Sisukord
Arvamus
Tänane leht
11.05.2017
Eesti Patustanud liitlassõdurile on erireeglid (26) Mälumäng Koit ja Laura astuvad võistlustulle Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Esikülg 11. mai Kui Postimehe patarei oli Tartu särtsu täis Eesti lühiuudised 11.05 Liiklushanke suhtes algatati järelevalve Majandus Miljardäride selle aasta võitjad ja kaotajad Mänguarendajal kasv kinni Eesti innukus euroliidus hakkab peagi kätte maksma (9) Välismaa Välismaa lühiuudised 11.05 Kongresmen McCaul: Putin pole ei USA ega Eesti sõber (1) Trump mõlgutas FBI direktori vallandamise mõtteid juba varem PERSOON. Põhja-Korea põgenike järeltulija unistab Korea ühendamisest Arvamus Heimar Lenk: kas vasakvalitsus ravib omandireformi orjade haavad? (4) Tõnis Oja: valitsus ettevõtjatele: ärge investeerige! (31) Juhtkiri: 9. mai saab olla vaid sõjaohvrite mälestuspäev (8) Lugeja kiri: Ema Teresale mõeldes (4) Merike Kull, Marko Uibu, Triin Vihalemm: kuidas «istuva ajastu» lapsed koolis liikuma saada Edasi 1976. aastal: võitluses õiguslikkuse eest Kristina Mänd: kogu kaubandus võiks olla õiglane (3) Kultuur Vaimu monoloog laibale (1) Trad.Attack!: Kui ükskord muu maailm kokku peaks kukkuma, siis meie oma püsib ikka Vanamoelisuse võlu ja valu Sport Spordi lühiuudised Väravavaht Varusk ja tõhus kiirrünnak viisid Serviti finaali juhtima Ott Tänak peab MM-tiitlit tänavu keeruliseks, aga mitte võimatuks ülesandeks Aivar Kuusmaa: ma ei taha seda hõbedat! (1) Juventus trügib jõuga suurte poiste mängumaale Endrekson kohaneb tema jaoks unustuse hõlma vajunud rolliga Ott Tänak: meil on Ogierʼga sarnane maitse Tallinn Põhja-Tallinna valitsus tahab Meelis Pai vallandada Liiklushanke suhtes algatati järelevalve Tarbija Lanzarotel on aiad täis kaktuseid ja eluruumid asuvad koobastes Reisikülje lühiuudised Tartu Tartu ihkab juhita busse (1) Lõuna-Eesti suurim eratööandja laiendab sügiseks oma tehast Talgud läbi, Hiinalinna rookimine käib edasi Happe joomise ja lapiku maa jätab Akadeemia teistele ajakirjadele Iidne kristlik laul kohtub moodsa orelimuusikaga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugeja kiri: Ema Teresale mõeldes

2 min lugemist
Ema Teresa FOTO: SCANPIX

Jälgides meedias kerkinud arvamuste tulva aasta ema teemal, vastastikuseid mittemõistmisi ja ärritusi, meenub üks kõige kuulsamaid inimesi, kes kandis ka ema nimetust, kuigi tal endal lapsi kunagi polnud.

Ema Teresa rajas Kalkutasse vaeste haigete aitamise organisatsiooni, mis hiljem laienes ülemaailmseks. Teda ennast pärjati paljude preemiate, ka Nobeli rahupreemiaga. Ta aitas surijatel surra ja pimedatel elada. Temal ja tema kaaslastel jätkus tükike leiba ja kaastundlik sõna ka kõige viletsamale, kellel endal polnud mingit väljavaadet.

Kuidas oleks tema suhtunud meie praegusaja vaidlusse ema austava nimetuse tingimustesse? Kui bolševistlik revolutsioon oli suure Venemaa verre ja porri materdanud, siis kõige muu vana ja traditsioonilise kõrvaleheitmise juures loobuti ka perekonnast kui ühiskonna algrakukesest. Rahvakomissar Lunatšarski juhtimisel loodi kommuunid, kus meeste ja naiste vahelised suhted olid täielikult reguleerimata. Selle tulemusena kattus nõukogudemaa mõni aeg hiljem lastekodude võrguga.

Hiljem kaldus stalinlik režiim teise äärmusse. Töökollektiivide ja partei allorganisatsioonide koosolekutel arutati üksikasjadeni perekondade siseelu. Kõige intiimsemad üksikasjad tiriti päevavalgele. Pealekaebamine õitses ka selles sfääris.

Praegusajal seisame silmitsi uue ideoloogiaga, mis väljendub ehk kõige paremini sõnas «kõikelubatavus». Kuidas oleks tuhandetele kannatajatele leevendust toonud ema Teresa neisse probleemidesse suhtunud? Arvan, et nii, nagu ta suhtus oma patsientidesse. Eks needki olid oma elus paljuski vale radu käinud, kindlasti tema veendumuste põhjal. Tema aga ei tõuganud neid eemale.

Ta võttis kõik vastu ja leevendas, kus võimalik, nende vaevusi. Kui temalt küsiti, kuidas saavutada ülemaailmne rahu, käskis ta kõigil armastada oma peret. Hoolimatus pere suhtes toob kaasa nii inimese enda kui ka pereliikmete hoolimatuse kogu ühiskonna suhtes ja seega rahu lõppemise.

Kui tähistame emadepäeva, siis mõelgem ka sellele suhtumisele, mis oli omane ema Teresale, kel küll lapsi ei olnud, aga kes tõi oma tööga paljudele lastele naeratuse muidu raskest elust kurvaks muutunud näkku.

Jaanus Riimets

Seotud lood
10.05.2017 12.05.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto