lapiku maa jätab Akadeemia teistele ajakirjadele Iidne kristlik laul kohtub moodsa orelimuusikaga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tõnis Oja: valitsus ettevõtjatele: ärge investeerige!

2 min lugemist
Tõnis Oja. FOTO: Postimees

Rahandusminister Sven Sester saatis reedel välja pressiteate, kus teatas, et raha tuleb ettevõtlusest, mitte pangaautomaadist. On tore, et lõpuks, pärast kaheaastast ametisolemist, on see aabitsatõde pärale jõudnud ka ministrile.

Valitsus tervikuna pole sellest aga veel aru saanud. Valitsuse tegevusest ja nii mõnegi ministri väljaütlemisest võib järeldada, et praeguse võimukoalitsiooni arvates tulevad raha ja majanduskasv maksudest.

Nüüdseks on valitsus ametis olnud peaaegu pool aastat ja konarustele vaatamata on tegutsetud väga toimekalt. Paraku on toimekus suunatud ainult riigikassa täitmisele, ettevõtluse elavdamine on täielikult vaeslapse ossa jäetud.

Tõsi, kümneid ja sadu miljoneid eurosid on lubatud teede ehitamiseks ning linnahalli remondiks, mis annab küll tööd mõnele ehitusettevõttele, aga see on enam-vähem kõik. Ettevõtted kasvavad ainult siis, kui nad investeerivad, aga möödunud neljapäeval kiideti heaks tulumaksuseaduse muudatused, mis täiesti selgelt ergutavad investeerimise asemel dividende välja võtma.

Vaatame valitsuse ettepandud muudatusi lähemalt.

1. «Kehtestatakse madalam tulumaksumäär äriühingu regulaarsetele kasumijaotustele.» Valitsuse sõnum ettevõtjatele: ärge investeerige, vaid makske selle asemel dividende. Kui teete seda regulaarselt, maksate vähem tulumaksu.

2. «Kehtestatakse meetmeid äriühingust kasumi kaudse väljaviimise tõkestamiseks.» Kauaräägitud teema, kus välisettevõtteid süüdistatakse dividendide asemel kasumi väljaviimises kas laenuna emaettevõttele või samasse kontserni kuuluvatele teistele ettevõtetele. Seadusemuudatuse kohaselt võib edaspidi anda vaid lühiajalisi (kuni kaks aastat) laene. Kui laen läheb pikemaks, kehtestatakse sellele 20-protsendiline tulumaks.

Selle maksu kohta kehtib vanasõna: kui metsa raiutakse, siis laastud lendavad. Seadus rakendub ka neile, kes tegelikult dividende ja sellelt makstavat tulumaksu maksavad, aga ka kohalikele ettevõtetele, kelle omanikud soovivad oma riske hajutada.

3. «Kehtestatakse krediidiasutustele tulumaksu avansilised maksed.» Sisuliselt kehtestatakse pankadele tulumaks, sest avansiline makse rakendub ka siis, kui pangad ei plaanigi dividende maksta. Siin on mul kaks küsimust. Kas see muudatus ei lähe mitte vastuollu võrdse kohtlemise printsiibiga? Sest just see oli põhjus, miks Rootsi võttis oma pangamaksu tagasi. Teiseks võiksime alustada äraarvamismängu, milline sektor on järgmine, sest pärast pretsedendi loomist on uute majandusharude maksustamine lihtsam.

Tõe huvides tuleb märkida ka paar ettevõtlust soosivat muudatust. Üks on kauaoodatud osalusoptsioonide maksustamise leevendamine ning maksukoormuse vähendamine töötajate majutamisele ja transpordile. See ei muuda siiski maksumuudatuste üldist eesmärki: sundida ettevõtteid tulumaksu maksma, mitte aga investeerima.

Seotud lood
10.05.2017 12.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto